"Ovo je pitanje nacionalne bezbednosti Rusije": Duma jednoglasna za zakon, visoke kazne za sve koji ga prekrše 1Foto:EPA-EFE

Zakon kojim bi se zabranila „propaganda“ koja pokušava da zagovara stil života bez dece uklonio je svoju prvu prepreku u donjem domu ruskog parlamenta, dobivši jednoglasno odobrenje među poslanicima za predlog zakona koji se promoviše kao sredstvo za povećanje nataliteta u zemlji, prenosi Gardijan. 

Novi zakon predviđa novčane kazne za one za koje se smatra da obeshrabruju ljude da rađaju decu, pošto zvanični podaci objavljeni prošlog meseca sugerišu da je stopa nataliteta u Rusiji pala na najniži nivo u poslednjih četvrt veka, čemu je doprinelo starenje stanovništva i ruska agresija u Ukrajini.

Pojedinci bi mogli biti kažnjeni do 400.000 rubalja (oko 3.000 funti), dok se cifra povećava na pet miliona rubalja za kompanije ili pravna lica. Strani državljani koji kreiraju sadržaje koji zagovaraju život bez dece mogli bi biti deportovani.

Vjačeslav Volodin, predsednik Dume, rekao je: „Važno je zaštititi ljude, pre svega mlađu generaciju, da im se ideologija za život bez dece ne nameće na internetu, u medijima, u filmovima i u reklamama“.

Volodin, moćni saveznik ruskog predsednika Vladimira Putina, kazao je da je zakon deo „jedinstvenog pravnog okvira“ koji nastoji da zaštiti decu, porodice i tradicionalne vrednosti.

Zagovornici zakona opisali su ga kao pitanje nacionalne bezbednosti, tvrdeći da su argumenti protiv rađanja dece deo šireg napora zapada da oslabi Rusiju podsticanjem smanjenja broja stanovnika.

„To je element profesionalne propagande, deo hibridnog rata koji ima za cilj smanjenje stanovništva“, rekla je Elvira Aitkulova, jedan od autora zakona. „Ovo je strateški predlog zakona za jaku, produktivnu i zdravu budućnost“.

Zakon dolazi u trenutku kada Putin i njegovi najviši zvaničnici pokušavaju da prikažu Rusiju kao bastion „tradicionalnih vrednosti“ i bedem protiv zapadnih liberalnih ideja. Putin je prošle godine pozvao žene da imaju čak osmoro dece kako bi osigurali demografsku budućnost zemlje.

Putinov portparol Dmitrij Peskov, koji je nizak natalitet opisao kao „katastrofalan“, rekao je prošlog meseca da je podizanje stope nataliteta jedan od „glavnih prioriteta za celu vladu i celu zemlju“.

Ovonedeljni zakon izazvao je zabrinutost među aktivistima za ljudska prava, koji su predvideli da bi to moglo da postavi scenu za dalje narušavanje prava žena.

„Poruka je jasna: rađaj i to je to“, rekla je za Rojters Olga Suvorova, aktivistkinja za prava koja radi sa žrtvama nasilja u porodici u sibirskom gradu Krasnojarsku.

„Žene se u suštini pretvaraju u mašine za rađanje dece, ne uzimajući u obzir njihove okolnosti, njihove motive i da li teže karijeri ili porodici“.

Volodin je insistirao da zakon neće kriminalizovati žene koje odluče da nemaju decu. „Odluka da li će imati decu ili ne zavisi od žene“, napisao je on na Telegramu.

Žene su takođe bile slobodne da se konsultuju sa kim žele po ovom pitanju, dodao je on. „Ali ne bi trebalo da postoji propaganda koja utiče na odluku žene da li da rađa ili ne. To se sada dešava u SAD i Evropi“, rekao je on.

Predlog zakona ostaje u ranoj fazi, sa još dva čitanja u Dumi. Ako bude odobreno, biće poslato u gornji dom na proveru, a zatim Putinu na konačno odobrenje.

Zakon označava ekspanziju nedavnih napora Rusije da obuzda javni diskurs u korist onoga što opisuje kao „tradicionalne vrednosti“. Parlament je 2022. usvojio zakon kojim se kriminalizuje svaki čin za koji se smatra da promoviše ono što je nazvao „netradicionalnim seksualnim odnosima“, što je navelo LGBTQ+ aktiviste da kažu da je javno pominjanje istopolnih veza sada u suštini zabranjeno u zemlji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari