Oko 42 odsto muslimana u Francuskoj tokom života je doživelo bar jedan oblik verske diskriminacije, rezultat je istraživanja koje su sprovele Međuministarska delegacija za borbu protiv rasizma, antisemitizma i mržnje prema LGBT osobama (Dilcrah).
U istraživanju su učestvovali i Fondacija Žan Žores i agencija za istraživanje javnog mnjenja Ifop.
Cilj istraživanja, koje je obuhvatilo 1.000 osoba muslimanske vere, bio je da se stvori objektivnija slika o situaciji, kao i da se vlastima predstavi obim diskriminacije koju muslimani u Francuskoj trpe zbog svoje vere.
Mnogi muslimani koji žive u Francuskoj sa problemom diskriminacije suočeni su nedavno i, prema rezultatima istraživanja, 32 odsto ispitanika je imalo bar jedno takvo iskustvo u poslednjih pet godina.
Najrašireniji oblik diskriminacije – kod 28 odsto ispitanika, zabeležen je tokom kontrola od strane policije, njih 24 odsto je imalo problem kada su tražili posao a 22 odsto kada su tražili smeštaj.
Među muslimanima je neuporedivo veći broj onih koji su pretrpeli diskriminaciju tokom karijere (23 odsto) u odnosu na pet odsto, koliki je procenat Francuza koji su tokom radnog veka imali takvo iskustvo.
Četvrtina muslimana je trpela uvrede na verskoj osnovi tokom poslednjih pet godina, a njih sedam odsto su zbog religije bili žrtve fizičkog nasilja.
Žene se osećaju mnogo više diskriminisane i tvrde da su zbog svoje vere češće žrtve nego muškarci.
U opštoj populaciji, diskriminacija i agresija koje se dovode u vezu sa verskom pripadnošću marginalne su u odnosu na rasne ili etničke faktore, međutim rezultati istraživanja jasno ukazuju da su muslimani žrtve odbacivanja zbog svog stvarnog ili pretpostavljenog verskog opredeljenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.