Duga senka Vagnerove pobune 1Foto: EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Snažno ovonedeljno medijsko interesovanje za sudbinu šefa Vagnera, Jevgenija Prigožina, pokazalo se, nije samo nastalo zbog medijske znatiželje, već da bi, među ostalim sudbinskim temema svetske bezbednosti, na Samitu NATO u Viljnusu, „enigma Prigožin“ takođe bila tema šefova država NATO članica.

Američki predsednik Bajden išao je tako daleko da je rekao da je Prigožin, možda u životnoj opasnosti, jer je pokušao pobunu u Rusiji prošlog meseca. „Bio bih oprezan šta jedem.

Obratio bih pažnju na jelovnik“, rekao je Bajden na konferenciji za novinare u Helsinkiju. Istina, on nije rekao da je već ubijen, kao što je to izjavio jedan penzionisani američki general.

Bajden je rekao da su svetski lideri na samitu NATO u Vilnjusu razgovarali o tome da ne znaju gde se trenutno nalazi Prigožin, i o tome kako bi pobuna mogla da utiče na ruske operacije u Ukrajini i budućnost Vagner grupe.

Prigožin je posle pobune otišao u Belorusiju, da bi pedsednik Lukašenko ubrzo naveo da se vratio u Rusiju, a Kremlj je ove nedelje saopštio da je Putin održao tročasovni sastanak sa liderom Vagnera i ostalim komandantima, pet dana nakon pobune 24. juna.

JAGODE NA DAČI: Stanje ruske vojske, nesumnjivo je bila tema od najvišeg značaja i interesovanja šefova NATO zemalja. Od toga zavisi kakav ishod može da se očekuje u Ukrajini.

Zapadni mediji bili su prethodnih meseci puni svakodnevnih izveštaja o masovnim gubicima ruskih snaga.

Sada tako spektakularnih izveštaja nema, ali to uopšte ne znači da je stanje u ruskoj vojsci dovedeno u red i harmonizovano u ovako važnom sukobu.

Sve češće se spekuliše da će poslednjeg dana jula biti zamenjeni ministar Sergej Šojgu i načelnik Generalštaba Valerij Gerasimov, protiv kojih se Prigožin bunio celih devet meseci sa bahmutskog ratišta.

Njemu se sada pridružio i zamenik komandanta Južnog vojnog okruga, i komandant 58. armije, general Ivan Popov, koji je uklonjen nakon kritika koje je uputio vojnom vrhu na zatvorenom savetovanju.

Poslanik Dume, general Andrej Guruljov došao je do snimka izlaganja generala Popova i objavio ga na društvenim mrežema. General govori o nemogućnosti artiljersijske borbe na području koje je pokrivao kao i nedostatku izviđačkih artiljerijskih jedinica.

„… Ne želim da komentarišem ništa drugo. Jasno shvatam da se ništa neće promeniti dok se u Generalštabu konačno ne pojavi nešto sasvim drugo. Sve ostalo je posledica politike koja se odatle vodi. Ni više ni manje. Možda grubo, ali je istina“, rekao je Popov.

Odmah nakon toga, general Popov je smenjen i uklonjen s položaja, uz snažno negodovanje javnosti. Generalni sekretar vladajuće partije Jedinstvena Rusija, Andrej Turčak, saopštio je da „otadžbina može da se ponosi takvim komandantima kao što je general Popov“.

To je, očigledno, sasvim suprotno od onoga što trenutno misle Šojgu i Gerasimov. General Popov bio je komandant ruske vojske na zaporoškom pravcu.

To je, možda, danas najvažniji pravac u rusko-ukrajinskom frontu, jer je to najkraći put do Krima.

Ruski mediji podsećaju na još neke slučajeve. U prvom redu na smenu komandanta Vazdušno-desantnih snaga, 54-godišnjeg general-pukovnika Mihaila Teplinskog koja je usledila posle skandala na zvaničnom sastanku sa generalom armije Gerasimovim.

Teplinski je 31. decembra 2022. dobio iz Putinovih ruku Orden Svetog Georgija IV stepena za rezltate u borbama u Ukrajini, a već u januaru 2023, bez ikakvog objašnjenja, poslat je na tromesečni odmor, nezapamćen za komandante njegovog ranga.

Buntovni general je poslat kući da „plevi jagode na dači“, kako su objavile ruske novine, ali njegova sudbina je izmenjena nešto kasnije, na višem nivou, jer je 30. marta hitno opozvan i poslat na front kao zamenik komandanta Združene grupe snaga, gde se i sada nalazi.

ŽITNI POSAO: Upravo je Teplinskom pripisuju zasluge za odlične odbrambene pripreme za ukrajinsku kontraofnzivu.

„Danas, kad se ukrajinski leopardi i bredliji već drugi mesec bezuspešno bore protiv naših rovova i gore u njihovoj blizini, moramo da zahvalimo Mihailu Jurjeviču na tome što je u martu, aprilu i maju bio pored ovih rovova“, ocenjuju ruski komentatori.

Bivši zamenik ministra odbrane za logistiku, general armije Dmitrij Bulgakov smenjen je s dužnosti u septembru 2022, a iza njega je ostala nerazjašnjena afera u kojoj je milion i po kompleta vojnih uniformi misteriozno nestalo iz vojnih magacina, tako da je na početku operacije, ruska vojska bila primorana da nabavi pristojne pancire, odeću, obuću, čarape i lekove?

Bulgakovljev zvanični naslednik, general-pukovnik Mihail Mizincev, pao je iz iste fotelje samo sedam meseci kasnije, u aprilu 2023, a za vreme koje je imao na raspolaganju on definitivno nije mogao ni da se jednostavno upozna sa gigantskom pozadinskom ekonomijom Rusije, koja mu je stavljena u nadležnost.

I to ima, opet, veze sa Vagnerovom pobunom, pošto je zbog ogorčenosti prema najvišem vojnom vrhu, general-pukovnik Mizincev odmah završio u Vagneru kao zamenik Jevgenija Prigožina.

Javne optužbe koje je Prigožin mesecima s fronta upućivao Šojguu i Gerasimovu, potiče u velikoj meri i iz saznanja koje je dobio od Mizunova.

Sudbinu Šojgua i Gerasimova javnost povezuje sa poslovima Romana Abramoviča, odnosno produžetkom sporazuma o izvozu žitarica koji ističe 17. jula. Razvija se scenario prema kome su Šojgu i Gerasimov ljudi Romana Abramoviča sve dok ne bude produžen sporazum o izvozu žitarica, a da nakon toga, između 28. i 31. jula može da dođe do njihove smene.

Abramovič je i formalno Putinov predstavnik u diplomatskim pregovorima, a to je pozicija koja mu omogućava da obezbedi žitni posao, pa čak i po cenu međunarodnih pritisaka na Rusiju koji uključuju u Međunarodni sud za ratne zločine.

„ČIŠĆENJE REDOVA“: Ruski mediji spekulišu da će do tada biti rešena i sudbina generala Surovikina koji je nestao iz javnosti odmah nakon Progožinove pobune.

To znači da bi Surovikin mogao da dođe na čelo vojske ili da bi mogao da bude optužen za podsticanje oružane pobune, pošto se smatra da je u bliskim odnosima sa Jevgenijom Progožinom.

Američki Vol strit džornal ponovo je, pozivajući se na svoje izvore, ovih dana objavio da su nekoliko sati nakon završetka pobune Jevgenija Prigožina, snage bezbednosti pritvorile 13 visokih vojnih oficira, a da je još 15 otpušteno ili suspendovano iz službe.

Među uhapšenima su bili generali Sergej Surovikin, Andrej Judin, Vladimir Aleksejev i Mihail Mizincev.

Jedan od izvora lista rekao je da su pritvaranja povezana sa „čišćenjem redova“ od onih za koje se veruje da više nisu lojalni.

Prema izvorima Vol strit džornala, Surovikin je i dalje u pritvoru, ali protiv njega nije podignuta optužnica. Izvor tvrdi da je Surovikin znao za predstojeću pobunu. Ostali zatvorenici bi mogli biti pušteni.

Tako je 29. juna sekretar za štampu ruskog predsednika Dmitrij Peskov odgovarao na pitanja Si-En-Ena, Asošijejted presa i drugih izveštača stranih medija o situaciji sa generalom Sergejem Surovikinom.

„Već dugo kruže oprečne glasine o sudbini generala: ili je bio na sastanku, ili čak navodno u pritvoru?“

„Putin je vrhovni glavnokomandujući, radi sa ministrom odbrane, načelnikom Generalštaba. Što se tiče strukturnih jedinica, zamoliću vas da kontaktirate ministarstvo (odbrane)“, rekao je Dmitrij Peskov, a izvestio TASS.

Surovikin je zajedno sa Teplinskim gradio odbrambenu liniju, prepunu minskih polja, rovova, utvrđenja, koja je na kraju i nazvana po njemu, na koju sada jurišaju ukrajinske snage od od Hersona do Zaporožja.

Sumnje u Surovikinovu sudbinu pojačale su se nakon što je o stanju ruske PVO na Krimu posle ukrajinskog raketnog napada, Gerasimovu raportirao zamenik Surovikina, general-pukovnik Viktor Afzalov.

Svima je odmah postalo jasno da Surovikin zaista, nije više na svom položaju.

Šef komiteta Državne dume za odbranu, general-pukovnik Andrej Kartopolov, 12. jula je nesvesno uneo još više zabune u ovo pitanje.

Kad je upitan da li je u kontaktu sa Surovikinom, on je najpre odgovorio kontrapitanjem – „Sa kim? On se sada odmara, još nije dostupan“, rekao je parlamentarac.

Sve to ukazuje da se tle ispod ruskih vojnih snaga posle Prigožinove pobune još nije smirilo i da se mogu očekivati novi potresi u vrhovima ruskih snaga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari