"Dozvola za udar duboko u Rusiju će ubrzati rešenje rata": Novi poziv Ukrajine Zapadu 1Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Ukrajinski zvaničnici su danas ponovo pozvali Zapad da joj dozvoli da udari dublje u Rusiju, pošto upotrebu dostavljenog oružja dugog dometa predsednik SAD Džozef Bajden i britanski premijer Kir Starmer nisu odobirili na sastanku u petak u Vašingtonu.

„Ruski teror počinje u skladištima oružja, na aerodromima i u vojnim bazama unutar Ruske Federacije“, rekao je savetnik ukrajinskog predsednika Andrij Jermak. „Dozvola za udar duboko u Rusiju će ubrzati rešenje rata“, rekao je on.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski vrši pritisak na SAD i druge saveznike da dozvole njegovim snagama da koriste zapadno oružje za gađanje ruskih vazduhoplovnih baza i lansira raketa na većoj udaljenosti, pošto je Rusija pojačala napade na ukrajinsku električnu mrežu i komunalnu unutarstrukturu da bi je oslabila za zimu.

„Moramo da pojačamo našu protiv-vazduhoplovnu odbranu i sposobnost za napade dugog dometa da bismo zaštitili naše ljude“, napisao je Zelenski na društvenim mrežama i dodao: „Radimo na tome sa saveznicima Ukrajine“.

Ukrajinski zvaničnici su više puta pozivali saveznike da dozvole upotrebu oružja dugog dometa koje je dao Zapad za napade na ciljeve duboko unutar ruske teritorije. Do sada su SAD dozvoljavale Kijevu da koristi oružje samo u ograničenom pograničnom području.

Veruje se da je dozvoljavanje dalekometnih udara bilo tema sastanka Bajdena i Starmera u Vašingtonu, ali nikakva odluka nije objavljena posle tog sastanka.

Zvaničnici u Moskvi su nastavili da upozoravaju da bi napadi dugog dometa izazvali dalju eskalaciju između Rusije i Zapada.

Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov je danas rekao ;državnoj novinskoj agenciji TASS da vlade SAD i Velike Britanije sukob u Ukrajini koju je Rusija napala u februaru 2022, „guraju ka loše kontrolisanoj eskalaciji“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari