Doživotni zatvor za smrt Suzane Feldman 1Foto: Arhiva

Ali Bašar, Iračanin kojem je u Nemačkoj odbijen zahtev za azil, osuđen je na doživotni zatvor zbog silovanja i ubistva četrnaestogodišnje devojčice u Visbadenu.

Bašar (22) je u sudu u tom gradu priznao da je zadavio Suzanu Feldman maja 2018, ali je tvrdio da ne zna kako se to dogodilo. NJeno telo je pronađeno dve sedmice kasnije, pošto se on već vratio u severni Irak.

Ubistvo je izazvalo bes javnosti u Nemačkoj i dovelo do toga da kancelarka Angela Merkel zatraži ubrzanu deportaciju odbijenih tražilaca azila u zemlju.

Bašar je osuđen uz jake mere bezbednosti. S obzirom na to da je sudija procenio da je u pitanju izuzetno okrutan zločin, veoma su male šanse da će mu biti odobrena uslovna sloboda posle 15 godina u zatvoru.

Suzanina majka Dijana rekla je da je “deo njene budućnosti i srca nestao” kada je njena ćerka umrla.

“Ja sam već dobila doživotni zatvor, iako nisam kriva. Nikada neću imati šansu za pomilovanje”, napisala je Dijana Feldman u pismu koje je uputila Bašaru pre izricanja presude, a čiji je deo preneo Bild.

Tužioci su naveli da je Bašar silovao Suzanu Feldman u šumovitom području u blizini železničke pruge, a zatim je zadavio kada je zapretila da će otići u policiju.

Posle toga je upotrebio Suzanin telefon kako bi njenim prijateljicama poslao poruke da je ona odlučila da otputuje u Pariz.

Bašar je porekao da je silovao devojku i tvrdio da su dobrovoljno imali seksualni odnos. Tokom suđenja, on je ispričao da je njegova porodica pobegla iz Iraka 2015. godine. Zatim je pričao o vremenu koje je proveo u Nemačkoj i kako se – iako je konzumirao alkohol još od 12. godine – upravo tamo prvi put susreo sa težim drogama.

Bašar je tvrdio da je Suzanu upoznao preko zajedničkih poznanika tri meseca pre napada i da je provodio vreme sa njom, slušajući muziku i u šetnjama držeći se za ruke.

Rekao je i da nije znao koliko je ona imala godina.

“Sve mi se zacrnelo pred očima, a zatim se sve dogodilo. Ne znam kako je to moglo da se dogodi”, rekao je Bašar na sudu, govoreći o ubistvu.

Telo Suzane Feldman je pronađeno 6. juna 2018. u plitkom grobu prekrivenom lišćem, granama i zemljom nakon što je policiji informaciju dojavio 13-godišnji dečak iz Avganistana, koji je bio u istom prihvatilištu za azilante gde je boravio i Bašar.

U vreme kada je njeno telo pronađeno, Bašar i njegova porodica su otputovali u kurdski grad Ibril u Iraku, gde su ga pritvorile lokalne vlasti. Pošto Irak i Nemačka nemaju sporazum o izručenju, započela je misija posvećena tome da se on dovede u Nemačku, u okviru koje je šef nemačke policije Diter Roman otputovao u Ibril kako bi ga vratio u saradnji sa anti-terorističkom policijom.

Policija je ranije kritikovana zato što navodno nije sprovela odgovarajuću istragu kada je prijavljen nestanak devojke.

Angela Merkel je tokom jednog TV intervjua u vreme Bašarovog hapšenja rekla da taj slučaj pokazuje koliko je važno da se ljudi bez boravišnog statusa izvedu pred sud kako bi mogli “brzo da budu poslati nazad svojim kućama”.

Političari desne populističke Alternative za Nemačku (AfD) optuženi su da su koristili slučaj u političke svrhe.

Održana su protestna okupljanja i šetnje protiv ilegalne imigracije, tri godine pošto je talas migranata i izbeglica stigao do Nemačke. Nekoliko ozbiljnih zločina u koje su bili umešani tražioci azila takođe su izazvali bes javnosti u Nemačkoj.

Krajnje desničarske grupe su isticale ubistvo 15-godišnje devojke iz Nemačke koju je na jugozapadu zemlje ubio njen bivši momak, azilant. Prošlog avgusta izbili su sukobi zbog toga što je jedan čovek izboden na smrt u Kemnicu na istoku Nemačke, zbog čega su uhapšeni jedan Iračanin i Sirijac.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari