Dramatična upozorenja na klimatskom samitu: "Kopamo vlastite grobove" 1Foto: Beta/AP Photo/Alberto Pezzali, Pool

Svetska meteorološka organizacija objavila je da će razdoblje od 2015. do danas biti najtoplije u istoriji i da planeta stupa na dosad „nepoznat teren“. Već na početku skupa o klimatskim promenama koji je počeo danas u Glazgovu čuli su se dramatični apeli za spas sveta.

Od svih se očekuje da revidiraju svoje nacionalne planove za smanjenje stakleničkih plinova, da donesu akcijske planove i zakone kako bi te politike postale stvarnost. To, naravno, neće biti ni lako ni jeftino.

Frka-Petešić: Konferencija poslednje šanse

Zvonimir Frka-Petešić, češ Kancelarije predsednika Vlade HRvatske rekao je za HTV da su očekivanja visoka: “ Svi svedočimo sve ubrzanijim klimatskim promenama i zbog toga, nakon globalne konferencije o klimi koja se održala u Parizu pre šest godina, ova konferencija, koja okuplja gotovo sve lidere sveta, doživljava se kao, da tako kažem, konferencija poslednje šanse.“

Dodao je kako su ciljevi postavljeni u Parizu – da se zadržimo ispod globalnog zatopljenja od najviše dva stepena do 2050, ali s ciljem da budemo što bliži zagrevanju od 1,5 stepen.

„Međutim, jedno je cilj, drugo je sprovođenje i upravo zbog toga što primena nije sledila postavljene ciljeve potrebno je sada biti ambiciozniji kako bi se nadoknadilo izgubljeno vreme. Ako pređemo dva stupnja globalnog otopljavanja nakon 2050, to će biti kataklizmično za ceo svet, “ kazao je on.

Džonson: Ako danas ne shvatimo ozbiljno klimatske promene, sutra će biti prekasno za našu decu

Iako se održava svake godine, osim lani zbog pandemije, ovogodišnja konferencija najvažnija je nakon potpisivanja Pariskog sporazuma 2015. Svakih pet godina ažuriraju se preuzete obveze, a domaćin, britanski premijer Boris Džonson upozorava da je minut do ponoći i da sat otkucava.

„Dva stepena više i ugrožavamo snabdevanje hranom za stotine miliona ljudi. Usevi venu, skakavci se roje. Tri stupnja i možete dodati još šumskih požara i ciklona. Dvostruko više, pet puta više suša i 36 puta više toplinskih valova. Četiri stupnja i opraštamo se od cijelih gradova, Miamija, Aleksandrije, Šangaja, svi izgubljeni pod valovima“, rekao je britanski premijer.

Prema njegovoj oceni, čovječanstvo već dugo kasni po pitanju klimatskih promena: „Ako danas ne shvatimo ozbiljno klimatske promene, sutra će biti prekasno za našu decu.“

Gutereš: Spasite čovečanstvo

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš poručio je da bi se u slučaju neuspeha zemlje trebale svake godine vraćati s boljim predlozima: „Čak i u najboljem slučaju, temperatura će porasti dva stepena i krećemo se prema klimatskoj katastrofi. U ime ovih i budućih generacija, podstičem vas da izaberete ambiciju i solidarnost, osigurate budućnost i spasite čovečanstvo“.

Šef UN-a rekao je da često ima „manjka verodostojnosti i viška zbunjenosti glede ciljeva smanjenja i nulte stope emisija“. Kako je istakao, treba se držati cilja o ograničenju rasta globalne temperature za 1,5 stepen i pozvao je na solidarnost sa zemljama u razvoju

„Zavisnost sveta od fosilnim gorivima dovodi čovečanstvo na rub opstanka. Izbor je jednostavan: ili ćemo to zaustaviti ili će to zaustaviti nas, dodao je Gutereš: „Vreme je da kažemo ‘dosta’. Dosta uništavanju bioraznolikosti. Dosta tomu da se sami ubijamo ugljikom. Da prirodu tretiramo kao zahod. Dosta paljenju šuma, bušenju tla i kopanju. Sami kopamo vlastite grobove.“

Bajden: Sada se određuje budućnost

Američki predsednik Džo Bajden izjavio je da će ova decenija odrediti budućnost klime na Zemlji. Ovo je odlučujuća decenija u kojoj imamo priliku da se dokađemo.

„Glazgov mora biti početak dekade akcije i inovacija kojima ćemo sačuvati našu zajedničku budućnost“, naglasio je predsednik SAD, zemlje koja je istorijski ispustila najviše gasa.

Bajden je rekao da klimatske promene već uništavaju svet i da više nisu hipotetička opasnost, nego nešto što je vidljivo svakog dana.

Prelazak na zelene tehnologije ne vidi samo kao „moralni, nego i kao ekonomski imperativ“, što pokazuje i aktualna kriza uzrokovana velikim rastom cena energenata.

Bajden tvrdi da su obnovljivi izvori energije stabilniji na tržištu, a da će prelazak na njih otvoriti i brojne radna mesta. Naglasio je i da će SAD pokazati da nije „samo ponovno u igri, nego će voditi svojim primerom“: „Znam da to nije bio slučaj. Zato moja vlada radi prekovremeno da pokaže da to nisu samo reči.“

No, Bajden je u Glazgov stigao nakon što kod kuće nije uspeo da progura svoj ambiciozni klimatski plan, siočivši se i sa protivljenjem stranačkih kolega u Kongresu.

Greta Tunberg: Ovo nije vežba

Švedska klimatska aktivistikinja Greta Tunberg retvitovala je poziv milionima pristalica da potpišu otvoreno pismo kojim lidere optužuju za izdaju: „Ovo nije vežba. Ovo je crvena oznaka za Zemlju… Milioni će patiti dok se naša planeta bude uništavala – zastrašujuća budućnost koja će se stvoriti, ili izbeći, odlukama koje vi donesete. Vi imate moć odlučivanja.“

Teški pregovori zbog različitih interesa

Unapred se znalo da će pregovori na konferenciji biti teški zbog različitih interesa u borbi protiv klimatskih promena. Jedna od glavnih tema napuštanje je upotrebe uglja koji uzrokoje 45 posto štetnih emisija u energetici, ali je važna sirovina u Australiji, pogotovo u Kini, gde se troši više uglja nego u ostatku sveta.

„Obavezali smo se biti klimatski neutralni do 2050. i verujemo da ćemo zahvaljujući tehnologiji to i postići“, rekao je australisjki premijer Skot Morison.

Osim napuštanja upotrebe uglja, cilj je konferencije je ubrzano uvođenje u promet električnih automobila. Prema Pariškom sporazumu, do 2040. svi moraju imati nultu emisiju, a 14 posto štetnih emisija sada nastaje zbog prometa.

Na konferenciju nije došao ruski predsednik Vladimir Putin.

Kineski Si Đinping, iako je bio u Evropi, nije se pojavio, kao ni brazilski  koji ne veruje u klimatske promene i ne mari preterano za nemilosrdno krčenje amazonske prašume koju nazivamo i plućima sveta.

Jedna je od tema konferencije zaštita šuma.

Zbog najavljenih protesta, konferenciju osigurava 10.000 policajaca.

Fon der Lajen i Merkel: Odrediti cenu emisije ugljenika

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (von der Leyen) i odlazeća nemačka kancelarka Angela Merkel pozvale su države da odrede cenu emisije ugljenika, koja je glavni uzrok globalnog zagrevanja.

Ursula fon der Lajen je ponovila cilj EK da Evropa bude prvi klimatski neutralni kontinent na svetu i da u ovoj deceniji smanji emisiju štetnih gasova za 55 odsto.

Ona se založila da bogate zemlje pomognu siromašnim i pozvala države da odrede cenu emisije ugljenika jer „priroda više ne može da čeka“.

Za cenu emisije ugljenika založila se danas i Merkel, koja je predsedavala prvom konferencijom UN o klimi COP1 održanoj 1995. godine u Berlinu.

Odlazeća nemačka kancelarka rekla je da je svetu potrebna „sveobuhvatna transformacija“ načina života i rada kako bi se zaustavile klimatske promene.

Govoreći na svečanom otvaranju ovogodišnjeg samita UN o klimi u Glazgovu, Merkelova je rekla da želi da uputi „jasan zahtev da se odredi cena emisije ugljenika“  što bi pomoglo promociji najefikasnijih načina za dostizanje nulte emisije, cilju kojem teži većine zemalja do 2050. godine.

Kraljica Elizabeta pozvala lidere da se udruđe

Britanska kraljica Elizabeta Druga (Elizabeth) pozvala je danas u video poruci svetske vođe okupljene na samitu o klimi COP26 u Glazgovu da se „udruže“ u borbi protiv klimatskih promena i „reše najnerešivije probleme“.

„Istorija pokazuje da kada se nacije udruže za zajedničku stvar uvek je dozvoljena nada“, rekla je 95-ogodišnja kraljica koja zbog zdravlja nije mogla lično da prisustvuje konferenciji.

„Radeći jedan uz drugog imamo kapacitet da rešimo najnerešivije probleme i da trijumfujemo nad najvećim nedaćama“, rekla je ona u obraćanju na primjemu dobrodošlice za svetske zvaničnike koji prisustvuju skupu.

Kraljica je rekla da će ova dvonedeljna konferencija, kojoj ona ne može da prisustvuje zbog zdravja biti „jedna od retkih prilika gde će svako imati šansu da se uzdigne iznad aktuelne politike“.

„Mnogi se nadaju da će nasleđe ovog samita, upisano u knjige istorije koje još nisu štampane, opisati vas kao vodje koji nisu dozvolili da propuste šansu, i koji su odgovorili na poziv budućih generacija“, rekla je kraljica, koja je izgledala da je u dobroj formi.

Kraljici su lekari savetovali odmor od najmanje dve nedelje od zvaničnih dužnosti, mada su joj dozvoljeni manji napori kao što su video razgovori.

„Niko od nas neće živeti večno“, dodala je ona i navela da ova borba protiv klimatskog zagrevanja nije „borba za nas same“ već je borba „za našu decu, za decu naše dece i one koji slede njihove korake“.

Konferencija UN o klimi COP26 počela je u nedelju u Glazgovu u Škotskoj i trajaće do 12. novembra.

Na konferenciji prvih dana učestvuju brojni svetski lideri medju kojima i predsednik SAD Džozef Bajden (Joseph Biden), predsednici Francuske i Indije Emanuel Makron (Emmanuel Macron) i Narendra Modi. Za sutra je najavljeno učešće predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari