Raspisivanje drugog referenduma o članstvu Ujedinjenog Kraljevstva u EU bi bilo opravdano ako se pokaže da se javno mnjenje predomislilo u vezi s Bregzitom, smatra bivši britanski državni tužilac Dominik Griv.

Griv, britanski poslanik iz redova konzervativaca koji je bio glavni pravni savetnik Vlade do 2014, rekao je da se prema rezultatu prvog referenduma mora „odnositi s poštovanjem“, ali da to nije uklesano u kamen, piše Independent.

„Moramo da prihvatimo da rezultat referenduma predstavlja jasan stav većine u trenutku kada je održan, a koji glasi da treba da napustimo EU. U demokratskoj zemlji se taj rezultat ne može ignorisati. Vlada i Parlament moraju da se odnose prema njemu s poštovanjem. Naravno, postoji mogućnost da vremenom postane očigledno da se javno mnjenje predomislilo u vezi s tim pitanjem. U tom slučaju raspisivanje drugog referenduma može da bude opravdano“, smatra Griv.

On je dodao da i dalje podržava ljude koji sprovode kampanju protiv Bregzita jer su „veoma zabrinuti“ zbog ishoda glasanja. Griv se oglasio nakon što je istraživanje pokazalo da se 1,2 miliona ljudi koji su se izjasnili za Bregzit sada kaje zbog svog glasa. Anketa koju je sproveo Opinijum, koji je tačno prognozirao rezultat referenduma, pokazuje da sedam odsto onih koji su glasali za izlazak iz EU sada žale. Pre nego što je sprovedena anketa, pojedini mediji su pisali da su mnogi pobornici Bregzita rekli da su tako glasali samo u znak protesta, a da sada žale što su to učinili.

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker optužio je glavne aktere kampanje za Bregzit Borisa Džonsona i Najdžela Faraža da se povlače kada situacija postaje teška. „Bregzitski heroji od juče su jadni bregzitski heroji danas“, rekao je Junker Evropskom parlamentu.

Prema pisanju Bi-Bi-Si, među članovima EP-a je preovladavao bes zbog odluke Britanije koju je donela na referendumu 23. juna da napusti okvire Unije. Junker je govorio o „retronacionalistima“ iz kampanje za Bregzit. „Patriote se ne povlače kada stvari postaju teške“, rekao je evropskim poslanicima u Strazburu. On je takođe istakao da mu nije jasno zašto oni iz tabora koji se zalaže za napuštanje EU žele da čekaju dok ne počne formalni proces povlačenja. „Umesto da prave plan, oni napuštaju čamac“, dodao je Junker.

Boris Džonson, bivši gradonačelnik Londona i jedan od vodećih aktera kampanje za Bregzit, izazvao je senzaciju prošlog četvrtka kada se povukao iz trke za lidera Konzervativne stranke. On je važio za favorita, koji će zameniti Dejvida Kamerona na čelu torijevaca i britanske vlade. I lider Partije za nezavisnost UK-a (UKIP) Najdžel Faraž se povukao s te funkcije uz obrazloženje da „želi svoj život nazad“, pošto je ispunio svoju političku ambiciju da UK stavi na put koji vodi ka izlasku iz EU.
Faraž se više puta sukobljavao s Junkerom u Evropskom parlamentu. Pobornici Bregzita optužuju Evropsku komisiju da diktira politiku UK-u i širi svoja ovlašćenja na štetu evropskih građana. Komisija inače pravi nacrt zakona EU i utvrđuje odredbe u evropskom bloku.

Holandski premijer Mark Rute je rekao članovima Evropskog parlamenta da je izglasavanje Bregzita „izuzetna nesreća“ naročito za UK. „Ta zemlja sada propada – u političkom, ekonomskom, monetarnom u ustavnom smislu, i pred vama će biti dugi niz godina za izvlačenje iz ovog haosa“, rekao je Rute.

Rezultat referenduma izazvao je ekonomska i politička previranja u UK. Funta je pala na najniži nivo za 31 godinu u odnosu na američki dolar i postoje bojazni da se UK ponovo kreće ka recesiji. Zamenik lidera UKIP-a Pol Natal je rekao Evropskom parlamentu da „UK i Evropu spajaju geografija, istorija kulture i trgovina i to se neće promeniti“. On je naglasio da „je imperativ da budemo dobri, zdravi susedi koji trguju“. „Potrebni su nam pregovori koji se vode na zreo način, tako da možemo da dobijemo najbolji sporazum za sve“, rekao je Natal.

Šef grupe liberala u EP-u i bivši belgijski premijer Gaj Verhofštat uputio je žestoke kritike Evropskom savetu, forumu na kojem vlade EU donose političke odluke. On je rekao da je reakcija Saveta na Bregzit bila „ne treba da menjamo ništa, samo treba da primenimo postojeću evropsku politiku.“ „Ja to smatram šokantnim i nerazumnim“, rekao je Verhofštat i dodao da je na referendumima održanim u Danskoj i Holandiji bilo znakova upozorenja. „Šta čekate? Kada će Savet priznati da ovu vrstu Evropske unije više ne možete da branite. Evropa treba da se reformiše. Evropski građani nisu protiv Evrope, oni su protiv ove Evrope“, rekao je Verhofštat.

U međuvremenu je počeo prvi krug glasanja za novog lidera Konzervativne stranke, a ministarka unutrašnjih poslova Tereza Mej kao jedna od petoro kandidata vodi u anketama. Ona se u krugovima torijevaca smatra najjačim liderom i kandidatom koji najbolje može da uspostavi jedinjenje, kandidatom koji najbolje razume ekonomske prilike i ima najbolje nastupe u medijima.
Nakon jučerašnjeg glasanja, iz trke će ispasti kandidat koji je dobio najmanje podrške. Kako su pokazali rezultati istraživanja, preneo je Independent, Mejeva je dobila podršku 115 poslanika, Andrea Lidsom 39, Majkla Gav i Stiven Krab po oko 25, a Lajam Foks manje od deset.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari