Izrael potresaju masovni protesti i štrajk sindikata radnika kao odgovor na predlog vlade Benjamina Netanjahua da donese niz pravosudnih reformi – uključujući i jednu koja omogućava da prosta većina od 61 u Knesetu od ukupno 120 poslanika poništi skoro sve presude Vrhovnog suda i dozvoli političarima da imenuju većinu sudija.
Promene ne predvodi premijer, već njegov kolega iz Likuda Jariv Levin, ministar pravde, i Simča Rotman, iz religiozne Cionističke partije, koji predsedava Komitetom za pravo i pravdu Kneseta.
Obojica, piše Gardijan, već više godina imaju animozitet prema izraelskom Vrhovnom sudu, smatraju ga previše moćnim i pristrasnim prema pokretu doseljenika, izraelskoj ultrareligijskoj zajednici i populaciji Mizrahi, jevrejskom narodu bliskoistočnog porekla.
Posebno to što većina iz izraelske desnice nikada nisu oprostili sudu odluke vezane za jednostrano povlačenje Izraela iz pojasa Gaze 2005.
Nije, međutim, poznato da li bi pravosudne reforme mogle pomoći Netanjahuu da izbegne krivično gonjenje u sudskom procesu koji ga tereti za korupciju. Netanjahu, podsetimo, odbacuje sve optužbe.
Njegovo televizijsko obraćanje koje je bilo zakazano za jutros u 10.30 sati u kojem se očekivalo da će objaviti obustavu predloženih reformi, odloženo je – navodno zbog poremećaja u vladinim redovima, čime se u javnost stekla predstava da je Netanjahu izgubio svaku kontrolu nad svojom koalicijom.
Elementi krajnje desnice odlučni su da nastave sa predlozima za slabljenje Vrhovnog suda na današnjoj sednici Kneseta, čak i nakon poziva ministra odbrane Joava Galanta da se zakon zamrzne. Galant je podsetimo otpušten sa mesta ministra odbrane jer je ustao protiv predloženih pravosudnih reformi.
Masovni protestni pokret, sa druge strane, odlučniji je nego ikada da zaustavi kontroverzne planove vlade za pravosuđe.
Histadrut – najveći sindikat u zemlji, koji se do sada nije upuštao u proteste – najavio je generalni štrajk; Aerodrom u Tel Avivu je zatvoren za sletanje aviona. Ljudi već počinju da se okupljaju ispred zgrade parlamenta u Jerusalimu, uoči protesta koji je zakazan za 14 sati.
CHAOS IN ISRAEL:
– Large protest in Israel – 700,000 people are actively protesting (growing).
– The IDF have raised their „alert“ due to the loss of control within the country.
– General strike declared.
– PM Netanyahu fired Defense Minister Gallant. pic.twitter.com/LHAxxe5luG— Global: Military-Info (@Global_Mil_Info) March 26, 2023
„Zaustavimo ovu pravodusnu revoluciju, ovo ludilo“, najavio je lider sindikata Histadrut Arnon Bar David. „Zaustavite ovaj sudski proces pre nego što bude prekasno“, kazao je Bar David obraćajući se direktno premijeru Benjaminu Netanjahuu.
Bivši izraelski premijer Jair Lapid pozvao je vladu Benjamina Netanjahua da obustavi reviziju pravosuđa rekavši pred izraelskim parlamentom Knesetom da je zemlju preuzela „gomila ekstremista bez kočnica i granica“.
To je, kazao je Lapid, dokaz da je ova vlada izgubila sve kočnice.
„To je opasnost za državu, opasnost za bezbednost Izraela. Naša kuća je u opasnosti“. On je pozvao Netanjahua da poništi svoju odluku da otpusti ministra odbrane Jaova Galanta i poručio poslanicima: „nikada nisamo bili bliže raspadu“
„Naša nacionalna bezbednost je ugrožena, naša ekonomija se raspada, naši spoljni odnosi su na najnižoj tački ikada, ne znamo šta da kažemo našoj deci o njihovoj budućnosti u ovoj zemlji. Gomila esktremista bez kočnica i granica drži nas za taoce“, kazao je Lapid koji je bio premijer pet meseci pre nego što se Netanjahu vratio na vlast posle izbora u novembru.
Izraelski predsednik Isak Hercog pridružio se pozivima onih koji se protive najavljenim izmenama pravodusnog sistema navodeći: „sve oči su uprte u vas“.
Protivnici mera kažu da one ugrožavaju temelje izraelske demokratije.
Šta bi izraelski planovi za reformu pravosuđa mogli da znače za Palestince?
U suštini planirana reforma pravosuđa bi dala Knesetu a samim tim i strankama na vlasti veću kontrolu nad pravosuđem – od načina na koji se biraju sudije do toga kojim zakonima Vrhovni sud može da odlučuje pa čak i do davanja ovlašćenja parlamentu da poništi odluke Vrhovnog suda. Najavljene promene bile bi najznačajnije u izraelskom pravosuđu od njegovog osnivanja 1948.
Slabljenje pravosudne vlasti moglo bi ograničiti i Izraelce i Palestince u traženju pred sudom odbrane svojih prava ako veruju da ih je kompromitovala vlada. Palestinci na okupiranoj Zaapdnoj obali bi mogli biti pogođenbi a naravno i palestinski državljani Izraela ili oni koji imaju boravišnu kartu bili bi direktno pogođeni.
Izraelski Vrhovni sud nema uticaja na ono što se dešava u Gazi kojoj vlada palestinska militantna grupa Hamas.
Kritičari pravosudnih promena zabrinuti su da bi, u slučaju kada političari imaju veću kontrolu nad pravosuđem, bila ugrožena prava manjina u Izraelu, posebno Palestinaca koji žive u Izraelu.
Prošle godine recimo sud je zaustavio deložacije palestinskih porodica u kvartu Šeik Jara u istočnom Jeruisalimu gde su jevrejske grupe polagale pravo na vlasništvo nad zemljom na kojoj su porodice živele decenijama.
Palestinski aktivisti tvrde istovremeno da je visoki sud dodatno učvrstio izarelsku okupaciju Zapadne obale jer nikada nije razmatrao legalnost tamošnjih izraelskih naselja iako ih većina međunardone zajednice smatra nelegalnim.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.