Demonstranti spremni za ulicu u roku od nekoliko minuta: Hoće li odluka Netanjahua o odlaganju pravosudne reforme umiriti proteste? 1Foto: EPA-EFE/ABIR SULTAN

Iako je izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao u ponedeljak da će odložiti glasanje o planiranoj reviziji pravosuđa, analitičari kažu da to možda neće biti dovoljno da „ohladi“ proteste.

Premijer je najavio da će odložiti drugo i treće glasanje o zakonu do posle jevrejske Pashe od 5. do 13. aprila, „kako bi dao vremena za pravu šansu za pravu debatu“.

Netanjahu je ipak insistirao da je reforma neophodna. I dok on možda pokušava da kupi sebi vreme, nejasno je da li će to što je odložio glasanja ućutkati ogromne proteste i masovne štrajkove koji parališu zemlju, kažu stručnjaci.

Gideon Rahat, viši saradnik na Izraelskom institutu za demokratiju i član Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu, rekao je da bi protesti mogli prestati ili se nastaviti kasnije ali da su demonstranti ipak „spremni“ za reformu, i mogu se vratiti na ulicu u svakom trenutku.

„Demonstranti sada imaju infrastrukturu da izvedu proteste (na ulice) u roku od nekoliko minuta“, rekao je Rahat za CNN, napominjući da to nije samo jedan protestni pokret već desetine grupa, od kojih bi neke mogle odlučiti da nastave da se okupljaju uprkos odlaganju.

„Infrastruktura je tu, i ako bude potrebe, biće povratka (na ulice)“, rekao je on.

Bivši šef izraelske obaveštajne uprave i generalni direktor Instituta za studije nacionalne bezbednosti (INSS), general-major Tamir Hejman rekao je da odlaganje glasanja do praznika Pashe neće okončati bes na ulicama.

„Protesti će se nastaviti osim ako Netanjahu javno ne istupi i kaže da je pogrešio kada je vodio tu reformu“, rekao je Hejman za CNN.

„Ovo je jedini scenario u kome ćemo videti potpuni prekid svih demonstracija“.

Ako, međutim, Netanjahu iskoristi pauzu da vodi odgovarajuće pregovore sa svim strankama i na kraju predstavi moderirani reformski zakon koji odobri opozicija, onda ćemo „možda, u tom slučaju, u krajnjem stanju, posle Dana nezavisnosti, videti remisiju protesta“, rekao je Hejman, misleći na dan državnosti Izraela 25/26 aprila.

Tokom svog govora, Netanjahu je takođe ponovio kritike zbog odbijanja nekih rezervista da se obuče ili služe u vojsci u znak protesta zbog planiranih promena. Premijer je ranije otpustio ministra odbrane Joava Galanta zbog njegovog protivljenja planiranoj pravodusnoj reformi.

„Odbijanje služenja vojske je kraj naše zemlje“, kazao je Netanjahu.

Hejman smatra da protesti mogu predstavljati bezbednosnu pretnju jer neki u vojsci počinju da se dele u kampove za i protiv reforme pravosuđa.
Iako se to još nije dogodilo, rekao je Hejman, masovni pokret bi mogao da izazove da se „pukotine unutar jedinica izraeslkih snaga odbrane prošire i prodube“.

Neki od pripadnika vojske na koje Netanjahu upućuje takođe služe u veoma kritičnim jedinicama, rekao je Rahat. Ali pošto su to uglavnom volonteri koji to rade „zato što vole svoju zemlju“, Netanjahu mora „povratiti njihovo poverenje“ da bi ih vratio na njihova mesta.

„Ovo je problem legitimiteta; ovo je problem poverenja“, rekao je Rahat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari