Generalni direktor Azovstala Enver Tskitišvili rekao je za BBC da je ruskim snagama teško da osvoje Azovstal zbog bunkera koji su ispod te čeličane izgrađeni tako da mogu da izdrže direktan nuklearni udar.
Tskitišvili je time objasnio zašto je baš Azovstal tvrđava za ukrajinske borce koji sada čine očajnički poslednji pokušaj protiv ruskih snaga koje su nedeljama bombardovale i granatirale Mariupolj, lučki grad u kojem se nalazi ta čeličana.
Prvobitno je Azovstal izgrađen 1930. godine, kada su ga sovjetske vlasti su opremile sa 36 bunkera, od kojih su neki mogli da izdrže direktan nuklearni udar. Postojala je i široka mreža tunela, osam metara ispod zemlje.
Posle ruskih upada u Ukrajinu 2014. godine, ukrajinska vlada je ažurirala sistem bunkera Azovstala, a ove godine je borcima u gradu dala detalje i mape podzemne mreže, a fabriku je snabdevala sa 40.000 paketa hrane – svaki paket dovoljan je za dnevnu ishranu jedne osobe.
To pomaže da se objasni kako su hiljade boraca i stotine civila bili u stanju da prežive pod zemljom nedeljama zaredom, a samo neke od žena i dece su sada evakuisane, piše BBC.
„Kada je počeo rat, objavili smo u gradu da svi ljudi, ako budu povređeni tokom bombardovanja i granatiranja, mogu da dođu kod nas“, rekao je Tskitišvili.
Ali, dodao je: „Mislili smo da je moguće da ćemo biti granatirani, ali nismo očekivali takav genocid i tako nehumani rat“.
Kako je zaključio, Azovstal prirodna tvrđava jer je sa tri strane okružena vodom – sa jedne reka, a sa dve more, zbog čega ruske snage teško mogu da joj priđu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.