Zašto Tramp pokušava da razbesni Vašington svojim kontroverznim izborima za kabinet? 1Foto: EPA-EFE/ALLISON DINNER

Sve provokativniji izbori za kabinet Donalda Trampa ostavili su neke republikanske senatore zgroženim, a Vašington u šoku.

Ali zaista ne bi trebalo. Zato što je zgražavanje poenta, piše CNN.

Novoizabrani predsednik je u sredu dostigao novi nivo, najavljujući republikanca sa Floride Meta Geca koga je, kao i njega, svojevremeno istraživalo Ministarstvo pravde – za svog izbora za državnog tužioca.

Tulsi Gabard, nekadašnja demokratska predsednička kandidatkinja, koja sada deli Trampovo uverenje da je obaveštajna zajednica naoružana protiv njega, biće nova američka špijunka, ako bude potvrđena za direktoricu nacionalne obaveštajne službe.

Najnoviji izbori za Trampov tim snova MAGA izazvali su takvu pometnju da su u utorak uveče zamalo zasenčili izbor voditelja Foks njuza Pita Hegseta za ministra odbrane.

Ali oni su savršeno u skladu sa obećanjima Trampove kampanje i političkim projektom.

Užasnuta elita establišmenta u suprotnosti je sa euforijom koja se širi kroz konzervativne mreže i društvene mreže među Trampovim navijačima.

Tramp je pobedio na izborima i ima mandat za promene. A ovi i drugi izbori dokaz su da je izabrani predsednik sve moćniji i malo mari za kritičare koji upozoravaju da njegov drugi mandat predstavlja pretnju vladavini prava.

Trampov kratkotrajni bivši direktor komunikacija u prvom mandatu Entoni Skaramuči za CNN kaže da je kadrovska selekcija novoizabranog predsednika namerno namenjena kao „uvreda liberalima“.

Parafrazirajući Trampovu nameru, on je dodao: „Hajde da izaberemo neke ljude koji rasturaju. A to su ti ljudi“.

Demokratski senator iz Pensilvanije Džon Feterman se složio, rekavši za izbor Met Gejca: „To je kao božanstvo, neka vrsta trolovanja, samo da bi se pokrenuo krah“.

Gejc – koji je bio pod istragom Etičkog komiteta Predstavničkog doma – podneo je ostavku u Kongresu u sredu nakon Trampove objave.

Komitet, koji je istraživao optužbe da se on „upuštao u seksualno zlostavljanje i nezakonitu upotrebu droga, prihvatao neprikladne poklone, davao posebne privilegije i usluge pojedincima sa kojima je imao lični odnos i pokušavao da ometa vladine istrage o njegovom ponašanju“  trebalo je da se sastane ove nedelje da glasaju o objavljivanju izveštaja, potencijalno već u petak, preneo je CNN.

Ali sa Gejcovom ostavkom u Kongresu nejasno je da li će informacije ikada postati javne. Republikanac sa Floride je u više navrata negirao bilo kakvu nepravdu, uključujući i seks sa maloletnicima ili plaćanje seksa.

Ministarstvo pravde, koje je vodilo dugogodišnju istragu seksualnih zločina protiv njega, na kraju je prošle godine odlučilo da ne pokrene krivične prijave protiv Gejca koga je Tramp u sredu imenovao za generalnog tužioca.

Milioni birača novoizabranog predsednika slažu se da Trampove sopstvene pravne nevolje nisu rezultat krivičnih dela, već godina viktimizacije od strane Ministarstva pravde.

Oni misle da su istragu o Rusiji u njegovom prvom mandatu sprovele obaveštajne agencije da bi ga uništile.

Trampovi birači žele da se otpusti čitav niz vladinih birokrata, misle da propisi doprinose njihovim sopstvenim ekonomskim problemima i protive se programima Pentagona o inkluzivnosti.

Tramp je njihov agent promena. A njegovi izbori za vrhunske državne poslove su njegovi poručnici u tom nastojanju.

Postavljenje Hegseta, Gejc i Gabardove nameću pitanja o Trampovoj motivaciji i smeru njegove druge administracije koja počinje 20. januara, ne samo zbog njihovih profesionalnih, etičkih ili iskustvenih kvaliteta, ili njihovog nedostatka.

Da li Tramp traži državnog tužioca koji bi obezbedio sprovođenje istinske pravde? Ako je odgovor potvrdan, da li bi izabrao Gejca, koji je bio pod istragom?

Ali namere novoizabranog predsednika bile su jasne u njegovoj najavi da ga nominuje. „Malo je pitanja u Americi važnije od okončanja partijskog naoružanja našeg pravosudnog sistema“.

Čini se da Trampova izjava igra na njegovu dugoročnu težnju da pronađe državnog tužioca koji ga brani i cilja na njegove neprijatelje.

Gejc je bio vodeći zagovornik Trampovih pokušaja da ukrade izbore 2020. i pozvao je na ukidanje FBI-i drugih agencija, osim ako „ne odu u pakao“. U ovom svetlu, Gejcov izbor najviše liči na gest prezira prema Ministarstvu pravde, tužiocima koji tamo rade i vladavini zakona.

„Ovo je nečuven izbor. Ne postoji način da se to zaobiđe“, rekao je pravni analitičar Eli Honig, bivši pomoćnik američkog tužioca, za CNN.

Vest da je Hegset izabran da vodi Pentagon potresla je Vašington noć pre izbora Gejca i izazvala slična pitanja o Trampovim motivima.

Zvezda Foks njuza ima vojni dosije nakon što je služio u Iraku i Avganistanu. Ali on ima malo dubokog iskustva u strategiji na visokom nivou, međunarodnoj diplomatiji i nacionalnoj bezbednosti koje se obično zahteva od onih koji su zaduženi za najmoćniju vojsku na planeti.

On, dakle, rizikuje da bude nadmašen u razgovoru sa  ruskim ili kineskim ministrom odbrane ako bude pozvan da ublaži iznenadnu krizu. Ali Hegsetove godine na Foksu pokazuju da je visoko kvalifikovan da vodi kulturni rat unutar Ministarstva odbrane s obzirom na njegovu osudu programa različitosti, žena koje služe u borbi i zalaganja za oslobađanje službenike optužene za ratne zločine.

Gabardova, takođe, ima izuzetan vojni rekord. Ali izgleda da je ona izabrana da vodi Nacionalnu obaveštajnu službu upravo jer ima sumnje prema obaveštajnoj zajednici dok Tramp pokušava da očisti ono što naziva „korumpirani akteri“ koje smatra nelojalnim.

Među brojnim sukobima bivše havajske kongresmenke sa američkom obaveštajnom zajednicom su njene sumnje da je sirijski diktator Bašar el Asad kriv za ratne zločine nakon napada hemijskim oružjem. Nju je čak republikanski senator Mit Romni optužio da sprovodi „papagajsku“ lažnu propagandu Rusije“.

Nisu svi Trampovi izbori sporni. Senator sa Floride Marko Rubio, njegov izbor za državnog sekretara, izazvao je skepticizam zbog  prelaska na Trampovo „Amerika na prvom mestu“ iako ga mnoge njegove kolege senatori smatraju ozbiljnim misliocem o spoljnim poslovima, posebno o Kini.

Ali kao i većina drugih Trampovih izabranika Gabardova, Hegset i Gejc dele nekoliko zajedničkih stvari. Oni su nepogrešivo lojalni izabranom predsedniku.

Svi su oni strastveni zagovornici kaskaderske politike koju je on započeo kao provokator društvenih medija. A ako 45. i 47. predsednik kako sam namerava da drugi mandat  bude „odmazda“ – izgleda da su imenovani voljni da ispoštuju njegova naređenja.

Sledeće cipele koje treba izbaciti?

U Vašingtonu je u sredu uveče postojao sve veći osećaj da je, barem sa Gejcovim izborom, Tramp možda preterao po prvi put kao novoizabrani predsednik, čak i među republikancima.

Jedna od njegovih retkih kritičara republikanska senatorka sa Aljaske Lisa Murkovski nazvala je republikanca sa Floride „neozbiljnim kandidatom“ kada ju je CNN pitao o njegovim šansama za potvrdu.

Senatorka iz Mejna Suzan Kolins, još jedna retka republikanska Trampova kritičarka, rekla je da je „šokirana“ kada je čula vest i napomenula da će FBI izvršiti opsežnu proveru predstojeće nominacije.

Republikanski senator iz Ajove Džoni Ernst rekao je da će Gejc „imati mnogo posla“.

Gejcov izbor je stvorio trenutnu krizu za senatora iz Južne Dakote Džona Tjuna, nekoliko sati nakon što je osvojio poziciju lidera republikanske većine u Senatu.  Tjun će sigurno biti pod jakim pritiskom od strane izabranog predsednika da osigura da Gejc bude u Ministarstvu pravde tj. da Senat potvrdi nominaciju gejca.

Saveznici bivšeg i budućeg predsednika već su se okupljali oko Gejca i upozoravaju na posledice ako ga Senat blokira, obavljajući svoju ustavnu ulogu saveta i saglasnosti.

„Volim Met Gejca“, rekao je senator iz Alabame Tomi Tubervil, upozoravajući da bi bilo rizično da senatori glasaju protiv njega. Dodao je: „Imamo 53 republikanca – reći ćete mi da će jedan republikanac glasati protiv jednog iz Trampovog tima? Ako se to desi, trebalo bi nas sve razneto. To je ludo“, rekao je Tubervil.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari