Država Kalifornija podnela je tužbu protiv kompanije Tesla zbog toga što navodno sprovodi “rasnu segregaciju na radnom mestu” u svojoj fabrici u blizini San Franciska.
Kako prenosi Gardijan, kalifornijsko Ministarstvo za pravedno zapošljavanje i stanovanje (DFEH) je saopštilo da je podnelo tužbu zbog navodne rasprostranjene diskriminacije i maltretiranja zaposlenih crne puti nakon što je dobilo pritužbe od više stotina radnika u Teslinoj fabrici u Fremontu.
“Nakon što smo primili stotine pritužbi od zaposlenih, DFEH je došlo do dokaza da fabrika kompanije Tesla u Fremontu predstavlja radno mesto u kojem se sprovodi rasna segregacija, gde su radnici tamne puti podvrgnuti rasnim uvredama i diskriminisani u pogledu davanja radnih zadataka, discipline, plate i unapređenja, što sve stvara neprijateljsko radno okruženje”, rekao je direktor DFEH Kevin Kiš.
DFEH tvrdi da su radnici crne puti u Tesli izvrgnuti rasističkim grafitima i rasnim uvredama.
Komentarišući tužbu, nadležni u kompaniji Tesla su naveli da je ona “neosnovana” i najavili da će od suda zatražiti da “obustavi slučaj dok se ne preduzmu koraci neophodni kako bi se proverile činjenice i dokazi”.
U kompaniji tvrde da je DFEH “odbilo da pruži Tesli dokaze o konkretnim navodima ili činjenične osnove za tužbu”.
“Napad na kompaniju kao što je Tesla, koja je učinila toliko toga dobrog za Kaliforniju, ne bi trebalo da bude glavni cilj jedne državne agencije koja ima tužilačka ovlašćenja”, navodi se u saopštenju kompanije.
“Interesi radnika i fundamentalna pravičnost su nam na prvom mestu. Kompanija Tesla se snažno protivi svim vidovima diskriminacije i maltretiranja i ima posvećen tim za odnose među zaposlenima koji odgovara na sve pritužbe i istražuje ih”, dodaje se u saopštenju.
Kalifornijski savezni sud je prošle godine naložio kompaniji Tesla da isplati gotovo 137 miliona dolara odštete jednom bivšem zaposlenom tamne puti koji tvrdi da je trpeo zlostavljanje na rasnoj osnovi dok je radio u Fremontu.
Oven Dijaz, koji je tamo radio 2015. i 2016. godine, tvrdi da je bio maltretiran i da se svakodnevno suočavao sa “rasnim epitetima”, kao i da su drugi zaposleni crtali svastike i rasističke grafite i crteže u fabrici.
Sud je Dijazu dodelio 6,9 miliona dolara odštete za emocionalni stres i 130 miliona kaznene odštete, što se smatra najvećim iznosom u takvoj vrsti presude.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.