Crnogorski predsednik Milo Đukanović nazvao je poslednje izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića o Crnoj Gori „samosažaljivim prenemaganjem“.
On je rekao i da se Crnoj Gori „pokušava adresirati novo bujanje velikosrpskog nacionalizma“.
„Pokušajmo da se prisetimo jedne štete i žrtve koju je crnogorski nacionalizam izazvao. Izgleda mi čudno i nerazumljivo to što predsednik Srbije sebe poistovećuje sa Srbijom, a Srbiju sa velikosrpskim nacionalizmom. Pod plaštom zaštite prava ugroženog srpskog naroda u regionu ugrožava se stabilnost regiona“, kazao je Đukanović.
Naveo je i da smatra da se slabost pozicije srpske politike ogleda u tome da se umesto argumenata potežu kvaziargumenti iz prošlosti, te da je cilj „diskreditovati predsednika Crne Gore makar lažima“.
Dan ranije u intervjuu za bosansku TV Face, Vučić je tvrdio da je Đukanovićev nacionalizam „pećinski i da su to su ljudi u Crnoj Gori prepoznali“.
„Ja razumem da je on bezgrešan čovek i onda kad je podržavao napore Vojske Republike Srpske na teritoriji BiH, a i danas kad govori sve najgore o RS i srpskom narodu“, rekao je Vučić.
„Đukanović je sve vreme pokušavao da održi dobre odnose sa Srbijom, jer tako to rade savesni susedi“, kaže za Danas Aleksandra Vuković, poslanica Demokratske partije socijalista u Skupštini Crne Gore.
„No, usljed sve vidljivijeg atakovanja na suverenost države Crne Gore i neskrivene pretenzije za prekrajanjem Balkana po nacionalističkim šavovima, odgovorio je onako kako odgovoran državnik, kome je prioritet očuvanje građanskog bića Crne Gore, mora i treba da odgovori. Predsjednik Vučić je, zamjenom teza, velikodržavne projekcije Srbije želio prikriti navođenjem navodnog crnogorskoga nacionalizma koji, ako i postoji, nikada nikog nije ugrozio i uvijek je bio na marginama crnogorske politike“.
„Neviđena propagandna ofanziva na predsednika Đukanovića“, kaže Vuković, „koja dolazi iz Srbije i iznutra, jasno ukazuje na to da je za opake lovce u mutnim vodama velikodržavnih projekata i nacionalizama, naročito velikosrpskog, on najveća i nesavladiva brana“.
Otuda su, tvrdi sagovornica Danasa, crnogorske NVO i list Vijesti smislili „mantru o Đukanovićevom i Vučićevom simuliranom sukobu iz kojih obojica treba da izvuku političku korist. Nema govora o tome! Na djelu je nedjelo nacionalističke hidre kojoj iz glava ne izbija san o ‘homogenoj Srbiji’ ili ‘srpskom svetu’, a Đukanović, kao prije nekoliko decenija Miloševića, samo upozorava da će se to neslavno završiti“.
Srpski narod u Crnoj Gori, navodi Vuković, „štiti Ustav Crne Gore i jasna građanska profilacija politike DPS-a.
Nijedan narod u Crnoj Gori nema ekskluzivitet, a nijedan predsjednik susjedne države nema pravo da uređuje unutrašnje prilike u državi Crnoj Gori“.
Oštrina Đukanovićevog odgovora, ističe Vuković, „ne ukazuje samo na to da nema nikakvog dosluha između dvojice predsednika, već i na to da Vučić sve više pokazuje da nema sluha za to da je Crna Gora kao suverena država odavno krenula putem evroatlantskih integracija i da je sa tog puta nikakva intrigarenja neće skrenuti, a to mu neko mora jasno saopštiti.
To sigurno neće učiniti Vučićevi saveznici iz Crne Gore koji nanose štetu i njegovom političkom imidžu i ugledu Crne Gore“.
Sa druge strane, Dragiša Janjušević, programski direktor Centra za političku edukaciju, kaže za Danas da ovakve razmene reči „više deluju kao politički marketing nego neki istupi sa državničkih pozicija i jednog i drugog.
Politički marketing u smislu homogenizacije Đukanovićevog biračkog tijela i očuvanja jedinstva njegove stranke jer nikšićki izbori su pokazali da je to jedan recept sa kojim se može očuvati stranka u smislu da ne ode u frakcionarstvo, cijepanje, struje“.
Đukanović gubi poziciju lidera u regionu što je neko već primijetio, kaže Janjušević.
„Tako da možemo to posmatrati iz dva ugla, sa partijskog i državnog. Smisao te priče je, po mom mišljenju, da Đukanović opet igra na staru dobru kartu provjerenu – nacionalna, državotvorna, identitetska – kartu koja i dalje produbljuje podjele u crnogorskom društvu. Kako se gube opštine u kojima je Demokratska partija socijalista bila na vlasti, tako je i partija pod pritiskom gubljenja biračkog tijela odnosno članova i mislim da mu je to jedini dobar recept i način da sačuva svoju stranku“.
Janjušević podseća da se „i Vučiću bliže izbori“.
„I on igra na identitetsku kartu koja mu je jako značajna i homogenizujuća. Mislim da odlično igraju političko-partijski ping pong i jedan i drugi držeći jednome i drugome sopstvene pozicije“, zaključuje Dragiša Janjušević.
Odložena rasprava o smeni ministra pravde
Sednica Skupštine Crne Gore na kojoj će se raspravljati o smeni ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića najverovatnije neće biti održana pre lokalnih izbora u Herceg Novom koji su zakazani za 9. maj, pišu crnogorski mediji. Kako se ističe, među strankama vladajuće koalicije postoji neformalni konsenzus da se o tome raspravlja tek nakon 9. maja.
Zahtev za smjenu Leposavića, koji je već dva puta odbio da podnese ostavku, premijer Zdravko Krivokapić je Skupštini podneo 6. aprila i prvi rok za zakazivanje po Poslovniku je istekao. Predlog za smenu ministra pravde premijer je podneo pošto je Leposavić prethodno u Skupštini, odgovarajući na poslanička pitanja, relativizovao genocid u Srebrenici i odluke Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, kojima je zločin nad Bošnjacima iz Srebrenice kvalifikovan kao genocid.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.