Đukanović: Puno ujedinjenje je odgovor na sve probleme EU 1Foto: EPA/BORIS PEJOVIĆ

Puno ujedinjenje odgovor je na sve probleme kroz koje prolazi Evropska unija, a propusti li EU još jednu priliku da integriše Zapadni Balkan, stvara se velika opasnost političkog upliva trećih zemalja koje nemaju iste strateške ciljeve kao EU, ocenio je danas predsednik Crne Gore Milo Đukanović.

On je, u obraćanju poslanicima Evropskog parlamenta u Strazburu, rekao da razume potrebu EU da otkloni uzroke kriza kroz koje prolazi i sprovede proces unutrašnje konsolidacije, prenosi RTCG.

Smatra, medutim, da odgovor na te probleme nije zaustavljanje ili usporavanje projekta ujedinjenja Evrope.

“Naprotiv, puno ujedinjenje je odgovor na sve probleme kroz koje EU prolazi. Ne previđamo brojne slabosti u arhitekturi EU, ali ne pristajemo na malodušnost koja sugeriše na odustajanje od vizije. Mislimo da je potrebno učvrstiti viziju i popraviti arhitekturu”, rekao je Đukanović.

Proces proširenja, smatra on, optimalan je put i za Crnu Goru i za region, ali i za Evropu u celinu.

“Da li će to tako biti, ne zavisi presudno od nas. Što bude potrebno, mi ćemo i uraditi. Bilo ili ne proširenja, išlo ono brže ili sporije, mi ćemo sa još kvalitetnijom posvećenošću nastaviti evropeizaciju crnogorskog društva”, rekao je Đukanović, navodeći da se sada ne može ići u suprotnom smeru.

Kada se, kako je rekao, kritički govori o EU, to je zato što smatramo da „kao Evropljani imamo pravo da uočavamo i ono što su deformiteti Evropske unije“.

Njegovo obraćanje poslanicima Evropskog parlamenta u Strazburu, kako je rekao, potvrda je posvećenosti i podrške EP ne samo europerspektivi Crne Gore, vec i integraciji regiona i politici proširenja.

Đukanović je podsetio da su mnogi pre 12 godina sa skepsom dočekali crnogorsku nezavisnost, ali da je Crna Gora učvrstila unutrašnju stabilnost i ostvarila demokratski i institucionalni razvoj.

Podsetio je da je Crna Gora već godinu i po članica NATO, te zemlja kandidat za članstvo u EU.

„Odgovoran smo sused, a razvijamo građansko društvo bez otvorenih pitanja sa susedima. Uprkos nasleđenom statusu jedne od najnerazvijenijih ekonomija Jugoslavije, Crna Gora je danas jedna od najrazvijenijih ekonomija na Zapadnom Balkanu. Nakon referenduma ostvarena je prosečna stopa rasta ekonomije od preko odsto godišnje. Unapređen je standard stanovnika je sada na najvišem nivou u regionu“, rekao je Đukanović.

On tvrdi da se nakon članstva u NATO osećaju pozitivni efekti na mnogim poljima, da su uvećane strane direktne investicije, posebno iz NATO zemalja, ali i da je više turista iz zemalja članica alijanse.

„Crna Gora se danas ponaša kao članica EU kad je u pitanju zajednička spoljna i bezbednosna politika. Zajednički se bez izuzetka pridružujemo zajedničkim pozicijama EU, bez obzira na česte pritiske koje trpimo i spolja i unutar zemlje“, rekao je Đukanović.

Naša zemlja, kako je rekao, ima dobar napredak kad je reč o borbu protiv korupcije na visokom nivou i organizovanom kriminalu.

„Svesni smo značaja vladavine prava za razvoj društva u celini, a ne samo za dalju dinamiku pregovaračkog procesa“, rekao je Đukanovic pred poslanicima EP.

Posvećeni smo, navodi, snaženju pravosuda, stavaranju uslova za potpunu garanciju slobode izražavanja i medija i konstruktivnoj saradnji sa civilnim sektorom.

„Izuzetno cenimo svaku pomoć EU i država članica kroz pristupni proces. Čvrsto verujemo da je uspeh bilo koje države Zapadnog Balkana na evropskom putu uspeh svih. Sigurno smo da je princip regate mehanizam koji jača zdravu konkurenciju u ovom procesu“, rekao je Đukanović.

Smatra da je integracija Zapadnog Balkana jedina dobra strategija koja učvršćuje stabilnost evropskog kontinenta.

On je istakako kako mu se čini da posustaje naglašeni euroentuzijazam koji je posle pada Berlinskog zida karakterisao ne samo centralnu i istočnu Evropu i zapadni Balkan sve do nedavno.

Đukanović smatra da se ponekad učini da su danas glasniji destruktivni tonovi 90-ih, nego što su bili tokom posednje dve decenije.

„Stoga verujem da će dogledna EU perspektiva regiona značiti vetar u jedra proevropskim elitama i progresivnim snagama koje istrajavaju na kursu integracija“, rekao je Đukanović.

Govoreci o referendumu u Makedoniji, Đukanović je rekao da se decenijska zapuštenost tog problema nije mogla nadoknaditi intenzivnijom podrškom sa zapadnih adresa tokom nekoliko poslednjih mjeseca.

„Prerano i nedovoljno se ušlo u raspisivanje referenduma. Možda je trebalo ostaviti još vremena da se shvati značaj tako važne odluke za budućnost zemlje“, smatra Đukanović.

Kad je reč o dijalogu Srbije i Kosova, rekao je da je potrebno uložiti dodatne napore da rezultat ne izostane, jer ima entuzijazma i u Beogradu i u Prištini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari