Ministri zdravstva zemalja G7 najrazvijenijih zemalja sveta složili su se danas da poboljšaju razmenu rezultata kliničkih ispitivanja vakcina i lečenja kako bi se ubrzao njihov razvoj u slučaju pandemija.
Pre samita šefova država i vlada koji se otvara sledećeg petka, oni su se obavezali da će doneti „novi međunarodni sporazum koji će olakšati i ubrzati razmenu rezultata ispitivanja vakcina i tretmana u borbi protiv Covid-19 i sprečiti buduće pasnosti po zdravlje“ , navodi se u saopštenju britanskog Ministarstva zdravlja objavljenom posle sastanka u Oksfordu.
Ta „Povelja o kliničkim ispitivanjima vakcina“ ojačaće saradnju u velikim međunarodnim ispitivanjima i „izbeći nepotrebno dupliranje“.
Povelja „definiše naše zajedničke principe za ubrzanje tempa kojom klinička ispitivanja generišu čvrste dokaze i njihovi rezultati mogu biti primenjeni u ovoj i budućim pandemijama“, navode ministri zdravlja G7 u zajedničkoj izjavi.
Prethodno su se lideri farmaceutske industrije obavezali da će „smanjiti na 100 dana vreme za razvoj i primenu nove dijagnostike, lečenja i vakcina“, saopštilo je britansko Ministarstvo zdravlja.
Ministri zemalja G7 takođe ističu saradnju na poboljšanju nadzora nad korona virusom širom sveta i otkrivanju drugih opasnosti po zdravlje.
Oni su potvrdili centralnu ulogu Svetske zdravstvene organizacije (SZO), kojoj su se Sjedinjene Države vratile u januaru dolaskom Džozefa Bajdena u Belu kuću, jer ih je njegov prethodnik Donald Tramp povukao iz te organizacije.
Ministri zdravlja G7 obavezali su se da će doze vakcina protiv korona virusa deliti sa zemljama u razvoju putem međunarodnog sistema Kovaks.
G7 takođe naglašava potrebu za razvojem međunarodnih standarda za testove na kovid-19 i za potvrde o vakcinaciji kako bi se omogućilo njihovo univerzalno prihvatanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.