Dodik: Britanski ambasador u BiH ne poštuje institucije RS 1Foto: EPA-EFE/ALEXEY FILIPOV

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da bi britanski ambasador u BiH Džonatan Rajli trebalo da poštuje suverenitet i demokratski izabranu vlast države u kojoj se nalazi, a da Rajli zapravo pokazuje nepoštovanje prema institucijama RS.

„Britanski ambasador bi trebalo da zna, a sigurno zna, da kao diplomata prvenstveno treba da pokaže poštovanje prema institucijama države u kojoj se nalazi, da poštuje njen suverenitet i demokratski izabranu vlast“, napisao je Dodik na Tviteru.

On je ocenio da je Rajli, „kao i njegovi prethodnici, nastavio istu praksu i pokazao, na krajnje drzak način, nepoštovanje prema institucijama Republike Srpske i srpskom narodu koristeći neprimerene ocene o radu predstavnika institucija RS“.

Dodik je naveo da se „taj kolonijalni odnos može primenjivati prema Federaciji BiH“.

„Nemamo problem s tim, ali u odnosu prema RS ne možemo, a da ne reagujemo na takvo ponašanje. Naša poruka je jasna – imovinu Republike Srpske nećete dobiti“, istakao je on.

Dodao je da će se odnose prema ambasadorima Velike Britanije promeniti kada oni „pokažu poštovanje prema srpskom narodu i institucijama RS“.

Rajli je za banjalučke Nezavisne novine prethodno izjavio da je pitanje državne imovine u BiH postalo „veoma ispolitizovano“, dodavši da je državna imovina „ključna za koncept države, s obzirom na to da se država zasniva na teritorijalnom integritetu i suverenitetu“.

On je dodao da vlasništvo države nad imovinom i javnim dobrima ne isključuju upotrebu i upravljanje državnim vlasništvom od strane drugih tela.

„Potrebno je da niži nivoi vlasti imaju mogućnost da koriste ta dobra i od njih ostvaruju dobit. Postoje, zaista, različiti modeli koji se koriste širom sveta“, istakao je Rajli.

Vlasti RS tvrde da je državna imovina na prostoru tog entiteta vlasništvo Republike Srpske, dok je Ustavni sud BiH doneo odluku prema kojoj je titular državne imovine država BiH.

Nekadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun je doneo odluku o zabrani raspolaganja državnom imovinom, sve dok se to pitanje ne reši zakonom koji treba da usvoji parlament BiH.

Rešenje pitanja državne imovine je jedan od prioriteta iz mišljenja Evropske komisije, kao i jedan od ključnih uslova da bi OHR okončao mandat u BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari