Roditelji obratite pažnju na svoju decu, pričajte sa njima i odvojite ih od telefona, jer novi izazov na TikToku je opasan po njihove živote, upozorava u razgovoru za Nova.rs Marko Batur, defektolog – specijalni pedagog iz Pančeva, koji od početka godine ima sve više mladih pacijenata, koje leči od dve vrste savremenih bolesti zavisnosti od interneta – video igrica i društvenih mreža, a od nedavno im pomaže i da se odviknu od TikTok izazova.
Naime, najnoviji izazov na društvenoj mreži TikTok, je možda i najopasniji do sada, a od dece, uglavnom tinejdžera „zahteva“ se da pretrčavaju ulicu, po mogućstvu auto-put i to ispred kamiona, da sve snime i postave na svoj profil.
Kad pomislimo da smo čuli i videli sve bizarnosti i užase koje internet nudi, pojavi se nešto novo, opasno i nedopustivo, a ugrožava najmlađe – našu decu. U pitanju su TikTok izazovi, koji „mame“ maloletnike, a zbog internet „igre“ i dokazivanja u društvu, mnogi su izgubili život.
Roditelji u Srbiji, vidno su zabrinuti zbog najnovijeg TikTok izazova, koji je sve popularniji kod nas, a svodi se na pretrčavanje ulice ispred kamiona.
„Javlja kuma psihoterapeut da je zvala majka tinejdžerke koja je saznala da se spremaju za TikTok čelendže pretrčavanja auto-puta ispred kamiona! Zaustavljajte, bre, planetu, internet, sve“, napisala je jedna korisnica Tvitera. Cilj većine izazova je da budu što rizičniji, odnosno opasniji po život.
„Do sada sam imao pet maloletnih pacijenata, koje su roditelji doveli na savetovanje zbog zavisnosti od TikToka i izazova u kojima su učestvovali, a koji su ih mogli koštati života. Novi izazov ili ‘čelendž’, je pretrčavanje auto-puta ili velike ulice, ali obavezno ispred kamiona, kako bi rizik bio što veći. Kada uspešno pretrče ulicu, dobiju na hiljade lajkova, a to je, nažalost, sve o čemu oni razmišljaju i što im je važno“, objašnjava Batur.
„Zato ne smemo da čekamo! Roditelji moraju da se upute u to šta njihova deca prate na internetu, sa kim komuniciraju. Neko izmisli bizarnost na drugom kraju sveta, pusti je na TikTok i deca se lepe. Problem je što je jedna od potreba kod tinejdžera, oduvek bila ona za prihvatanjem i samoaktualizacijom, koja se sad prebacila u virtuelni svet. Ranije je deci bilo važno da budu prihvaćeni u grupi koja je realna i živa. Među sportistima ili umetnicima. Ako postignu dobar sportski rezultat ili nešto lepo odsviraju, biće prihvaćeni. Međutim, bilo je i onih drugih, devijantnih, gde su prihvaćeni ako puše, uzmu drogu ili nekoga opljačkaju. Važno je samo da se dokažu. E pa to i dalje postoji, ali danas u novom prostoru, virtuelnom, u grupama koje su globalne. Oni i ne znaju koliko tu ima članova, ko su ti ljudi, ali žele da budu njen deo. A postaće samo ako ispune čelendž koji grupa zahteva. To je inicijacija koju svi prolaze, a uglavnom je opasna i bizarna“, naglašava defektolog i specijalni pedagog.
Viralne video snimke koji se smatraju brutalnim i opasnim po život, TikTok vrlo brzo uklanja.
„Neki od njih se mogu videti tek nekoliko minuta nakon postavljanja i odmah budu zabranjeni. Očigledno deca imaju, odnosno znaju način da ih otvore i vide nešto od tog materijala, ali sada kada biste hteli da uđete u neki od tih snimaka, pisalo bi da su uklonjeni zbog opasnog sadržaja“ kaže Batur.
Ostatak teksta pročitajte na Nova.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.