Brazilski Senat je izglasao smenu brazilske predsednice Dilme Rusef s funkcije zbog optužbi za manipulisanje budžetom, koje ona negira.
Na taj način je okončana trinaestogodišnja vladavina njene Radničke partije. Za opoziv brazilske predsednice je glasao 61 senator dok je 20 bilo protiv. Samo nekoliko sati nakon smene Rusefove zakletvu u Kongresu je položio Mišel Temer, njen dosadašnji potpredsednik. On je bio vršilac dužnosti brazilskog predsednika od kada je Rusef suspendovana u maju. Temer će završiti njen mandat, koji traje do 1. januara 2019.
Na prvom sastanku Kabineta lider partije Brazilski demokratski pokret (PMDB) je rekao da njegova inauguracija označava početak „nove ere“. On je od svojih ministara zatražio da brane vladu od optužbi da smena Rusefove predstavlja državni udar. „Nijednu optužbu ne možemo ostaviti bez odgovora“, rekao je na sednici, koju su televizije prenosile uživo. On je takođe apelovao na ministre da blisko sarađuju s Kongresom na oživljavanju brazilske ekonomije. Temer će otputovati u Kinu na samit G-20.
Zbog smene Rusefove nastao je razdor između Brazila i tri levičarske južnoameričke vlade. Brazil i Venecuela su međusobno opozvale ambasadore, a i brazilski izaslanici u Boliviji i Ekvadoru su dobili naređenje da se vrate u matičnu zemlju.
Odvojenim glasanjem Senat je takođe odlučio da Rusefovoj neće biti zabranjeno da obavlja javne funkcije. Naime, prema brazilskom zakonu, opozvana predsednica je mogla dobiti zabranu vršenja javnih funkcija na osam godina. „Neću vam reći zbogom. Sigurna sam da mogu da kažem ‘vidimo se uskoro'“, rekla je Rusefova i obećala da će uložiti žalbu na odluku da se smeni s predsedničke funkcije. Ona je takođe naglasila da „su osudili pogrešnu osobu i izvršili parlamentarni puč“.
Protiv Temera su organizovane demonstracije u velikom broju brazilskih gradova, uključujući Braziliju. Rusefova je suspendovana u maju pošto je Senat izglasao da se nastavi s procesom njenog impičmenta. Optužena je za kršenje budžetskih zakona i malverzacije. Kritičari tvrde da je pokušala da sakrije deficit da bi povećala šanse za svoj reizbor 2014. Rusef je negirala sve navode, tvrdeći da su njeni desničarski rivali pokušavali da je smene još od njenog reizbora. Ona tvrdi da je smenjena zato što je dozvolila da se nastavi istraga u vezi s korupcijom, što je rezultiralo podizanjem optužnice protiv mnogih istaknutih političara. Međutim, senatori koji su glasali za njenu smenu su izjavili da su Rusefova i njena Radnička partija ti koji su korumpirani, te treba da odu (s vlasti).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.