DUI kandidovao pravoslavnog Albanca 1

Na predstojećim vanrednim parlamentarnim izborima u Makedoniji učestvovaće tri albanske političke partije i jedna koalicija sastavljena od tri stranke, tako da je i pored dominirajuće političke pozicije stranaka Alija Ahmetija i Menduha Tačija odlučna borba za svaki glas više nego preporučljiva.

Zvaničnim podatkom o broju pravoslavnih Albanaca javno se ne operiše, ali najslobodnije albanske procene zagovaraju da ih u Makedoniji ima i nekoliko stotina hiljada, pa ništa logičnije nego da se glasačka baza pokuša proširiti i na taj moguće je izdašan izvor.

Iz tabora Alija Ahmetija najavljivano je veliko predizborno iznenađenje i juče se i pojavilo u liku Branka Manojlovskog, koji će za Demokratsku uniju za integraciju (DUI) pokušati da osvoji jedno od moguća tri poslanička mesta u dijaspori. Manojlovski se, prema pisanju skopskog Dnevnika, među prvima u Makedoniji deklarisao kao pravoslavni Albanac i kao počasni predsednik društva „Josif Bageri“ zalaže se za afirmaciju pripadnika pravoslavne albanske zajednice u toj zemlji.

Manojlovski, prema navodima skopskih medija, od ranije tvrdi da u Makedoniji živi čak 300 000 pravoslavnih Albanaca i da su oni zajednica „ugnjetavana i diskriminisana prethodnih decenija“ te je on sebi i društvu „Josif Bageri“ postavio zadatak da se ta zajednica revitalizuje. On već 40 godina živi u SAD, a poreklom je iz Gorke Reke u Makedoniji, u kojoj često boravi, navodi skopski Dnevnik.

Početkom ove godine je Sud-2 u Skoplju registrovao Versku zajednicu pravoslavnih Albanaca u Makedoniji, na šta je oštro reagovao arhiepiskop ohridski i makedonski Stefan i Makedonska pravoslavna crkva, kojoj je on na čelu, a koju Srpska pravoslavna crkva ne priznaje. Makedonska pravoslavna crkva je tada podsetila da je uvela bogosluženje i na albanskom jeziku, a povodom zahteva „jedne pravoslavne žene iz Albanije čiji su roditelji umrli i sahranjeni u Makedoniji“ a koja je želela da im se pomen da na albanskom jeziku. MPC je objavila i spremnost da bogosluženja obavlja i na drugim jezicima pravoslavnih vernika ukoliko takva želja postoji.

Sagovornici Danasa u Srpskoj pravoslavnoj crkvi nemaju podataka o pravoslavnim Albancima u Makedoniji, ali kažu da je oko 30 odsto stanovništva u Albaniji pravoslavne vere. „Oni pripadaju Albanskoj pravoslavnoj crkvi koja je autokefalna kao i sve druge pomesne pravoslavne crkve. Imaju Saborni hram Hristovog vaskrsenja u Tirani i svoj Pravoslavni bogoslovski fakultet tako da su po pitanju crkve u svemu ravni nama“, rekao je sagovornik iz SPC za Danas.

Na Kosovu, tvrdi isti izvor, ima pravoslavnih Albanaca ali na nivou pojedinačnih slučajeva i oni su pod misijom SPC.

Sagovornik Danasa na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu kaže da nema podrobnih podataka o pravoslavnim Albancima u Makedoniji, ali ističe da je Pravoslavna crkva Albanije „veoma dobro organizovana i u ekspanziji“, da su joj mnogi vernici Grci, a kao vrsnog teologa i misionara ističe i njenog arhiepiskopa Anastasija (Janulatos).

Aleksandar Raković, saradnik Instituta za noviju istoriju Srbije, kategorično za Danas odriče mogućnost da u Makedoniji ima 300 000 pravoslavnih Albanaca.“To mogu biti samo izuzeci, kakvih 300 000, to su gluposti, potpune gluposti“, kaže Raković. On tvrdi da u našem regionu pravoslavnih Albanaca u znatnijem broju nema. „Pravoslavni Albanci žive jedino na jugu Albanije i to je stanovništvo koje je grčko ili je delom albansko, ali ono se nalazi u grčkoj kulturnoj sferi, tako da kažem. U dodiru je sa Grcima, a sa nama Slovenima, bilo da je reč o Srbima ili Makedoncima, nemaju nikakve veze“, kaže Raković i dodaje da je arhiepiskop albanski Grk. Autokefalna crkva Albanije, kaže on, obuhvata sve pravoslavne hrišćane Albanije, koji su uglavnom Grci u Epiru. „Ima i Albanaca, ali su uglavnom Grci“, podvlači Raković.

Raković tvrdi da su gotovo svi Albanci u Makedoniji muslimanske veroispovesti, a nešto malo ima i rimokatolika. Pominjanje, po njemu, neverovatnog broja albanskih pravoslavaca može biti samo politički motivisano.

Sa Rakovićem se slaže i lider Demokratske partije Srba u Makedoniji Ivan Stoiljković. „Albanci pravoslavne vere su u Makedoniji veoma mala grupacija, ali kad je predizborna kampanja, ko zna šta će sve da se izmisli. Zamešateljstva su sa svih strana“, kaže Stoiljković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari