"Direktni kontakt sa onima koji žele da budu skinuti sa spiska sankcija": Šta predviđaju procedure koje je jednoglasno usvojio Savet bezbednosti UN? 1Arhiva Foto: FoNet/MSP Srbija

Savet bezbednosti UN jednoglasno je odobrio transparentnije procedure za stotine pojedinaca, kompanija i drugih entiteta koji su pod UN sankcijama i žele da budu uklonjene sa tih crnih lista.

Juče usvojena rezolucija čiji kosponzori su bili Malta i SAD takođe odobrava Savetu bezbednosti uspostavljanje nove neformalne radne grupe koja će ispitivati efikasnost sankcija UN.

Rezolucija odobrava novo centralno mesto gde će se direktno uspostaviti kontakt sa onima koji žele da budu skinuti sa spiska sankcija i gde će se prikupljati informacije od raznih izvora koje se dele sa komitetom Saveta bezbednosti koji nadzire sankcije i donosi odluke o uklanjanju sa spiska, rekla je ambasadorka Malte pri UN Vanesa Frazier.

Zamenik američkog ambasadora Robert Vud je posle glasanja nazvao jednoglasno odobrenje Saveta bezbednosti „istorijskim trenutkom“ naglašavajući da procedure skidanja sa crnih lista nisu menjane 18 godina.

„Međunarodna zajednica pokazuje posvećenost vrednostima kao što su transparentnosst i fer ophođenje u procesima sankcija UN-a, rekao je on.

On je rekao da su sankcije Saveta bezbednosti važna alatka da se odvrati niz pretnji miru i bezbednosti, od širenja oružja i oružja za masovno uništenje do suprotstavljanja terorizmu i sprećavanja kršenja ljudskih prava, naglašavajući da sankcije moraju da budu ciljane i da mora da postoje snažne i fer procedure za skidanja sa spiska kada je to zasluženo.

Vud je rekao da su SAD protiv neograničenih i kaznenih sankcija i da podržavaju mogućnost skidanja sa liste i ublažavanja sa liste kada je to opravdano.

„Ali smo zabrinuti rastućom tendencijom preuranjenog ukidanja sankcija kada pretnje koje su podstakle njihovo uvođenje i dalje postoje“, rekao je Vud.

Nije dao primer ali SAD i njihovi saveznici uključujući Južnu Koreju i Japan žustro su se protivili ruskim i kineskim predlozima o ublažavanju sankcija Severnoj Koreji, koja redovno krši sankcije UN probama balističkog oružja i razvojem nuklearnog oružja.

Zamenik ruskog ambasadora Dmitrij Poljanski rekao je da su sankcije Saveta bezbednosti među najstrožim i snažnijim odgovorima na pretnje miru i da stoga treba da budu primenjene izrazito pažljivo.

Ne smeju da se koriste kao kaznena mera, rekao je on i naglasio da treba da odražavaju stvarnu situaciju u nekoj zemlji i pomognu da se olakša politički proces.

On je dodao da Savet bezbednosti ne sledi uvek taj pristup i okrivio Zapad da sve više podstiče primenu sankcija poslednjih godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari