U Siriju stigle prve američke diplomate nakon pada Asada 1Foto: EPA-EFE/WAEL HAMZEH

Prve američke diplomate stigle su danas u Damask od svrgavanja predsednika Bašara al Asada ranije ovog meseca. Diplomate će razgovarati s novim vođama zemlje i tražiti informacije o nestalom američkom novinaru Ostinu Tajsu.

Stejt department saopštio je rano jutros da je delegacija, u čijem je sastavu pomoćnica državnog sekretara za bliskoistočne poslove Barbara Lif, bivši specijalni izaslanik za Siriju Danijel Rubinštajn i glavni izaslanik administracije predsednika Džoa Bajdena za pregovore o taocima Rodžer Karsters, došla u Damask na razgovor sa privremenim sirijskim vlastima.

To je prva zvanična poseta američkih diplomata Siriji u poslednjih deset godina, od kada su SAD zatvorile ambasadu u Damasku 2012. godine.

Pad Bašara el Asada 8. decembra okončao je pola veka vladavine porodice Asad i represije, ali je pokrenuo mnoga strahovanja o poštovanju ljudskih prava, stanju manjina u duboko rascepkanoj zemlji i budućnosti poluautonomnih kurdskih oblasti na severu Sirije.

Stejt department je saopštio da će delegacija imati direktne kontakte sa sirijskim narodom, sa članovima građanskog društva, aktivistima, članovima raznih zajednica i drugim Sirijcima o njihovoj viziji budućnosti zemlje i kako SAD može da im pomogne.

Stejt department je saooštio da će se članovi američke delegacije sastati sa zvaničnicima pobunjeničke grupe Hajat Tahrir al Šam (HTS) koja je predvodila napad na Damask i primorala Asada na bekstvo.

Ta organizacija je i dalje svrstana u terorističke organizacije u više zemalja, uključujući i SAD, ali prema američkim propisima ta odredba ne zabranjuje američkim zvaničnicima da razgovaraju sa njenim članovima ili vođama.

Jedan od njihovih glavnih zadataka je da dobiju informacije o novinaru Tajsu, koji je nestao u Siriji 2012. godine i zalagaće se za principe inkluzivnosti, zaštiti manjina i odbacivanje terorizma i hemijskog oružja, koji će biti kritični za bilo kakvu američku podršku novoj vladi.

SAD nisu bile zvanično prisutne u Siriji od 2012. kada su prekinule diplomatske aktivnosti u ambasadi u Damasku tokom građanskog rata, mada ima američkih vojnika u malim delovima Sirije koji su uključeni u borbi protiv militantne grupe Islamska država.

Pentagon je juče saopštio da su SAD udvostručile snage u Siriji da bi se borile protiv Islamske države pre pada Asada. SAD su takođe znatno pojačale vazdušne udare na ciljeve Islamske države zbog zabrinutosti da bi vakum u vladavini omogućio toj militantnoj grupi da se ponovo oformi.

Poseta diplomata Damasku ne znači ponovno otvaranje američke ambasade, rekli su američki zvaničnici i dodali da će odluka o diplomatskom priznanju biti doneta kada nove sirijske vlasti budu razjasnile kakve su im namere.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari