Državni javni tužilac zatražio je danas od Nacionalnog suda u Madridu da odredi pritvor za osam članova regionalne Vlade Katalonije.
Tužilac je saopštio odluku nakon što je u nacionalnom sudu saslušano devet ministara smenjene katalonske vlade, kojima preti podizanje optužnice za pobunu i zloupotrebu javnih fondova.
U predlogu, o kome će se predmetni sudija naknadno izjasniti, stoji da pritvor može da se zameni odgovorajućom kaucijom, prenosi AP.
Suđenje dvadesetero katalonskih funkcionera optuženih za proglašenje nezavisnosti Katalonije počelo je u danas, a petero njih, među kojima i smenjeni predsednik katalonske vlade Karles Pućdemon, nije se pojavilo na sudu u Madridu.
Španski Vrhovni sud danas je trebalo da sasluša šestoro katalonskih funkcionera, među kojima je i predsednica regionalnog parlamenta Karme Fosadel, ali je na zahtev njihovih advokata saslušanje odloženo za 9. novembar.
Pozivu Vrhovnog suda danas se nisu odazvali smenjeni predsednik Katalonije Karles Pučdemon i četvorica ministara regionalne vlade, koji se nalaze u Briselu.
Za pobunu protiv španske države optuženo je 14 funkcionera regionalne vlade i šest funkcionera regionalnog parlamenta. Njihovo saslušanje počelo je u 9 sati ujutro u Madridu, prenosi Hina.
Španska vlada razrešila je dužnosti katalonsku vladu u subotu, 28. oktobra. Dan ranije u katalonskom parlamentu proglasili su otcepljenje te severoistočne pokrajine sa 7,5 miliona stanovnika.
Odluku o proglašenju nezavisnosti katalonske vlasti temeljile su na rezultatu referenduma održanom 1. oktobra, a za koji su takođe optuženi na sudu u Madridu jer je referendum održan u samo jednoj pokrajini protivan španskom ustavu.
Na teret im se stavlja pobuna, neposlušnost i korišćenje javnog novca za sprovođenje nezakonitog referenduma, i za to im prete kazne do 30 godina zatvora. U četvrtak ujutro na sud u Madrid prvo je stiglo devet razrešenih funkcionera katalonske vlade, a među njima i njen potpredsednik Oriol Hunkueras.
Optužene su ispred zgrade suda tražili članovi stranaka koje zagovaraju nezavisnost, a podrškku im je dao i bivši predsednik katalonske vlade Artur Mas koji je 2014, održao neobavezujući referendum o nezavisnosti.
„Puno naših ljudi oseća nepravdu. Sa sudovima i nasiljem neće biti rešen katalonski konflikt“, rekao je Mas.
Marta Paskal, članica Pućdemonove Katalonske evropske demomkratske stranke (PDeCat), rekla je kako se nada da optuženima neće biti određen pritvor, prenosi Hina.
Predsednik Pućdemon i četvero njegovih ‘ministara’ i dalje su u Belgiji gde su otputovali prošlog vikenda. Spremni su da odgovaraju na pitanja video vezom iz Belgije, a očekuje se reakcija španskog pravosuđa.
Španija bi mogla zatražiti od Belgije njihovo izručenje. Pućdemonov belgijski advokat najavio je ranije ove sedmice pravnu borbu protiv izručenja. Smatra da Pućdemon u Španiji ne bi imao pravedno suđenje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.