Diplomatska igra oko svetog Nikole u okovu 1Foto: EPA-EFE/ FEHIM DEMIR

Ikona u okovu, najverovatnije svetog Nikole Čudotvorca, za koju mediji na osnovu sertifikata tvrde da je stara tri veka, a koju je predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik 14. decembra poklonio šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu na putu je da postane predmet diplomatskog skandala.

Bosanski mediji, pozivajući se na pomenuti sertifikat, tvrde da je reč o „vlasništvu sovjetske Ukrajine iz grada Luganska koji od 2014. kontrolišu proruske snage“.

Ambasada Ukrajine u Sarajevu 16. decembra uputila je notu tamošnjoj vladi tražeći pojašnjenje kako je ikona dospela u Bosnu i Hercegovinu, koju je njeno Ministarstvo spoljnih poslova prosledilo Predsedništvu BiH.

Povodom ikone koju je Lavrov dobio od Dodika oglasio se i portparol Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine Oleg Nikolenko koji je najavio da će se „ukrajinske diplomate narednih dana sastati sa bosanskim kolegama“.

U ukrajinskom Ministarstvu spoljnih poslova dodaju da su diplomate za poklon saznale iz medija, zahvaljujući fotografijama pečata koji navodno potvrđuje njeno ukrajinsko poreklo.

U ukrajinskoj ambasadi u BiH našem listu juče nisu odgovorili na pitanja da li je sastanak sa bosanskim kolegama održan, da li je utvrđeno poreklo Dodikovog poklona Lavrovu, da li je reč o ikoni iz zvaničnih državnih registara ukradenih i nestalih umetničkih dela, niti smo dobili više konkretnih istorijskih i umetničkih podataka o spornoj ikoni i njenom vlasniku.

Otpravnik poslova ambasade Ukrajine u BiH Serhi Miniailo uputio je Danas na „primarni izvor vesti“ o ikoni i apelovao na srpske medije da što više pišu o „privremenoj ruskoj okupaciji Krima, Sevastopolja i određenih okruga Donjecke i Luganske oblasti Ukrajine, te o patnjama ukrajinskih građana pod njom“.

Dodikovi savetnici za medije juče nisu bili voljni da komentarišu slučaj poklonjene ikone. Agencija Srna prenela je saopštenje Dodikovog kabineta u kome se samo navodi da je reč o pozlaćenoj ikoni nastaloj pre otprilike 300 godina koja je pronađena u Lugansku.

– Šta god da se ispostavi kao tačno u vezi sa ikonom koju je Dodik poklonio Lavrovu, činjenica je da nije uobičajeno da državnici uručuju državnim zvaničnicima druge države ikone bez saglasnosti ili prisustva nekog iz Crkve, u ovom slučaju SPC. Pogotovo što su obe države sekularne. Pitanje je da li je Dodik ikonu poklonio u ime RS ili kao predsedavajući Predsedništva BiH što bi bilo još neumesnije i neka vrsta svesne provokacije, koja je protivna Dejtonskom sporazumu – ikona predstavlja samo jedan od tri naroda u BiH – kaže za Danas politički analitičar Dušan Janjić.

Janjić naglašava da Sergeju Lavrovu, koji je posle Sarajeva i Beograda u Zagrebu „demonstrirao vrhunsku diplomatiju“, neće biti svejedno šta god se ispostavilo kao istina o Dodikovom poklonu, jer je ikona već postala međunarodna diplomatska tema.

Sagovornik Danasa kaže i da je nejasno šta je Moskva dobila susretom u istočnom Sarajevu, na kome su sa Dodikom kao predsedavajućim Predsedništva BiH bili i predstavnici RS.

U zvaničnim izveštajima Ministarstva spoljnih poslova Ruske Federacije o Lavrovljevoj poseti BiH, Srbiji i Hrvatskoj povodom 25. godišnjice Dejtonskog sporazuma, ne navode se detalji poput poklona.

Kako se navodi u biltenu objavljenom na sajtu ruskog Ministarstva spoljnih poslova, Lavrov je u Sarajevu imao odvojene susrete sa Dodikom, Draganom Čovićem, zamenikom predsedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine i predsednikom HDZ u BiH, kao i šefom diplomatije BiH Biserom Turković, između ostalog i zbog potpisivanja Plana konsolidacije ministarstava spoljnih poslova dve zemlje.

Ozbiljne optužbe

– Koliko sam čula, pokrenuti su postupci prema tužilaštvu, SIPA-i i Interpolu, ali ne znam mnogo. Optužbe su i više nego ozbiljne i ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine i njihova Crkva izjasnili su se vezano za ikonu. Vidimo da i svjetski mediji pišu o tome. Svi su zgranuti činjenicom da se ukradeno umjetničko djelo može iznijeti iz zemlje, poklanjati dalje i tretirati ga kao vlastito, najlegalnije stečeno, a u ovom slučaju je riječ o ukradenoj robi i ona podliježe krivičnoj odgovornosti. Treba ispitati kako je Dodik došao u posed ikone – izjavila je Bisera Turković, u petak tokom posete Mostaru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari