Demokrate kreću u ofanzivu protiv Trampa 1Foto: EPA-EFE/TASOS KATOPODIS

Uticajne demokrate u Predstavničkom domu Kongresa SAD najavile su mogućnost opoziva predsednika Donalda Trampa pa čak i njegovo hapšenje ukoliko se dokaže da je direktno odgovoran za isplate ženama.

„Postoje realni izgledi da Tramp napusti svoju funkciju onog dana kada Ministarstvo pravde podnese optužnicu protiv njega, tako da bi on mogao biti prvi predsednik SAD koji ima realne izglede da se suoči sa zatvorom“, kaže demokrata Adam Šif, predsednik Obaveštajnog komiteta Predstavničkog doma Kongresa. Kada je reč o pomilovanju, kako kaže Šif, tek bi naredni predsednik doneo odluku o tome da li bi pomilovao Trampa“.

DŽeri Nadler, predsednik Pravosudnog komiteta Predstavničkog doma, navodi detalje iz tužbe u slučaju protiv bivšeg Trampovog advokata Majkla Koena kao dokaz da je „Tramp u središtu masovnih zloupotreba“. „To su prekršaji koji bi mogli dovesti do opoziva predsednika“.

U tužbi protiv Koena, tužioci u NJujorku prvi put Trampa dovode u vezu sa krivičnim delom nezakonitog plaćanja kako bi kupio ćutnju dve žene tokom predizborne kampanje 2016. Kancelarija specijalnog tužioca Roberta Milera nešto ranije je obelodanila sumnjive odnose između Trampovih saradnika i ruskih posrednika što upućuje na to da je Kremlj imao nameru da utiče na Trampa i njegovu kampanju, prenosi AP. Za Trampa, koji negira sve, ova istraga nije ništa drugo do „lov na veštice“ („WITCH HUNT!“, kako uporno tvituje, što je i juče učinio).

Nadler kaže da je ipak isuviše rano reći da li bi Kongres mogao da pokrene proceduru za opoziv predsednika samo zbog nezakonitih isplata, jer im treba nešto jače kako bi opravdali „rušenje rezultata izbora 2016“. Nadler i drugi poslanici kažu da čekaju dodatne detalje Milerove istrage o ruskom mešanju u izbore i moguću koordinaciju sa Trampovom kampanjom.

Miler nije precizirao kada će završiti izveštaj niti da li bi eventualno to podelio sa Kongresom. Jer, odluka bi bila na vrhovnom tužiocu. A poznato je da je Tramp u petak imenovao bivšeg generalnog tužioca Vilijama Bara na istu funkciju umesto DŽefa Sešnsa. Nadler insistira da će demokrate, koje sada vode Predstavnički dom, ubrzati sopstvenu istragu o slučaju. Jer kako je naveo, Kongres, Ministarstvo pravde i specijalni tužilac moraju još dublje da „kopaju“ i istraže navode kao što su oni da je Tramp lagao o svojim poslovnim aranžmanima sa Rusima i u vezi sa mogućim opstruisanjem pravde.

„Novi Kongres neće štititi predsednika… Pokušaćemo da dođemo do srži kako bismo valjano služili narodu i kako bi stali na put masovnoj zaveri – ovo je masovna prevara američkog naroda“. I Šif insistira da je neophodno sačekati „kako bismo sagledali širu sliku“. Prethodno je ukazao da će njegov panel istražiti Trampove porodične poslovne veze sa Rusijom.

Odvojeno od toga, Milerov tim detaljno opisuje kako je Koen razgovarao sa Rusom za kojeg tvrdi da je bio osoba od poverenja u Moskvi, i kome je mogla biti ponuđena kampanja „političke sinergije“ i „sinergije na nivou vlade“. Koen negira da je prisustvovao takvom sastanku. Milerov tim takođe je rekao da je bivši predsednik Trampove kampanje Pol Manafort lagao u vezi sa kontaktima sa ruskim saradnikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari