Detektovan signal sa planete udaljene 12 svetlosnih godina: Na njoj bi moglo da bude života? 1foto: Shutterstock/Vadim Sadovski

Naučnici su otkrili koherentne radio signale sa planete udaljene 12 svetlosnih godina od Zemlje, a ovaj signal ukazuje da ona ima magnetno polje.

Magnetna polja su neophodna za nastanjivu planetu jer štite život na njoj, odbijajući energetske čestice i plazmu koja dolazi sa Sunca.

Istraživači iz američke Nacionalne naučne fondacije kažu da je radio signal došao sa stenovite planete po imenu YZ Ceti b, koja kruži oko malog crvenog patuljka, YZ Ceti, prenosi Dejli mejl.

Verovatno je nastala interakcijom planetarnih magnetnih polja i zvezde oko koje kruži, poput aurore borealis na Zemlji.

Potraga za potencijalno nastanjivom planetom u drugom solarnom sistemu delimično zavisi od mogućnosti da se utvrdi da li stenovite egzoplanete poput Zemlje imaju magnetna polja, kaže Džo Pesce, direktor programa NSF.

„Pored toga što ovo istraživanje pokazuje da ova stenovita egzoplaneta verovatno ima magnetno polje, što je i obećavajuće za dalja istraživanja“.

Zemljino magnetno polje je sloj električnog naboja koji ga okružuje i prostire se u svemir.

Smatra se da je magnetno polje ključno za nastanjivost planete, jer može sprečiti da se njena atmosfera istroši.

Dakle, kada su naučnici otkrili ponavljajući radio signal koji dolazi sa planete YZ Ceti b, to je izazvalo nadu da bi moglo biti života na planeti.

Činjenica da se može otkriti, a toliko je daleko, ukazuje da je veoma jaka, što znači da je jako i magnetno polje na planeti.

Zemljino magnetno polje može privući neke od naelektrisanih čestica sa Sunca, uzrokujući da se sudare sa atomima u gornjoj atmosferi, kao što su kiseonik i azot. Kada se to dogodi, deo energije u sudarima se transformiše u zeleno-plavo svetlo, poznato kao polarna svetlost ili aurora borealis, prenosi Jutarnji list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari