Direktorka CIA preslušala snimak ubistva 1

Direktorka američke Centralne obaveštajne službe (CIA) Đina Haspel vratila se u Vašington iz Turske, nakon što je navodno preslušala audio snimak ubistva saudijskog novinara DŽamala Kašogija u Istanbulu, objavio je Vašington post.

Citirajući ljude upoznate s njenim sastankom s turskim zvaničnicima, novine navode da je Haspel čula snimak nakon što je stigla u Tursku u ponedeljak. Ovu informaciju preneli su i turski mediji.

Ako se potvrde ovakvi izveštaji, snimak daje američkim zvaničnicima pristup dokazu zbog kojeg je Turska optužila Saudijsku Arabiju za ubistvo i stavlja pritisak na SAD da drži saudijsko vodstvo odgovornim za ubistvo uglednog novinara.

„Ovo čvrsto prebacuje loptu na teren Vašingtona. Ne samo da će postojati veći pritisak u medijima, nego će Kongres reći: Đina, hoćemo da nas posetiš i kažeš tačno šta si čula“, rekao je Bruce Ridel, bivši zvaničnik CIA i predavač na Institutu Brukings. Saudijski princ prestolonaslednik Mohamed bin Salman negirao je da je znao za operaciju ubistva i u sredu je obećao da će odgovorne dovesti pred lice pravde.

„Kako će biti sprovedena prava istraga u Saudijskoj Arabiji kada je jedan od glavnih osumnjičenih princ MBS?“, objavio je Vašington post navode jednog turskog visokog zvaničnika. „On je jedan od osumnjičenih. Članovi njegove straže su bili dio ubilačkog tima. SAD i ostatak sveta ovo ne bi trebalo da prihvate“, rekao je zvaničnik.

Turski mediji objavili su snimak sigurnosne kamere na kojem se navodno vidi automobil saudijskog konzulata kako „osmatra“ lokacije izvan Istanbula uoči ubistva novinara. Na snimku koji su objavili turski mediji vidi se crni automobil s diplomatskim tablicama na ulazu u Beogradsku šumu, nadomak Istanbula, prenosi AP. Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je u utorak da su zvaničnici konzulata „osmatrali“ šumu, kao i grad Jalovu, dan pre nego što je novinar ubijen. Turski zvaničnici su izjavili za AP da su turski istražitelji pregledali te lokacije kako bi pokušali pronaći telo ubijenog novinara.

Službeni Pariz objavio je u sredu da bi mogao uvesti sankcije Saudijskoj Arabiji ako obaveštajne službe ustanove da kraljevstvo stoji iza ubistva Kašogija, iako Pariz pokušava da sačuva svoj uticaj na Rijad kako bi zaštitio poslovne veze. Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je kralju Salmanu da Francuska, u koordinaciji s partnerima, može da preduzme mere protiv odgovornih za ubistvo, piše u saopštenju. Saudijska Arabija je od 2008. do 2017. godine bila drugi najveći kupac francuskog oružja, s ostvarenim prometom od 11 milijardi evra, od čega se 1,5 milijardi evra odnosila na prošlu godinu. Portparol francuske vlade Benjamin Grivo ranije u sredu je kazao da se neće donositi nikakve odluke dok ne budu utvrđene sve činjenice.

Britanska premijerka Tereza Mej kazala je u sredu kralju Salmanu da objašnjenju njegove zemlje vezano za smrt Kašogija nedostaje vjerodostojnost, zbog čega je potrebno utvrditi šta se tačno dogodilo. Ona je rekla da će Velika Britanija sprečiti osumnjičene za ubistvo da uđu na njenu teritoriju. Nemačka je još u ponedeljak pozvala druge članice Evropske unije da slede njen primer u zaustavljanju izvoza oružja Saudijskoj Arabiji dok postoje nejasnoće oko okolnosti ubistva Kašogija.

Saudijska Arabija dala je više suprotnih objašnjenja o tome šta je prethodilo Kašogijevoj smrti 2. oktobra u saudijskom konzulatu u Istanbulu. Prvobitno je tvrdila da je Kašogi izašao iz konzulata, gde je došao radi obavljanja formalnosti u vezi s planiranim venčanjem s turskom državljankom. Ali, nakon pritiska međunarodne zajednice, kraljevstvo je u subotu priznalo da je novinar umro u konzulatu nakon „tuče“.

Tekst preuzet sa Al Jazeera Balkans

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari