Njegovo ponašanje je autokratsko i vulgarno: Zbog čega je Donald Tramp zaoštrio retoriku 15 dana pred izbore? 1Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Čak i po njegovim neuobičajenim standardima, najnovija retorika i ponašanje Donalda Trampa je autokratsko i vulgarno i nagoveštava četiri godine nepredvidivog vođstva ukoliko na izborima početkom novembra bude izabran za predsednika Sjedinjenih Država, piše CNN.

Potpredsednica Kamala Haris i vrhunske demokrate koriste bizarne nestašluke republikanskog kandidata da unesu novu hitnost i oštriji fokus u njenu kampanju, tvrdeći da on „ponižava“ predsedničku funkciju i da je „poremećen“.

Dok Tramp otkazuje intervjue i gomila neobične javne nastupe, demokrate sugerišu da je „nestabilan“ i da pokazuje kognitivni pad, koristeći istu kritiku koju je nekada koristio protiv predsednika Džoa Bajdena.

Bivši predsednik ovog vikenda opisao je Haris kao „govnjavu potpredsednicu“ i otvorio skup eksplicitnom pričom o anatomiji pokojne legende golfa Arnolda Palmera. Opravdavao je svoju pretnju da će upotrebiti vojsku protiv neprijatelja „iznutra“ čak iako je predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson insistirao u intervjuu za CNN da Tramp nije mislio ništa od toga.

Činilo se da je Tramp potvrdio poruku Haris da je on „neozbiljan čovek“ čiji bi povratak u Belu kuću naneo „izuzetno ozbiljne“ posledice.

Oba tabora jure poslednje neodlučne glasače u tesnoj trci o kojoj bi mogle da odluče desetine hiljade glasova u nekoliko sving država.

Njegovo alarmantno ponašanje nekima može izgledati kao kandidatura koja se topi kada je pritisak najekstremniji. Ali o izborima mogu odlučivati drugi faktori.

Trampovo ponašanje ga još nije diskvalifikovalo bar tako pokazuju ankete. I on dosledno vodi u anketama u pitanjima kojha se tiču ekonomije i rešavanja imigracije.

Bela kuća nije uspela da politički neutrališe oba ova pitanja. Zvaničnici su u više navrata insistirali da je rastuća inflacija na početku Bajdenovog termina „prolazna“ i da je ekonomija zdrava čak i kada su milioni Amerikanaca bili povređeni.

Slično tome, portparoli administracije dugo nisu bili voljni da sve veći broj graničnih prelaza ocene „krizom“ iako je sistem azila bio preopterećen.

Trampovo ponašanje naglašava ulog u tesnu izbornu trku

Na biračima će biti da odluče kako će obraditi Trampovo nedavno ponašanje.

Kampanja Harisove koja je počela kao pokušaj širenja radosti, sada u potpunosti iskorišćava Trampovo retoričko divljanje.

Potpredsjednica je na MSNBC-u u nedelju rekla da „predsednik Sjedinjenih Država mora postaviti standard“ za ovu zemlju i svet.

„Moj protivkandidat, bivši predsednik Sjedinjenih Država ponižava kancelariju“, rekla je ona.

Demokratski kandidat za potpredsednika guverner Minesote Tim Valc, izjavio je u subotu u Nebraski da Trampu nedostaje „izdržljivost“ da bude predsednik i da je „daleko nesposobniji nego što je bio 2016. On je više poremećen“.

Istog dana u Nevadi, bivši predsednik Barak Obama kritikovao je republikance koji opravdavaju Trampa kada on „uzastopno laže ili vara ili pokazuje potpuno nepoštovanje našeg Ustava, ili samo vređa ljude, kada pripadnike vojske koji su poginuli u bici naziva ‘gubitnicima’ a sugrađae ‘štetočinama’ ili ‘unutrašnjim neprijateljima'“.

Najzabrinjavajući od nedavnih Trampovih komentara su njegove sugestije da bi mogao da upotrebi američku vojsku ili Nacionalnu gardu protiv „neprijatelja iznutra“.

Na pitanje na koga je mislio, Tramp je nekoliko puta citirao demokratske predstavnike Kalifornije. Nensi Pelosi, bivšu predsednicu Predstavničkog doma i Adama Šifa, koji je bio ključna ličnost u Trampovom prvom opozivu.

Teško je zamisliti okolnosti u kojima bi američki predsednik okrenuo američke snage protiv domaćih protivnika, a teže je zamisliti da bi učestvovali američki vojnici i njihovi nadređeni.

Ali činjenica da kandidat za predsednika, koji izgleda da ima 50-50 šanse da pobedi, govori u takvim terminima predstavlja još jedan tabu koji je razbio Tramp.

I to pokazuje da strahovi oko njegovog drugog mandata nisu preuveličani. Trampove primedbe ne dolaze izolovano. On je obećao da će posvetiti drugi mandat „osveti“ i da će koristiti Ministarstvo pravde da istraži svoje neprijatelje.

A odluka Vrhovnog suda da predsednici imaju značajan imunitet za zvanična dela ojačala je Trampov lažni stav da predsednici imaju skoro apsolutnu moć.

Tramp u Mekdonaldsu prži pomfrit

Bivši predsednik je toliko polarizovao zemlju da je stvorio jedinstveno političko okruženje. Liberali i medijske elite bi, na primer, mogle da vide njegovo pojavljivanje kako pravi pomfrit u nedelju u Mekdonaldsu u Pensilvaniji kao štos.

Valc je to ocenio kao uvredu od strane tajkuna koji je decenijama „smanjio plate radnika“.

U zemlji u kojoj većina veruje da stvari idu u pogrešnom smeru i gde je Haris ovog meseca izbegla da kaže jednu stvar koju bi uradila drugačije od Bajdena, Trampovo nedavno neujednačeno ponašanje možda neće biti odlučujuće.

„Mi pobeđujemo, i pobedićemo, ne zbog onoga što Donald Tramp govori, već zbog onoga što su radili četiri godine“, rekao je senator Lindzi Grejem na NBC-u u nedelju, pozivajući se na administraciju Bajden-Haris.

Šta god glasači da odluče, Trampove divlje završne reči sugerišu da se očekuju velike političke turbulencije, ako pobedi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari