Kraljevska porodica mora da poštuje opsežnu listu pravila kraljevskog protokola. Međutim, kralj Čarls i članovi njegove porodice takođe uživaju brojne kraljevske privilegije.
Kraljevska porodica mora da poštuje opsežnu listu pravila kraljevskog protokola. Međutim, kralj Čarls i članovi njegove porodice takođe uživaju brojne kraljevske privilegije, prenosi N1 Zagreb.
Stvari poput plaćanja poreza i dužnosti porote bile su izuzete, a kralju je bilo dozvoljeno da prekrši bilo koji zakon. Ali pogledajte celu listu impresivnih pravila koja britanska kraljevska porodica može da prekrši, piše Insajder.
1. Britanski monarh je izuzet od zakona
Kralj Čarls uživa suvereni imunitet, što znači da ne može biti krivično gonjen u građanskoj ili krivičnoj istrazi.
Ovo pravilo važilo je i za pokojnu kraljicu Elizabetu II. Prema prethodnim uputstvima na zvaničnom sajtu kraljevske porodice, „iako se protiv Suverena kao osobe ne može pokrenuti građanski i krivični postupak prema zakonima Ujedinjenog Kraljevstva“, kraljica je obezbedila da se aktivnosti u njenom ličnom svojstvu sprovode striktno u skladu sa zakonom.
2. Kraljevska porodica ne mora da poštuje zakonska ograničenja brzine
Ali samo kada ih vozi policija na službene kraljevske dužnosti.
Kada kralja, premijera i druge članove kraljevske porodice voze policajci po službenom kraljevskom poslu, oni mogu da voze koliko god žele ili brzo.
Prema The Sunu, Zakon o regulisanju saobraćaja na putevima dozvoljava policiji, vatrogascima, hitnoj pomoći i drugim vozilima za sprovođenje zakona da krše ograničenja brzine. Pošto članove kraljevske porodice uvek vozi policijska pratnja dok obavljaju kraljevske dužnosti, njihova vozila su stoga izuzeta od prekoračenja brzine.
3. Monarh ne mora da koristi pasoš
Svaki pasoš u Ujedinjenom Kraljevstvu se izdaje sa kraljičinim imenom. Kao rezultat toga, kraljici nije bio potreban njen pasoš za putovanje, navodi se na veb stranici kraljevske porodice.
Nakon kraljičine smrti, pasoši će verovatno biti izmenjeni tako da odražavaju kralja Čarlsa kao novog suverena. Međutim, kao i proces promene britanskog novca i poštanskih maraka, ovo će biti postepena promena i mogla bi da potraje nekoliko godina, prenosi Euronews.
Svi ostali članovi kraljevske porodice poseduju sopstvene pasoše, dodaje se na sajtu kraljevske porodice.
4. Monarh ne mora da ima vozačku dozvolu
Sa 18 godina, kraljica Elizabeta II se školovala za vozača i mehaničara za Žensku pomoćnu teritorijalnu službu tokom Drugog svetskog rata.
Kraljica nikada nije morala da polaže pravi vozački ispit, a mogla je da vozi i bez registarske tablice jer se sve vozačke dozvole u Velikoj Britaniji izdaju na kraljičino ime, piše Dejli ekspres.
Miror izveštava da kralj Čarls više ne mora da ima vozačku dozvolu pošto je on novi monarh.
5. Članovi kraljevske porodice ne moraju da koriste svoja zakonska prezimena
Članovi kraljevske porodice nisu obavezni da koriste svoja zakonska prezimena, iako ih tehnički imaju.
Pre 1917. članovi britanske kraljevske porodice nisu imali prezime, ali sada muški potomci kraljice Elizabete i princa Filipa nose prezime Mauntbaten-Vindzor, navodi se na sajtu kraljevske porodice.
6. Kralj ima automatsko starateljstvo nad svojim unucima
Monarh ima zakonsko starateljstvo nad njihovim unucima, rekla je za Nevs.com.au kraljevska istoričarka Marlen Kenig. u 2018
To znači da Čarls tehnički ima starateljstvo nad troje dece princa Vilijama i Kejt Midlton, princa Džordža, princeze Šarlot i princa Luisa, i dece Megan Markl i princa Harija, Arčija i Lilibet.
Ovo pravilo staro 300 godina može izgledati čudno, i iako je malo verovatno da bi kralj ikada oduzeo svoje unuke od njihovih roditelja, zakon tehnički još uvek postoji.
7. U određenim slučajevima oslobođeni su plaćanja poreza
Iako monarh nije zakonski obavezan da plaća porez, kraljica je dobrovoljno uplatila prihode, imovinu i dobitke koji nisu korišćeni u službene svrhe, preneo je ranije Insajder.
Ostali delovi prihoda kraljevske porodice, kao što je prihod princa od Velsa iz Vojvodstva Kornvol, takođe su oslobođeni poreza. Međutim, on takođe „dobrovoljno plaća porez na dohodak na sav prihod od imovine“, navodi se na zvaničnom sajtu.
8. Mogu da izbegnem učešće u žiriju
Jedna kraljevska prednost je da članovi kraljevske porodice ne moraju da budu u poroti. U normalnim slučajevima u Velikoj Britaniji, izbegavanje dužnosti porote dovodi do kazne do 1.000 funti, ili oko 1.100 dolara.
Međutim, dužnost porote nije potrebna za kralja i članove njegove uže porodice, preneo je Gardijan.
9. Monarh slavi dva rođendana
Prema zvaničnom sajtu kraljevske porodice, kraljica je svake godine slavila dva rođendana: njen stvarni rođendan 21. aprila i zvanična javna proslava rođendana druge subote u junu.
Tokom generacija, suvereni vladari su često održavali svoje javne rođendanske proslave u dane koji nisu njihovi stvarni rođendani, posebno kada su njihovi stvarni datumi rođenja padali u jesen ili zimu. Ovo je da bi se povećala verovatnoća dobrog vremena za godišnju paradu Trooping the Color, navodi se na veb stranici kraljevske porodice.
Pošto je rođendan kralja Čarlsa u novembru, mogao bi da sledi majčino vođstvo i da ima drugu proslavu u junu, iako to tek treba da bude potvrđeno.
10. Monarhija je izuzeta od Zakona o slobodi informisanja
„Kraljevsko domaćinstvo nije javno telo u smislu Zakona o slobodi informisanja i stoga je izuzeto od njegovih odredbi“, navodi se na sajtu kraljevske porodice.
Ovo pravilo omogućava kraljevskoj porodici da ima više privatnosti u pogledu svojih dnevnih obaveza i finansija. Na primer, dok kraljevsko domaćinstvo objavljuje svoj godišnji finansijski izveštaj, javnosti u Velikoj Britaniji je uskraćen pristup detaljnim informacijama o svojoj potrošnji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.