Šta republikanski senatori misle o Trampu i zašto su zabrinuti zbog saveza sa Orbanom? 1Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Republikanski poslanici koji su orijentisani na nacionalnu bezbednost uznemireni su onim što vide – sve veći jaz između njih i bivšeg predsednika Trampa po ključnim pitanjima, uključujući rat u Ukrajini, očuvanje NATO alijanse i zaštitu Tajvana od kineske agresije, piše The Hill.

Trampovi postupci u protekle tri nedelje izazvali su konfuziju i zabrinutost među republikanskim senatorima koji su ranije ove godine glasali za odobravanje desetina milijardi dolara za obuzdavanje ruske invazije na Ukrajinu i odvraćanje Kine od napada na Tajvan, važnog američkog saveznika i trgovinskog partnera.

Trampov poziv mađarskom premijeru Viktoru Orbanu da ga poseti u Mar-a-Lagu posle samita NATO-a u Vašingtonu oni vide kao zabrinjavajući razvoj događaja, s obzirom na Orbanove bliske veze sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i njegove napore da potkopa podršku NATO-a za odbranu Ukrajine.

Senatori GOP-a koji podržavaju podršku SAD Ukrajini bili su užasnuti kada je Tramp izabrao senatora Džej Dija Vensa koji je predvodio opoziciju ukrajinskom paketu pomoći, za svog potpredsednika.

I republikanci u Senatu se osećaju nelagodno zbog Trampove tvrdnje da Tajvan treba da plati više za svoju odbranu i odbijanja da se posveti odbrani ostrva.

Jedan republikanski senator, koji je zatražio anonimnost, rekao je da je „veliko pitanje“ da li će Tramp podržati rat u Ukrajini ili da li će stati u odbranu Tajvana ako ga napadne Kina.

„Mislim da on ne želi da bude u sukobu ili da plaća za sukobe širom sveta“, primetio je senator.

„Nema sumnje gde je Džej Di Vens“, rekao je poslanik o Trampovom izboru senatora iz Ohaja za svog potpredsednika.

A senator je Trampov sastanak sa Orbanom u Mar-a-Lagu nazvao „zabrinjavajućim“.

Lider republikanaca u Senatu Mič Mekonel ranije ove godine tvrdio je da je Republikanska partija „zaokrenula ćošak izolacionističkog pokreta“ u svojim redovima kada je većina senatora GOP-a glasala za paket pomoći od 95 milijardi dolara, koji uključuje 61 milijardu dolara Ukrajini.

Ali to je sada pod sumnjom nakon što je Tramp izabrao Vensa da mu bude potpredsednik.

Protivnici nastavka finansiranja rata u Ukrajini navijali su za izbor i reklamirali su to kao znak da će Tramp promeniti kurs ako bude izabran u novembru.

„Džej Di Vens je verovatno jedan od najotvorenijih pojedinaca koji nastavljaju da potpiruju plamen tog krvavog zastoja. Slažem se sa njim. Mislim da to čini i predsednik Tramp“, rekao je senator Ron Džonson (R-Vis.), koji se protivi slanju dodatnih sredstava Ukrajini.

Džonson je rekao da Vensov izbor za Trampovog potpredsednika „nekako potvrđuje poziciju, nadamo se, sledeće administracije“.

„Predsednik je rekao da će okončati rat za 24 sata“, rekao je Džonson, misleći na Trampove komentare o ratu.

Vens je za The Hill u aprilu rekao da će 61 milijarda dolara odobrena Ukrajini biti poslednji veliki paket pomoći te vrste koji će proći kroz Kongres.

„Ako Ukrajina misli da dobija dodatnih 60 milijardi dolara od Kongresa Sjedinjenih Država, nema šanse“, rekao je Vens.

Mekonel je rekao novinarima da će podržati listu republikanaca sa Vensom, ali je insistirao da će nastaviti da se zalaže za važnost zaustavljanja ruske invazije.

„Podržavam ih (Trampa i Vensa). Takođe podržavam Ukrajinu, i ja ću se svađati, bez obzira ko bude izabran za predsednika” za odvraćanje od ruske agresije, rekao je Mekonel.

„Nije samo Ukrajina, imamo organizovane autoritarne režime širom sveta koji razgovaraju jedni sa drugima — Kina, Severna Koreja, Rusija, Iran i iranski proksi“.

„Ovo je ozbiljan izazov“, upozorio je on. „Ovo je najveći problem sa kojim se suočava demokratski svet, bez obzira ko pobedi na izborima. I to je ono na čemu ću raditi narednih nekoliko godina.“

Mekonel nije eksplicitno kritikovao Trampa zbog sastanka sa Orbanom na Floridi, ali je jasno stavio do znanja da vidi Mađarsku kao „najslabiju“ članicu NATO-a i Orbana kao nekoga ko potkopava bezbednosne interese SAD u Evropi.

„To je jedina članica NATO-a koja predala Kinezima i Rusima. Orban je tražio načine da potkopa napore NATO-a da porazi Ruse u Ukrajini. Tako da je Viktor Orban, mislim, sada napravio Mađarsku najnovijim problemom u NATO-u“, rekao je Mekonel.

Mekonel je takođe govorio o potrebi da se stane uz Tajvan i druge saveznike sa Dalekog istoka odgovarajući na pitanje oko Trampovog oklevanja da se posveti odbrani ostrvske nacije, koja je glavni izvor poluprovodnika za američku industriju.

„Još ne znamo ko će biti nova administracija. Ali prilično je jasno da su naši saveznici u Aziji, a sada možete dodati i Filipine grupi, svi zabrinuti zbog kineske agresije. Oni pažljivo prate šta se dešava sa Rusijom u Ukrajini“, rekao je on.

„Ovo je najjasniji primer da demokratski svet treba da se suprotstavi ovim autoritarcima“, rekao je on. „Regan je imao pravo. Postoji jedna stvar koja funkcioniše. Mir dobijate snagom“.

Drugi republikanski senatori se protive Trampovom izboru Vensa za svog potpredsednika i za kontakt sa Orbanom.

Drugi senator GOP-a koji je zatražio anonimnost izrazio je nadu da će bivši državni sekretar Majk Pompeo, koji je služio pod Trampom, služiti kao sekretar za odbranu u novoj Trampovoj administraciji i ubediti ga da ostane na kursu u podršci Ukrajini.

Zakonodavac je okrivio uticaj konzervativne medijske ličnosti Takera Karlsona u guranju Trampa prema Vensu i Orbanu.

Treći republikanski senator rekao je da Mekonel i druge kolege iz GOP-a nisu zadovoljni Trampovim nedavnim potezima koji pokazuju kako bi on mogao da vodi spoljnu politiku iz Bele kuće ako bude izabran u novembru.

„Mislim da Tramp pokušava da pregovara o sporazumu za okončanje rata u Ukrajini gde oni ustupaju određenu teritoriju Putinu znajući da Putin ne može da ode kao gubitnik. Putinov jedini graciozan izlaz iz ovoga je da Zelenski i kompanija ustupaju neku teritoriju Ukrajine“, rekao je senator.

„Pretpostavljam da to uopšte ne odgovara Mekonelu. Ali Tramp i Mekonel su imali prilično težak odnos“, rekao je izvor.

Senator Tom Tilis otvoreni zagovornik podrške ratu u Ukrajini i saveznik Mekonela, rekao je novinarima u sredu da misli da je Tramp otvoren za nastavak podrške SAD Ukrajini.

„Ako pogledate činjenicu da smo usvojili dodatni paket od 60 milijardi dolara za Ukrajinu, Predstavnički dom ga je usvojio, moram da verujem da je postojala neka prećutna podrška Trampa ili je on mogao da je blokira“, rekao je Tillis.

„Na nama je da ubedimo predsednika Trampa zašto je u našem najboljem nacionalnom interesu da podržimo Ukrajinu“.

Ostali republikanski su skeptični da će Tramp podržati slanje desetine milijardi dolara dodatne vojne pomoći Ukrajini ako se vrati u Belu kuću.

„Njegov instinkt je uvek ka neintervenciji, oprezu. Ne znam da postoji dobro formirana filozofija o tome. On to na neki način radi iznutra, a njegova intuicija je neintervencija“, rekao je peti senator GOP-a koji je zatražio anonimnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari