Demonstranti su pobedili, Gruzija odustaje od takozvanog ruski zakon 1Foto: AP Photo/Zurab Tsertsvadze

Vlada Gruzije ukinula je novi zakon o „stranim agentima“ nakon što su hiljade Gruzijaca dva dana nasilno protestovale protiv zakona, za koji kažu da odiše ruskim autoritarizmom.

Vladajuća partija Gruzijski san objavila je u saopštenju da bezuslovno povlači predlog zakona.

„Moramo voditi računa o miru i ekonomskom razvoju naše zemlje, kao i o napretku Gruzije na putu evropskih integracija. Zato je neophodno da energiju svakog našeg građanina trošimo ne na konfrontaciju, već na razvoj zemlje u pravom smeru. S obzirom na sve navedeno, kao Vlada odgovorna svakom članu društva, odlučili smo da bezuslovno povučemo predlog zakona koji smo podržali“, navodi se u saopštenju.

Delegacija EU u Gruziji pozdravila je ovu odluku na Tviteru.

„Pozdravljamo najavu vladajuće stranke da povlači nacrt zakona o ‘stranom uticaju’. Ohrabrujemo sve političke lidere u Gruziji da nastave proevropske reforme na inkluzivan i konstruktivan način i u skladu sa 12 prioriteta za postizanje statusa kandidata“, navodi se u saopštenju. piše delegacija EU.

https://twitter.com/EUinGeorgia/status/1633718652229828609?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1633718652229828609%7Ctwgr%5Eaa3e8be7bbe446190f6312a8520c1a9980e1258f%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.index.hr%2Fvijesti%2Fclanak%2Fprosvjednici-pobijedili-gruzija-odustaje-od-tzv-ruskog-zakona%2F2444922.aspx

„Ovo je napravljeno po uzoru na ruski zakon iz 2012.“

Vladajuća partija Gruzijski san, za koju demonstranti kažu da ima veze sa Rusijom, obezbedila je usvajanje zakona u prvom čitanju ove nedelje. To bi zahtevalo da se organizacije koje dobijaju više od 20 odsto finansiranja iz inostranstva registruju ili suoče sa kaznama.

Demonstranti su tvrdili da je nacrt zakona oponašao ruski zakon koji se koristi od 2012. za ućutkivanje neslaganja.

Neki od demonstranata okupljenih ispred zgrade parlamenta nosili su zastave Gruzije, Evropske unije i SAD i uzvikivali političarima u zakonodavnom telu „nema ruskog zakona“ i „vi ste Rusi“.

Mnogi Gruzijci vide Rusiju kao neprijatelja nakon što je Moskva podržala separatiste u otcepljenim gruzijskim regionima Abhaziji i Južnoj Osetiji 1990-ih. Stotine hiljada Gruzijaca i dalje je interno raseljeno nakon nekoliko krvavih etničkih sukoba.

Predsednica protiv

Predsednica Gruzije Salome Zurabišvili najavila je prvog dana protesta da će staviti veto na zakon ako bude na njenom stolu. Ona je stala na stranu demonstranata.

„Vi predstavljate slobodnu Gruziju, Gruziju koja svoju budućnost vidi na Zapadu i neće dozvoliti nikome da vam tu budućnost oduzme“, rekao je Zurabišvili.

„Ovaj zakon nikome nije potreban… svi koji su glasali za ovaj zakon prekršili su ustav“, rekla je ona.

Izbili su neredi

Demonstranti su protestovali, dok je policija upotrebila suzavac i vodene topove da uguši nerede. Na policiju su bačena najmanje tri molotovljeva koktela, kao i kamenje. Ljudi koji su osetili dejstvo suzavca zbrinuti su na stepenicama ispred zgrade parlamenta.

„Došao sam ovde jer znam da moja zemlja pripada Evropi, ali moja vlada to ne razume“, rekla je 30-godišnja demonstrantkinja Demetre Sanšiašvili.

„Ovde smo da zaštitimo našu zemlju jer ne želimo ponovo da budemo deo Rusije“, dodala je, misleći na skoro dva veka koje je Gruzija provela kao deo Ruskog carstva i Sovjetskog Saveza.

Antirusko raspoloženje u Gruziji je poraslo nakon dugogodišnje podrške Rusije za dva separatistička regiona i kratke ruske invazije na zemlju 2008. godine.

Gruzija je nekada bila deo Sovjetskog Saveza kojim je dominirala Rusija, a mnogi Gruzijci žele da njihova zemlja bude deo Evropske unije. Mnogi Gruzijci takođe podržavaju Ukrajinu, koja se više od godinu dana bori protiv invazije ruskih snaga, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari