demonstracije, protest, IstanbulFoto: EPA-EFE / ERDEM SAHIN

Desetine hiljada ljudi već treći dan okružuje gradsku većnicu Istanbula u znak protesta zbog hapšenja gradonačelnika Ekrema Imamoglua, koji je glavni rival predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu.

Demonstracije se odvijaju uprkos oštrim upozorenjima Erdogana da ulični protesti neće biti tolerisani.

Skup u Istanbulu je ostao miran, ali na nekih 500 metara odatle policija je koristila biber sprej i suzavac da suzbije demonstrante koji su hteli da probiju barikadu ispred gradskog akvadukta, i koji su na čuvare reda bacali baklje i druge predmete.

Vlast je koristila vodene topove da razbije demonstracije u glavnom gradu Ankari i milionskom gradu na Egejskom moru, Izmiru.

Imamoglu je uhapšen prilikom ranog jutarnjeg upada u njegovu rezidenciju pre dva dana.

On je optužen za korupciju i veze sa teroristima. Uhapšeno je još nekoliko viđenijih ličnosti, uključujući dva oblasna guvernera.

Hapšenje Imamoglua smatra se pokušajem da se politički ukloni popularni opozicionar i najozbiljniji izazivač Erdoganu na predstojećim predsedničkim izborima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari