Republikanski kandidat za predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izazvao je lavinu ljutitih komentara pošto izgleda da je svojim pristalicama sugerisao da njegovu suparnicu Hilari Klinton, kandidatkinju demokrata, mogu zaustaviti koristeći svoje pravo na oružje, prenosi Bi-Bi-Si.
Tramp je rekao da bi Klintonova, ako pobedi na izborima u novembru, za Vrhovni sud mogla da imenuje liberalne sudije što bi moglo da dovede u pitanje pravo na nošenje oružja. Govoreći na mitingu u Vilmingtonu u Severnoj Karolini u utorak uveče, Tramp je rekao da bi borci za pravo na nošenje oružja mogli da osujete dolazak Klintonove na vlast.
To je izazvalo zazor na društvenim mrežama, a mnogi Trampa optužuju da podstiče nasilje, navodi britanski javni servis. Republikanac je te zamerke odbacio, ističući da je samo apelovao na pristalice prava na nošenje oružja da u što većem broju izađu na izbore.
„Hilari želi da ukine, u suštini da ukine Drugi amandman. Uzgred, ako ona dovede svoje sudije, vi narode ništa ne možete da uradite. Ali Drugi amandman, ljudi, možda tu možete, ne znam“, rekao je Tramp na mitingu.
Drugi amandman na Ustav Sjedinjenih Država građanima omogućava da nose oružje. „Čovek koji je sedeo iza Trampa je imao izraz neverice na licu dok je ovaj to govorio“, navodi Bi-Bi-Si.
Korisnici Tvitera hitro su odgovorili na Trampove komentare kritikujući ga jer je izgleda ohrabrio oružano nasilje. Senator iz Konektikata Kris Marfi je napisao da „nestabilne osobe“ koje mrze Klintonovu mogu da se odazovu na to što je Tramp rekao. „Ono što je Tramp rekao je opasno“, naveo je na društvenoj mreži Robi Muk, menadžer kampanje Hilari Klinton.
Međutim, i Tramp je brzo odgovorio tvitujući da se ono što je govorio odnosilo na političku snagu boraca za pravo nošenja oružja. „LJudi koji su okupljeni oko Drugog amandmana imaju zadivljujući duh i strahovito su ujedinjeni, što im daje veliku političku moć“, saopštio je Trampov izborni štab.
I bivši gradonačelnik NJujorka Rudolf Đulijani je podržao Trampa navodeći da je jasno da on nije pretio, već je, zapravo, američka štampa umešana „u zaveru da pobedi Hilari Klinton“.
Neke Trampove pristalice su odlazeći sa mitinga u Vilmingtonu rekle za Si-En-En da ih opaska njihovog favorita nije zabrinula jer je očigledno bila šala, kako su kazale. NJima se takođe dopalo to što je Tramp bio „spontan“.
Nacionalno udruženje za vatreno oružje takođe je podržalo Trampa i upozorilo da bi Klintonova mogla da odabere sudije koje ne podržavaju Drugi amandman. „Gospođa Klinton je tokom svoje kampanje pominjala uvođenje restrikcija u postojeće zakone o naoružanju, ali nema dokaza da ona želi da ukine pravo na nošenje oružja“, navodi britanski servis. „Opaske gospodina Trampa usledile su posle osam dana negativnih naslova, kontroverznih komentara i tvrdnji nekih vodećih republikanaca da za njega neće glasati na novembarskim predsedničkim izborima“, dodaje se u izveštaju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.