Nakon što je najavljeno humanitarno primirje između Izraela i Islamskog pokreta otpora Hamas, nameću se pitanja: Kako će Hamas prebaciti izraelske zarobljenike iz Pojasa Gaze i predati ih izraelskoj strani? Kako će Izrael osloboditi palestinske zatvorenike iz svojih zatvora?
Sporazum o humanitarnom primirju između Izraela i Hamasa stupiće na snagu u sledeća 24 sata i trajaće četiri dana, uz mogućnost produženja.
Dogovor je postignut nakon uspeha zajedničkih posredničkih napora između Egipta, Katara i Sjedinjenih Američkih Država.
Sporazum u prvoj fazi uključuje razmenu 50 civila, žena i dece, zatvorenih u Pojasu Gaze, u zamenu za oslobađanje određenog broja palestinskih žena i dece zatočenih u izraelskim zatvorima, s tim da će se broj oslobođenih povećati u kasnijim fazama sprovođenja sporazuma.
Trojica izraelskih ministara protiv
Primirje će, takođe, omogućiti ulazak većeg broja humanitarnih konvoja i humanitarne pomoći, uključujući gorivo namenjeno humanitarnim potrebama.
Primirje su podržali gotovo svi izraelski ministri, osim trojice ministara iz stranke Otzma Jehudit (Jevrejska snaga), koju vodi Itamar Ben Gvir, dok su ministri Stranke religijski cionizam, na čelu s ministrom finansija Bezalelom Smotričem, odobrili primirje.
Valid al Omari, direktor Al Džazirinog kabineta u Ramalahu, kaže da je mehanizam ovog procesa takav da Hamas preko posrednika pošalje spisak izraelskih zarobljenika koji će biti pušteni sledeći dan.
Zatim izraelska vlada to odobrava, kako bi proces realizacije počeo narednog dana.
Izraelski taoci biće predani Crvenom krstu, koji će ih prevesti do Rafaha, a tamo će, pod pokroviteljstvom egipatskih, katarskih i američkih posrednika, biti prebačeni na izraelsku stranu.
Nakon što ih primi izraelska vojska, Izrael počinje oslobađati palestinske zatvorenice i decu, prema broju koji je dogovoren, u proseku jedan izraelski zarobljenik za tri palestinska zatvorenika.
Gorivo, plin, hrana, lekovi…
Sporazum predviđa ulazak četiri kamiona goriva dnevno i dva kamiona plina, kao i 200 kamiona s hranom, lekovima i humanitarnom pomoći u južni Pojas Gaze.
Za vreme primirja, izraelski avioni će u potpunosti zaustaviti prodor u vazdušni prostor Gaze bespilotnim letelicama u špijunske svrhe šest sati dnevno, uz kontinuirani prekid vatre tokom četiri dana.
Izrael dopušta stanovnicima Pojasa Gaze da se kreću sa severa prema jugu Pojasa sigurnim koridorom za one koji žele otići, a to je ulica Salah al Din, prema onome što je dogovoreno.
Za vreme trajanja primirja, izraelske snage ostaju na svojim položajima, pod uslovom da se Hamas i ostale snage otpora pridržavaju potpunog prekida vatre.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je obavestio svoje ministre da je Hamas saglasan s tim da Crveni krst poseti preostale otete osobe u Gazi te se obvezao da će provesti potragu za otetim osobama koje nisu u njegovom pritvoru, kako bi došlo do njihovog oslobađanje u kasnijim fazama.
‘Netanjahu želi nastaviti rat’
Prema rečima Valida al Omarija, očekuju se da će četvrtog dana primirja biti ponuđena nova imena izraelskih zarobljenika, koje će Hamas želeti osloboditi u zamenu za puštanje na slobodu palestinskih zatvorenika koje drži Izrael, prema dogovorenom odnosu jedan Izraelac za tri Palestinca.
Prema onome što je naveo Al Omari, Izraelci se boje da će Hamas produžiti ovaj proces sve dok privremeno primirje ne preraste u trajni prekid vatre.
Međutim, Izrael to ne želi, jer je Netanjahu naglasio u vladinom kabinetu da će izraelska vojska nastaviti rat svom žestinom nakon završetka primirja.
Dogovor ne uključuje izraelske vojnike ili strane radnike koji su se nalazili na području u okolini Pojasa Gaze, prenosi Al Džazira.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.