Dijalog i partnerstvo zajednički odgovor na protekcionizam 1

U uzburkanim morskim talasima ribari u jugoistočnoj Kini obično plove u grupama. Svaki brod ima svog kapetana, a o ribarskim strategijama raspravljaju kada se vrate sa putovanja.

Uz limenke piva se ponekad i prepiru, ali uskoro nađu zajednički jezik i odrede vreme naredne plovidbe. Sličnu taktiku su, čini se, primenili i čelnici nekih od najvećih zemalja u razvoju koji su se okupili na godišnjem Samitu grupacije BRIKS, održanom u Siamenu, na jugoistoku Kine. Članice BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, NR Kina i Južna Afrika) su poput pet brodova na neizvesnoj plovidbi. Svaka od tih država ima svoje razloge za članstvo, ali sve one plove u stom smeru sa zajedničkim ciljem, konstatuju kineski mediji. Na trodnevnom samitu, održanom po nazivom „BRIKS: Snažnije partnerstvo za svetliju budućnost“, usvojena je Deklaracija koja je potvrdila duh otvorenosti i spremnosti za nastavak obostrano korisne saradnje. Za vreme trajanja Samita održan je i „Dijalog tržišta u nastajanju i zemalja u razvoju“ čime su se čelnici Egipta, Meksika, Tajlanda, Tadžikistana i Gvineje pridružili kolegama iz BRIKS u zalaganju za stvaranje široko utemeljenog partnerstva i sprovođenje Plana Ujedinjenih nacija za održivi razvoj 2030.

Posebnu pažnju privlači model BRIKS Plus koji predlaže Kina, a kojim se petočlana grupacija predstavlja kao glavni stub platforme za saradnju „Jug-Jug“, preciznije među zemljama u razvoju. „Treba se držati otvorenosti, a ne protekcionizma, multilateralnog trgovinskog mehanizma, umesto izvlačenja koristi na račun drugih i slediti uzajamnu dobit. BRIKS je uvek davao prednost dijalogu, a ne sukobu, insistirajući na partnerstvu“, poručio je predsednik Kine i generalni sekretar Komunističke partije Si Đinping. On je sugerisao da pet privreda, koje su sve dominantnije na svetskoj sceni, ojačaju saradnju, dajući svoj doprinos čovečanstvu koje potresaju protekcionizam i neuravnotežen razvoj. Deo vizije kineskog predsednika je i „sveobuhvatno produbljivanje“ partnerstva članica BRIKS, koje je pozvao da unesu sve svoje komparativne potencijale, izražene u resursima i radnoj snazi, kako bi se ubrzao privredni rast grupacije od oko tri milijarde stanovnika.

Odbacujući tvrdnje da grupacija gubi na sjaju, Si je uoči Samita, na Poslovnom forumu BRIKS, istakao da su članice „potpuno uverene“ u sopstvene mogućnosti rasta i buduće izglede, uprkos problemima koji su izazvali zastoj.

– U protekloj deceniji zemlje BRIKS su ostvarile napredak u potrazi za zajedničkom razvojnom strategijom. Podsetiću na podataka da je udruženi bruto domaći proizvod ovih zemalja porastao 179 odsto, trgovina je uvećana 94 odsto, a gradsko stanovništvo beleži rast od 28 procenata. Ove godine zemlje BRIKS su ostvarile napredak u poslovanju zajedničke Nove razvojne banke i Sporazuma o rezervama, dve institucije koje su doprinele jačanju globalnog ekonomskog upravljanja i izgradnji međunarodne mreže finansijske sigurnosti. Napredak je vidljiv i u elektronskoj trgovini, olakšavanju razmene roba i investicija, trgovini uslugama, izdavanju obveznica u lokalnoj valuti, naučnim i tehnološkim inovacijama, industrijskoj saradnji i javno privatnom partnerstvu – poručio je kineski predsednik Si.

Srikant Kondapali, profesor na Univerzitetu „DŽavaharlal Nehru“ u NJu Delhiju, veruje da nisu iskorišćene sve mogućnosti saradnje među članicama BRIKS i kao argument navodi podatak da ukupna trgovinska razmena između tih zemalja čini tek 4,9 odsto trgovine sa inostranstvom svake od njih pojedinačno. I ostala državnici, južnoafrički predsednik DŽejkob Zuma, brazilski Mišel Temer, indijski premijer Narendra Modi i predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin, složili su se u konstataciji da bi BRIKS trebalo da gradi otvorenu svetsku privredu, suprotstavljajući se protekcionizamu.

Kineski doprinos unapređenju saradnje

– Potencijal za saradnju u grupaciji tek treba da bude u potpunosti oslobođen. Podsetiću da su u 2016. godini ulaganja pet država u inostranstvu premašila 197 milijardi američkih dolara, od čega je samo 5,7 odsto kružilo među članicama BRIKS. U cilju unapređenja ekonomske saradnje i trgovinske razmene Kina će pokrenuti ekonomski i tehnološki plan, namenjen zemljama BRIKS, vredan 500 miliona juana (oko 76 miliona dolara). Plan je, takođe, da Kina obezbedi četiri miliona dolara za realizaciju projekata Nove razvojne banke – najavio je kineski predsednik Si Đinping.

Kad brojke govore više od reči’]

Zemlje BRIKS su članice Grupe 20 najvećih privreda u svetu. Zajedno zauzimaju 26,46 odsto površine kopna u svetu, u tim državama živi 42,58 odsto svetskog stanovništva, imaju 13,24 odsto glasova u Svetskoj banci i 14,91 odsto kvote u Međunarodnom monetarnom fondu. Prema podacima MMF-a članice BRIKS stvorile su, u 2015. godini, 22,53 odsto svetskog BDP i doprinele, sa više od 50 odsto, svetskom ekonomskom rastu u prethodnih deset godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari