Direktorka Hjuman rajts voča navodno hakovana Pegazusom 1foto EPA-EFE/NABIL MOUNZER

Mobilne telefone jedne od direktora Hjuman rajts voča navodno je špijunskim softverom Pegazus hakovao nepoznati klijent kompanije NSO grupa u vreme dok je radila na istrazi katastrofalne eksplozije koja je u avgustu 2020. usmrtila više od 200 ljudi u Bejrutu.

 

Navodno hakovanje čija je meta bila Lama Fakih, američko-libanska građanka i direktorka za krizne i konfliktne situacije u organizaciji HRW čije je sedište u Njujorku, predstavlja najnoviji primer da su klijenti NSO grupe zloupotrebili ovu moćnu alatku za nadgledanje kako bi špijunirali aktiviste, političare i novinare.

Kako prenosi Gardijan, Fakih je od kompanije Epl 24. novembra 2021. dobila upozorenje da postoji mogućnost da je njen lični ajfon meta hakerskog napada. Istragom bezbednosnog tima HRW, čije je rezultate potvrdila Laboratorija za bezbednost Amnesti internešnela, otkriveno je da su telefoni Lame Fakih inficirani Pegazusom uz upotrebu takozvane opcije “nula klikova” koja omogućava onima koji upravljaju špijunskim softverom da zaraze neki telefon a da njegov korisnik ne uradi ništa što bi tome pomoglo, kao što je na primer otvaranje nekog linka.

Izveštaj o ovom hakovanju se pojavio u vreme dok se NSO suočava sa kritikama u zemlji i u inostranstvu. Nakon višestrukih optužbi da su klijenti NSO zloupotrebljavali softver Pegazus, administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena je u novembru stavila ovu izraelsku kompaniju na crnu listu, tvrdeći da je ona omogućavala stranim vladama da sprovode “transnacionalnu represiju”.

Direktor NSO Ašer Levi je najavio da podnosi ostavku na tu funkciju, ali poriče da to ima veze sa ranijim ili novim optužbama.

“Svaki pokušaj da se moja ostavka protumači kao rezultat bilo koje optužbe povezane sa NSO je u potpunosti netačan. Ja veoma cenim kompaniju NSO, njenu tehnologiju koja pomaže spasavanju života, menadžment i zaposlene, kao i etičku politiku bez presedana koju je kompanija usvojila”, izjavio je Levi.

U saopštenju NSO navodi se da je to “profitabilna kompanija” u kojoj se smatra da se međunarodna regulatorna struktura mora poštovati kako bi se osigurala “odgovorna upotreba sajber obaveštajnih alatki”.

“Svaki poziv da se suspenduju takve tehnologije koje spasavaju život samo bi bio od koristi za teroriste, pedofile i teške kriminalce koji bi na taj način mogli da izbegnu nadzor i hapšenje”, dodaje se u saopštenju kompanije.

U HRW navode da su istragom utvrdili da su dva telefona Lame Fakih hakovana od 6. aprila do 23. avgusta 2021. U organizaciji kažu da nije bilo moguće identifikovati klijenta koji je dogovoran za navodno hakovanje, ali dodaju da Fakih nadgleda odgovore na krizne situacije u zemljama među kojima su Izrael, Palestina, Kazahstan, Etiopija, Sirija, Mjanmar, Liban, Avganistan i Sjedinjene Države.

U intervjuu za Gardijan, Fakih je rekla da je u vreme kada je navodno došlo do hakovanja najintenzivnije radila na istrazi eksplozije u Bejrutu, ali da je učestvovala i u projektima povezanim sa Gazom i Etiopijom. “Tokom cele karijere bila sam posvećena pokušajima da zaštitim ljudska prava, a sada odjednom neko pokušava da zloupotrebi taj moj posao kako bi ih ugrozio”, kaže Fakih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari