Predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama pokazali su nam, najpre, da se radi o duboko podeljenom društvu.
Sukobile su se dve potpuno različite politike. Na jednoj strani, demokrate i njihova kandidantkinja Kamala Haris zagovaraju vladavinu prava, slobodu mišljenja, pravo na abortus… Dok su na drugoj strani Donald Tramp i njegovi republikanci za zatvaranje granica, protiv abortusa, smanjenja pomoći Ukrajini…
Na kraju pobedila je ova druga struja i Tramp je postao 47. američki predsednik.
Ostaje nejasno kako su ankete toliko omanule s obzirom na to da su predviđale tesnu trku, čak su brojna istraživanja prednost za pobedu davala Haris. Očekivalo se da će brojanje glasova trajati danima, a u stvari Tramp je odneo veliku i brzu pobedu.
I tako se vratio na političku scenu ne samo SAD, već i ostatka sveta. Pridobio je mnoge glasove i onih za koje se mislilo da će sigurno glasati za Haris, poput Afroamerikanaca, žena, imigranata sa pravom glasa…
Da li je greška demokrata bila to što su dugo popuštali aktuelnom predsedniku Džozefu Bajdenu da nastavlja sa kampanjom i tako dali malo vremena Haris da pridobije glasače, da li građani i građanke SAD jednostavno nisu spremni da ih vodi žena, da li je uticaj Ilona Maska na izbore bio veliki, da li Amerikancima važnije stanje u novčaniku (misle da Tramp može da brzo oporavi ekonomiju) od prava i sloboda ostaje da se analizira. Verovatno je sve po malo od toga.
U svakom slučaju – on se vratio. Demokratama ostaje da u naredne četiri godine preispitaju gde su pogrešili, reorganizuju svoje redove i vrate se, ako budu mogli, jači nego ikada pre.
Nije iznenađenje što su Vučić, Orban i Dodik brže bolje među prvima čestitali Trampu pobedu. Autokrata se autokrati raduje. Postojalo je interesovanje Trampa za Balkan u njegovom prvom mandatu Trampa od 2016. do 2020. i to najviše preko tadašnjeg specijalnog izaslanika Ričarda Grenela.
Svi se sećamo one čuvene fotografije kako Vučić sav skučen sedi ispred Trampa. Sada će njegov zet imati odrešene ruke da gradi po Srbiji, a Vučić će se nadati da ga Tramp neće “daviti” zbog velike saradnje sa Kinom, jer je ova zemlja novom američkom predsedniku trn u oku.
Imate li osećaj da je Vučić rođen pod srećnom zvezdom? Ja imam. Tom čoveku sve prolazi – afere kojima se više ne zna broj, nesreće, masovna ubistva… I dalje je na vlasti. A sad se plus vratio i Tramp.
Hajde da se ipak nadamo da diplomatija Trampa ovog puta neće toliko izlaziti u susret kriminalno-korupcijskom režimu Vučića kao što je to bio slučaj u prvom mandatu.
Biće zanimljivo videti da li će se aktivirati ona politika Trampove prve administracije oko odnosa Beograda i Prištine u kojoj je Grenel igrao značajnu ulogu, predlagavši čak i razmenu teritorija.
Čini se da će Ukrajina prva da oseti Trampov povratak pošto je na sva usta govorio kako će Kijevu da smanji pomoć. Nije nepoznanica da gotivi Putina. Netanjahu sigurno ne skida osmeh sa lica jer je opšte poznato koliko Tramp podržava Izrael.
Mada, nije loše podsetiti da za vreme prvog mandata Trampa SAD nije pokrenut nijedan rat. Sam Tramp je u pobedničkom govoru rekao da će tako biti i u novom mandatu. Što se kaže, iz njegovih usta u božije uši.
Međutim, ovaj čovek je sve samo ne predvidiv. Kako će izgledati Amerika i kakav će uticaj imati u svetu mislim da niko sa sigurnošću ne može da tvrdi.
Ostaje nam da sačekamo 20. januar kada će Tramp biti inaugurisan i onda gledati šta će se zbiti sa SAD, sa Srbijom i svetom.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.