Državni tužilac SAD Džef Sešns sastao se s ruskim ambasadorom Sergejom Kisljakom za vreme izbora, ali, kako je ranije na saslušanju rekao, nije imao „kontakte s Rusima“ u vezi s predizbornom kampanjom.
Prema pisanju Bi-Bi-Sija, Ministarstvo pravde je potvrdilo da se on s Kisljakom sastao u julu i septembru prošle godine u okviru svoje uloge u Komitetu Senata za vojnu službu. Sešns je rekao da se njegovi komentari na saslušanju odnose na njegovu ulogu u Trampovoj izbornoj kampanji.
Tvrdnje o mešanju Rusije u izbore proganjaju Trampa. Obaveštajna zajednica SAD veruje da su Rusi hakovali organizacije demokrata da bi pomogli Trampu da porazi Hilari Klinton. Majkl Flin, Trampov savetnik za nacionalnu bezbednost, prošlog meseca je smenjen nakon što je obmanuo Belu kuću u vezi sa svojim razgovorom s Kisljakom, s kojim je navodno pričao o sankcijama. Demokrate su burno reagovale na najnovija saznanja, te su saopštile da Sešns treba da podnese ostavku.
Sve je počelo kada je Vašington post objavio da su Sešns i Kisljak bili na privatnom sastanku u Sešnsovoj kancelariji u septembru i da su se ranije tokom leta sastali s nekoliko drugih ambasadora. Sešns je tokom godine imao sastanke sa više od 25 ambasadora. Ali je njegov sastanak s Kisljakom usledio dok je bio istaknuti član Trampovog izbornog štaba i usred sve intenzivnijih optužbi da se Rusija mešala u izbore u SAD, piše Bi-Bi-Si. Na saslušanju 10. januara u Senatu, na kojem se inače sakupljaju informacije da bi se utvrdilo da li su kandidati koje imenuje predsednik prikladni za neku visoku poziciju na nivou federacije, senator iz demokratskih redova Al Franken je pitao Sešnsa: „Ako postoje dokazi da je neko povezan s Trampovom kampanjom komunicirao s ruskom vladom tokom ove kampanje, šta ćete uraditi?“
Sešns je odgovorio da ne može to da komentariše jer nema saznanja o takvim aktivnostima, te da nije komunicirao s Rusima. U saopštenju koje je izdato u sredu uveče Sešns je ponovio: „Nikada se nisam sastao ni sa kakvim ruskim zvaničnicima da bih diskutovao o kampanji. Nemam pojma u vezi s čim su ovi navodi. Oni su netačni.“
Budući da je optužen da je obmanuo Belu kuću, portparolka Ministarstva pravde SAD Sara Isgur Flors je rekla da „nema ničeg obmanjujućeg u njegovom odgovoru“ na saslušanju. „Na saslušanju je bio upitan za kontakte između Rusije i Trampovog izbornog štaba, a ne za sastanke koje je imao kao senator i član Komiteta Senata za vojnu službu“, rekla je Flors. Sešns je dobio podršku i Bele kuće, koja je osudila „najnoviji napad pristrasnih demokrata na Trampovu administraciju“. Liderka demokratske manjine u Predstavničkom domu Kongresa Nensi Pelosi optužila je Sešnsa da „laže pod zakletvom“ i zatražila je njegovu ostavku. Demokrate su već pozvale Sešnsa da se spase od istrage FBI u vezi sa navodima o hakovanju. Sešns je rekao da će se spasiti „od svega čega treba da se spasi“.
Vesti o Sešnsovim sastancima su odjeknule ubrzo pošto se Komitet Kongresa složio da se povede istraga u vezi s navodima o mešanju Rusije u izbore u SAD. U istrazi će se ispitati kontakti između Trampovog izbornog štaba i Moskve. Bela kuća negira da je bilo bilo kakvih neprikladnih postupaka za vreme izborne kampanje, a Rusija stalno odbacuje navode o mešanju u izbore. Senatori iz republikanskih redova do sada nisu hteli da pristanu na zahteve Demokratske partije da se povede istraga.
U međuvremenu je Njujork tajms objavio da je poslednjih dana administracije predsednika SAD Baraka Obame nekoliko zvaničnika pojurilo da „raširi informacije o naporima Rusije da potkopaju predsedničke izbore i potencijalnim kontaktima između Trampovog tima i Rusa“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.