Sudanska vojska je izvela državni udar, tokom noći uhapsila premijera Abdalu Hamdoka i druge visoko pozicionirane ministre dok se više hiljada ljudi u glavnom gradu Kartumu okupilo na protestima protiv armije.
Nakon višenedeljne eskalacije tenzija između vojnih i civilnih članova vladajućeg prelaznog Suverenog veća zemlje i rivalskih uličnih protesta, sudansko ministarstvo informisanja je saopštilo da su „zajedničke vojne snage“ uhapsile civilne članove i vladine zvaničnike i odvele ih na nepoznatu lokaciju.
SAD koje posreduju između sukobljenih strana u Sudanu su osudile hapšenja i zapretile da će ukinuti pomoć dok su protivnici vojnog udara pozvali na generalni štrajk i proteste širom zemlje.
Al Džazira je emitovala snimak na kojem se vidi kako demonstranti preskaču barikade i izlaze na ulice u blizini sedišta vojske u Kartumu.
Hamdok je odbio da izda saopštenje kojim bi podržao državni udar, saopštilo je Ministarstvo informisanja, dodajući da je internet u prekidu i da su vojne snage zatvorile mostove. Državni informativni kanal je emitovao tradicionalnu muziku i scene reke Nil, preneo je Gardijan.
Svedoci su u Kartumu saopštili da su po ulicama raspoređeni pripadnici bezbednosnih snaga iz redova vojske i moćnih paravojnih Snaga za brzu podršku.
Ranije je televizija Al Hadat sa sedištem u Dubaiju izvestila da su snage bezbednosti opkolile Hamdokovu kuću i stavile ga u kućni pritvor.
Odmah nakon hapšenja direktor Hamdokovog kabineta je rekao za Al Arabiju da je vojska namerno izazvala nemire u Sudanu da bi ubrzala krizu i izvršila udar.
U Sudanu je više puta izvršen državni udar od kada je zemlja stekla nezavisnost od Britanije i Egipta 1956. U zemlji je napetost naročito rasla nakon što je neuspešni plan za državni udar prošlog meseca bio okidač za žestoke razmene optužbi između vojnih i civilnih grupacija koje treba da dele vlast nakon smene bivšeg autokratskog lidera Omara al Bašira 2019. Bašir je došao na vlast nakon što je u vojnom puču 1989. smenjena poslednja izabrana vlada u zemlji.
Džefri Feltman, specijalni izaslanik SAD za Rog Afrike, sastao se s vojnim i civilnim liderima tokom vikenda, nastojeći da posreduje između suprotstavljenih snaga. On je rekao da su SAD „izuzetno uznemirene zbog izveštaja da je vojska preuzela prelaznu vladu“.
Šef diplomatije EU Žozep Borelj je rekao da je evropski blok izrazio „izuzetnu zabrinutost“. „EU apeluje na sve strane i regionalne partnere da nastave s procesom tranzicije“, napisao je Borelj na Tviteru, aludirajući na krhku tranziciju sa autokratije na demokratiju koja je trebalo da usledi nakon smene Bašira.
Sudanska glavna prodemokratska politička grupa Udruženje sudanskih profesionalaca je saopštila da je u pritvoru najmanje petoro visokih vladinih zvaničnika i apelovala je na građane da izađu na „ulične proteste protiv očiglednog državnog udara“.
Na slikama na društvenim medijima se vidi kako se od kuće odvodi najmanje jedan ministar. Reč je o ministru industrije Ibrahimu al Šeiku, što je za Al Džaziru potvrdila i njegova ćerka.
Uhapšen je i Ajman Halid, guverner države u kojoj se nalazi glavni grad Kartum, navodi se na zvaničnoj Fejsbuk stranici njegove kancelarije.
Raznovrsna alijansa koja uključuje vojne i lidere milicije i lojaliste bivšeg Baširovog režima apeluje na ponovno uspostavljanje vojne vladavine.
Partija Uma koja je najveća u zemlji ocenila je hapšenja kao pokušaj državnog udara i apelovala na građane da izađu na ulice. Demonstranti su se okupili na nekoliko lokacija i blokirali su ulice i palili gume.
SPA, koja je bila glavna koalicija aktivista u pobuni protiv Bašira, pozvala je pristalice da se mobilizuju. „Apelujemo na mase da izađu na ulice i okupiraju ih, zatvore sve puteve barikadama, organizuju generalni radnički štrajk, ne sarađuju s pučistima i iskoriste građansku neposlušnost da bi im pružili otpor“, navodi se u saopštenju grupe na Fejsbuku, preneo je Gardijan.
NetBloks, grupa koja se bavi prekidima internet-konekcija, saopštila je da je u Sudanu došlo do „značajnog prekida“ interneta kod više provajdera. Ona je dodala da će zbog prekida „najverovatnije biti ograničen protok informacija onlajn i medijska pokrivenost incidenata na terenu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.