Prema ranije donetoj odluci, danas će biti raspušten Hrvatski sabor, a očekuje se da predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović objavi svoju odluku o datumu održavanja od osamostaljenja Hrvatske prvih vanrednih parlamentarnih izbora.
U nedelju bi Hrvatska demokratska zajednica, relativna pobednica novembarskih parlamentarnih izbora i retka stranka koja je sama upokojila sopstvenu vladu, trebalo da dobije novog predsednika – jedini kandidat je evroparlamentarac Andrej Plenković.
Spekulacije da je Hrvatska demokratska zajednica do poslednjeg trenutka pokušavala da složi novu vladinu većinu dobile su svoje mesto u medijima, ali nisu uzete baš za ozbiljno. I u toj stranci i među komentatorima hrvatskih političkih zbivanja za veoma ozbiljno je, međutim, uzeta odluka novog rukovodstva Hrvatske seljačke stranke da promeni stranu i skrene ulevo, pa na izborima nastupi u koaliciji sa Socijaldemokratskom partijom Zorana Milanovića. Sasvim izvesni budući predsednik HDZ-a Andrej Plenković izrazio je žaljenje zbog takve odluke, kako je rekao, istorijske stranke HSS i izrazio uverenje da će dve sestrinske strane „ponovo naći temelje saradnje“.
U ovakav razvoj događaja moglo se posumnjati još u trenutku kad je na čelo stranke početkom ove godine došao Krešimir Beljak, koji nije štedeo reči kritike na račun vlade Tihomira Oreškovića, čiji je član HSS bila. Odluka stranačkog vrha izazvala je izvestan lom na donjim stranačkim etažama, pa je većina članova Glavnog odbora te stranke u Dubrovniku tražila ispis iz njenog članstva uverena da ta stranka (dosad) desnog centra ne deli iste vrednosti i pogled na svet sa SDP, te da se u tom novom savezu ne može „braniti dom, narod, porodica i domovina“, odnosno ključne programske vrednosti te stranke.
Kao sigurno se smatra da će novo rukovodstvo HDZ na čelu s Plenkovićem raskinuti koaliciju sa strankama krajnje desnice, u prvom redu sa Hrvatskom strankom prava – dr Ante Starčević kako bi napravio jasan otklon prema ekstremističkom desničarenju likova kakav je Ivan Tepeš, predvodnik skandaloznih zagrebačkih demonstracija na kojima se skandiralo „Za dom spremni“ koji i Tepeš i njegova stranka smatraju pozdravom koji je tokom poslednjeg rata stekao pravo na nov život.
Veruje se da će raskid HDZ sa strankama krajnje desnice i vraćanje Hrvatske s puta koji je po svetu počeo da je sramoti toliko da su na to posebnu pažnju obratili ne samo ključni mediji „velike hrvatske prijateljice Nemačke“ nego i visoki američki zvaničnici, na čije je mišljenje vrh HDZ-a posebno osetljiv, značiti da te stranke gotovo nemaju šta da traže na septembarskim izborima. Pomenuti Tepeš je, međutim, izjavio da se njegova stranka priprema kao da će samostalno na izbore, ali joj je cilj da pobedi u koaliciji sa HDZ-om.
Hrvatski premijer-ekspert Tihomir Orešković još nije saopštio svoju definitivnu odluku, ali nije ni demantovao vesti da će se politički aktivirati kao kandidat Mosta nezavisnih lista. Orešković, koji je sada na čelu tehničke vlade, prozvan je ovih dana zbog porodičnog korišćenja Vladine vile u Rijeci i navodne namere da odmor provede u Vladinom hotelu na Brionima. Umesto odgovora na ove prigovore, on je objavio kako dobija pretnje da ga svašta čeka ukoliko se stranački politički angažuje, te on smatra da su pitanja o Brionima ostvarenje tih pretnji.
I najzad, u politiku se vraća i bivši jugoslovenski predsednik i bivši hrvatski premijer i predsednik Stipe Mesić. On će biti kandidat za poslanika Narodne koalicije koju čine SDP, Hrvatska narodna stranka, Hrvatska stranka penzionera, Hrvatska seljačka stranka.
Mesićevo ime biće na preferencijalnoj listi oko desetog mesta, a ako osvoji poslaničko mesto ono će biti uračunato Hrvatskoj stranci penzionera. Mesić se kandiduje u prvoj, veoma važnoj zagrebačkoj izbornoj jedinici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.