Josip Perković i Zdravko Mustač, funkcioneri bezbednosnih službi u nekadašnjoj Jugoslaviji, juče su u Minhenu proglašeni krivim za pomaganje u ubistvu hrvatskog emigranta, bivšeg direktora Ine Stjepana Đurekovića i osuđeni su na doživotni zatvor.
Sudija Manfred Dauster je odredio da optuženi moraju da snose i troškove postupka.
Đureković je ubijen u blizini Minhena 1983.
Odbačene su teze odbrane da nemačka tajna služba BND nije ustupila sve dokaze, a sud je naveo da ni hrvatska strana nije ustupila sve tražene dokumente. „Presudu zasnivamo na činjenici da je Zdravko Mustač u to vreme, dakle 1983. godine, bio šef hrvatskog ogranka Službe državne bezbednosti (SDB), dok je Josip Perković tada vršio funkciju čelnika odeljenja II SDB zaduženog za emigraciju i bio šef doušniku Krunoslavu Pratesu“, objasnio je predsednik sudskog veća Manfred Dauster.
„Zdravko Mustač je krajem 1982. ili početkom 1983. ovlastio Perkovića da započne sa pripremama za likvidaciju Stjepana Đurekovića“, rekao je Dauster. On je time opovrgao tvrdnje odbrane da je za likvidaciju Đurekovića bio zadužen savezni nivo SDB, poznatije kao Udba, prenose hrvatski mediji.
„Motiv za uklanjanje Đurekovića utemeljen je kako njegovim neprijateljskim delovanjem i upletenosti u malverzacije u Ini. Smatralo se da bi eliminacijom Đurekovića bio uklonjen i problem s Inom koji je zbog istraga o proneverama u visini od nekoliko miliona dolara postao veliki teret za republičko rukovodstvo“, rekao je sudija Dauster. On je pre toga objasnio da su hrvatske vlasti dobro sarađivale s nemačkim pravosuđem i predale joj sve tražene spise.
Državno tužilaštvo je u svojoj završnoj reči prošle nedelje krivično delo pomaganja u ubistvu prekvalifikovalo u učestvovanje u ubistvu sa predumišljajem, za šta je prema nemačkim zakonima predviđena doživotna kazna. Tužilaštvo smatra da je tokom suđenja dokazano da je optuženi Josip Perković direktno učestvovao u organizaciji ubistva Stjepana Đurekovića.
Ono je u završnoj reči takođe ostalo pri motivu ubistva, a to je po tužilaštvu, uklanjanje Đurekovića kao svedoka finansijskih malverzacija u koje je u državnoj naftnoj kompaniji Ina bio upleten sin tadašnjeg visokopozicioniranog jugoslovenskog političara Mike Špiljka, Vanja. Đureković je do svog odlaska u Nemačku obavljao visoke menadžerske funkcije u Ini.
Odbrana je tokom celokupnog suđenja, pa tako i u svojoj završnoj reči, pre svega pobijala motiv ubistva. Prema odbrani, Đureković je ubijen jer je kao agent Nemačke obaveštajne službe (BND) Nemcima odavao osetljive vojne tajne vezane za zalihe nafte bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA), pa je izvršenje ubistva izvela vojna Kontraobaveštajna služba (KOS), u saradnji sa saveznom SDB. Prema tome, tumači odbrana, Perković kao radnik republičke SDB nije mogao biti upleten u sprovođenje ove akcije.
Drugi stub odbrane odnosi se na diskreditovanje važnih svedoka u ovom suđenju poput Vinka Sindičića i Bože Vukušića koje odbrana, zbog kriminalne prošlosti, smatra neverodostojnima. Hrvatska javnost je u početku intenzivno pratila ovo suđenje, posebno zbog okolnosti pod kojima su optuženi Josip Perković i Zdravko Mustač bili izručeni Nemačkoj, navodi index.hr.
Neposredno uoči ulaska u Europsku uniju, čime je automatski i za Hrvatsku počeo da važi Evropski nalog za hapšenje, hrvatska vlada je promenila zakon koji je onemogućio izručenje osumnjičenih, ali je isti zakon krajem 2013., na pritisak Evropske komisije, promenjen, što je omogućilo Perkovićevo i Mustačevo izručenje Nemačkoj u prvoj polovini 2014.
Predsednik SDP-a Zoran Milanović izjavio je za N1 televiziju da je šokiran presudom. „Šokiran sam kad vidim da su ljudi koji su Franji Tuđmanu nabavljali pasoš, koji su uživali njegovo poverenje, Gojka Šuška, (Tomislava) Karamarka, svih HDZ-ovaca koji su bili među osnivačima stranke na kraju prokazani kao udbaški egzekutori. To je strašno i govori sve o HDZ-u kao stranci jer to je očito nešto o čemu HDZ treba da se izjasni“, rekao je Milanović.
Šef grupacije Most, koja je deo odlazeće hrvatske vlade, Božo Petrov pozdravio je presudu. Ona, po njegovim rečima, pokazuje da „umreženost represivnih organa bivše države prelazi stranačke granice i obuhvata čitav niz interesnih i političkih grupacija koje su nažalost i dalje vrlo moćne. U skoro vreme mogli bismo očekivati nervozu u redovima tih grupacija zato što postoji strah da Perković i Mustač progovore o načinima njihovog funkcionisanja“.
Kritike Srbiji, ustaše u sudnici
Sudija Dauster je pohvalio saradnju hrvatskih vlasti oko zahteva za isporukom spisa u vezi s procesom. „Nakon početnih poteškoća Hrvatska je sarađivala u punoj meri. No, i hrvatsko pravosuđe je moglo da da samo ono što je imalo. Nakon raspada Jugoslavije mnogo dokumenata je uništeno i nalazi se delimično u privatnim arhivama“, rekao je Dauster, prenose hrvatski mediji.
On je pohvalio slovenačke vlasti, kritikovao lošu saradnju srpskih i crnogorskih vlasti i potpuni izostanak bilo kakve saradnje s vlastima u Bosni i Hercegovini. „U toj zemlji nam, zbog specifičnog ustrojstva, niko nije mogao da kaže kome da se obratimo“, zaključio je sudija. On je na kraju okrivljene uputio u mogućnost revizije pred Visokim sudom, a posle završetka ročišta iz publike se čuo i ustaški povik „Za dom spremni“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.