Temeljni ugovor između Srpske pravoslavne crkve i Vlade Crne Gore koji je načelno pripremio ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić, a patrijaršija ga, kako pišu crnogorski mediji, dorađivala mesec dana u Beogradu, osim Leposavića video je navodno još i premijer Zdravko Krivokapić.
Sa svim detaljima ugovora, premijer se, kako se ukazuje, upoznao nedavno na sastanku u manastiru Ždrebaonik, blizu Danilovgrada, gde mu je nakon telefonskog razgovora sa patrijarhom Porfirijem predstavljen taj dokument.
Pojedini mediji u Crnoj Gori tvrde da je ugovor Krivokapiću u manastiru Ždrebaonik predao visoki službenik Patrijaršije SPC uz prisustvo vladike Joanikija, administratora Mitropolije crnogorsko-primorske.
Mediji su ranije objavili da je Episkopski savet u Crnoj Gori predstavio 11. marta Svetom arhijerejskom sinodu nacrt Temeljnog ugovora sa SPC koji je pripremio ministar Leposavić, ali je na taj dokument vrh SPC navodno imala određene primedbe, zbog čega je „dorađivan“ u Beogradu.
Krivokapić je potvrdio na Tviteru da je razgovarao sa patrijarhom Porfirijem i da je vlada Crne Gore spremna za potpisivanje ugovora sa SPC. Ovo pitanje, piše crnogorski premijer, ne sme biti predmet politizacije ili podmetanja, ne bi li se ostvario koji politički poen.
„Ako je SPC zadovoljna, nije mi jasno što su nezadovoljni neki koji se danas predstavljaju njenim zaštitnicima“, stoji u premijerovom tvitu.
Prethodno je Milan Knežević, jedan od lidera Demokratskog fronta, na Tviteru napisao da „vreme curi“ i pozvao Krivokapića da bez odlaganja potpiše ugovor sa SPC.
Mediji pišu da je reakcija DF-a i krugova bliskih vrhu SPC-a u Beogradu usledila pošto je Krivokapić na sastanku u manastiru saopštio da bi dokument trebalo da ide na potvrđivanje, odnosno ratifikaciju u parlamentu.
Tada je navodno premijer istakao i da mu smeta što je iz svih stavki ugovora uklonjen termin Pravoslavna crkva u Crnoj Gori, što je zvaničan naziv četiri eparhije, ukazuju mediji.
U vrhu SPC postoji bojazan, navodi se, da bi takav dokument uopšte mogao da prođe u parlamentu zbog eventualnog protivljenja poslanika URA.
Ipak, potpredsednik vlade i lider pokreta URA Dritan Abazović smatra da Crna Gora treba da potpiše temeljni ugovor sa SPC iako, kako je rekao, dokument nije video niti zna detalje.
Novinarima je kazao da nema skrivenih aktivnosti i da kada ugovor bude dostupan njemu, biće dostupan svima.
„Svi su govorili da SPC deluje van pravnog sistema Crne Gore i to je bio najveći problem. Zakon koji smo usvojili u parlamentu krajem prošle godine je krajnje liberalan i omogućava da sve verske zajednice, nezavisno od svoje veličine i zastupljenosti, budu deo jedinstvenog pravnog sistema. Oni koji su se žalili da SPC deluje van pravnog sistema, sada se žale zašto će biti njen deo. Naravno, tekst sporazuma treba pogledati i videti da li je on zaista korektan i ispravan i sličan onim modalitetima koji postoje u regionu“, naveo je Abazović.
Boris Marić, izvršni direktor Centra za građanske slobode iz Podgorice, ukazuje za Danas da pošto je „ugovor za sada tajna“ teško je reći kakav će karakter taj imati i koje posledice će proizvoditi. „Možemo zaključiti da je u ovom trenutku netransparentno ponašanje Vlade, ali i da odavno postoji potreba da se djelovanje SPC u Crnoj Gori uvede u pravne i legalne okvire“.
Kako ocenjuje Marić, „sadržaj predmetnog ugovora može izazvati i pretpostavljam da hoće brojne kontroverze“, zato je bilo značajno, naglašava, da put do ugovora bude dostupan javnosti.
Crna Gora je slične ugovore potpisala sa islamskom i katoličkom zajednicom, podseća naš sagovornik, ali ugovor sa SPC ima bitne specifičnosti, jer „podrazumijeva pokušaj da se urede krajnje komplikovani odnosi na relaciji država Crna Gora i SPC“. Marić zaključuje da „ako bude razboritosti i obostranog razumijevanja možemo dobiti dobar ugovor.
Ako to ne bude slučaj, ugovor će biti samo još jedan u nizu konstruisanih razloga za razlaze, animozitete, iracionalne balkanske podjele, što bi značilo da će poslužiti za jačanje nacionalističkih politika“.
„Tuđi interesi“, „zlokobne ideje“
Potpredsednica SDP Draginja Vuksanović Stanković tvrdi da URA favorizuje SPC, a diskriminiše i isključuje prava Crnogorske pravoslavne crkve i njenih vernika. „To pokazuje da je Ura trojanski konj velikosrpskog nacionalizma u Crnoj Gori iako se predstavlja kao građanska partija“, napisala je Vuksanović Stanković na Tviteru. Građanska inicijativa „21. maj“ saopštila je da je ugovor sa SPC „očigledno kreiran u Beogradu“ i da će “ premijer bez trunke srama prihvatiti da legitimiše tuđe klerikalne i političke interese“.
Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo smatra da je potpisivanje temeljnog ugovora Vlade sa SPC zlokobna ideja koja, „nagoveštava propast zemlje, po cenu koju će utvrđivati istoričari u budućnosti“. Ta ista vlada, ukazuje, „nastavlja i tradiciju dinastije Karađorđevića, koja je 1918. zatirala i Crnu Goru i crnogorsko ime, srušila Njegoševu kapelu na Lovćenu i ukinula Crnogorsku crkvu, priznatu od svih pravoslavnih crkava, uključujući i Srpsku“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.