Đinping: Sa Putinom se viđam pet puta godišnje 1Foto: EPA / ROMAN PILIPEY / POOL

Uoči dolaska u dvodnevnu posetu Moskvi, kineski predsednik Si Đinping izjavio je da ima dobre lične i bliske radne odnose sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

 

„Obično se sastajemo pet puta godišnje kako bismo odredili okvir daljih bilateralnih odnosa, kako bismo razgovarali o izgledima njihovog razvoja“, rekao je Si.

Predsednik Kine je u intervjuu za ruske medije dodao da je sa Putinom postignut dogovor da se povežu projekat „Jedan pojas jedan put“ i Evroazijski ekonomski savez, preneo je Sputnjik. Kako kažu, Điping se osvrnuo i na postavljanje američkog protivraketnog sistema THAAD u Južnoj Koreji, ocenivši da će to poremetiti stratešku ravnotežu u regionu.

„Raspoređivanje američkog protivraketnog sistema THAAD u Južnoj Koreji naneće ozbiljnu štetu interesima strateške stabilnosti zemalja u regionu, uključujući Kinu i Rusiju. To će poremetiti stratešku ravnotežu u regionu i ni na koji način neće promovisati denuklearizaciju na Korejskom poluostrvu“, rekao je rekao je predsednik Kine.

Kako je prethodno objavljeno preneo je Sputnjik, Si je u intervjuu za ruski list „Rosijska gazeta“ rekao da Rusija igra važnu i pozitivnu ulogu u procesu rešavanja sirijske krize i poručio da Kina to ceni.

On je dodao da sirijska kriza predstavlja najopasniju tačku na Bliskom istoku, a to pitanje je neophodno rešavati poštujući nezavisnost, teritorijalnu celovitost i suverenitet Sirije.

„O budućnosti Sirije treba da odlučuje sirijski narod, a političko rešenje je jedini put. Iskreno verujemo da će to pitanje uskoro biti rešeno i da će nada sirijskog naroda o miru i povratku u svoje domove uskoro biti realizovana“, rekao je Si.

Kineski predsednik je istakao i nivo bilateralnih odnosa Moskve i Pekinga rekavši da oni nikad nisu bili bolji.

„Pre svega politička i strateška saradnja, koja je rezultirala da preko 4.300 kilometara međudržavne granice oslikava prijateljske i dobrosusedske odnose. Obe strane podržavaju jedna drugu u razvoju i poštuju nacionalne interese. Kina i Rusija su strateški partneri koji svoji odnos razvijaju na poverenju“, naveo je Si.

Govoreći o ekonomskim odnosima, rekao je da Rusija i Kina na kompleksan način pristupaju tom pitanju i dodao da se to odnosi i na ceo evroazijski kontinent.

Predsednik Kine je rekao da se, pored krupnih investicionih projekata poput gasovoda i Puta svile, velika pažnja posvećuje i malom i srednjem biznisu.

„Vlade obe zemlje će učiniti sve kako bi se olakšao put ruskim i kineskim firmama da lakše posluju, što će se direktno odraziti i na smanjenje nezaposlenosti, ali i na konkurentnost tržišta“, kazao je Si.

Đinping u telefonskom razgovoru sa američkim kolegom Donaldom Trampom izjavio da su odnosi Vašingtona i Pekinga ugroženi su zbog „određenih negativnih faktora“, preneli su kineski mediji.

Nadamo se da će SAD pravilno da rukovodi pitanjima u vezi sa Tajvanom u skladu sa načelom jedne Kine“, rekao je predsednik Kine, a javila je kineska televizija CCTV. Trampova administracija odobrila je prošle nedelje prodaju oružja Tajvanu u vrednosti od 1,1 milijarde dolara.
Tajvan se faktički odvojio od Kine po završetku građanskog rata 1949. godine i poraza nacionalističke partije Kuomintang, ali ga Peking i dalje smatra delom kineske teritorije.
Bela kuća je posle razgovora saopštila da su predsednici razgovarali o nuklearnom i balističkom programu Severne Koreje i jačanju trgovinskih veza, ali nisu pomenuli incident na Južnokineskom moru.

Američki ratni brod približio se u nedelju ostrvu Trajton (na kineskom Žongđan) Paracelskog arhipelaga koji je okupirala Kina, ali na koji takođe polažu pravo Tajvan i Vijetnam.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari