Dvadesetpetogodišnja nezavisnosti Azerbejdžana

Ako je početkom 1990-ih godina Azerbejdžan tražio mogućnosti za razvoj ekonomske saradnje i privlačenje stranih investicija, danas je i sam postao zemlja koja investira u ekonomiju drugih zemalja

Ostavite komentar


  1. Neverovatno je koliko neistina je izrečeno u ovom pamfletu od članka.Dakle kao prvo komunistički SSSR sistem je oteo Aceh (Nagorno-Karabah je turski tj azerbedžanski naziv za ovu istoriski od pamtiveka Jermensku teritoriju) od Jermenije i Jermena.Inače tada 1920 god prko 95 % stanovništva ove teritorije je Jermensko,ali to komunističkim glavešinama ništa ne znači.Tamo se nalaze prastari i prelepi manastiri i crvke jermenskog naroda.Da ima makar malo pravde na ovom svetu narodu koji je doživeo genocid nad genocidima 1915 do 1918 god bi bilo dozvoljeno pravo na spajanje sa svojom maticom gde od pamtiveka i pripadaju.Inače taj genocid nad jermenskim narodom od 1915 do 1918 god su počinili turci,uz veliku podršku Kurda koji su zatim oteli teritoriju od Jermenskog naroda (otimanje devojaka,silovanja devojčica,žena,najgora ubistva,izgladnjivanja i td.).Današnja Jermenija nije ni 10 % prave Jermenije upravo zbog ovog genocida.Prelepi grad Van i istoimeno jezero sa prelepim sada opustelim crkvama su sada deo Turske gde nema ni jednog Jermena,ali su tu sada došljaci turci i naravno oni koji su najviše doprineli genocidu tj Kurdi.Još da dodam kada je etničko čišćenje u pitanju bukvalno svi Jermeni ( preko 95.000 ) su 1991 god prognani iz Nahičevanja autonomne oblasti Azerbejdžana koju okružuje Jermenija.Isto su prošli Jermeni i u drugim delovima Azerbejdžana.Toliko o spremnosti o suživotu sa Jermenima.Posebna priča je sadašnji režim u Azerbejdžanu sve samo ne demoktatski,hapšenja novinara,korupcija,despotizam i td.Taj režim Što bi Bora Čorba rekao "lekovit je ko Idi Amin".Dotičnog savetnika ambasade treba pitati kada su već ogorčeni na SSSR kako prolaze njihovi sunarodnici azeri u Iranu,a ima ih čak preko 15 miliona.Nikada oni tamo neće imati ni deo prava koje su azeri imali u SSSR pa i u carskoj Rusiji.Ja lično želim svako dobro i napredak azerskom narodu i u Azerbedžanu i širom sveta,ali istima se mora znati i stalno ponavljati.Računam da je minimum korektnosti da uredništvo objavi i maoj komentar.Toliko ste dužni ne meni nego narodu koji je preživeo genocid nad genocidima samo zato što su hrišćani i ako se ne varam prvi koji su primili hrišćanstvo.Eto to je bio sav njihov greh.To smo dužni da znamo jer smo i mi Srbi slične sudbine kao Jermeni.

  2. Poštovani Aceh,
    ožda stil vladanja u Azerbejdžanu može da vam se učini surovim. To je vaše subjektivno mišljenje. Ali Azerbejdžan je sa tačke gledišta ljudskog razvoja i ekonomskih pokazatelja lider među zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza. U nekim slučajevima je i ispred Rusije. Danas je Azerbejdžan zemlja koja, kao što se vidi iz članka, investira u daleku Srbiju. Možda i postoji tamo neka korupcija, a gde je nema? Ali najvažnije je da je zemlja za 25 godina uspela da se razvije, i u skladu sa međunarodnim socijalno-ekonomskim izveštajima životni standard je tamo mnogo viši i ljudi ne izlaze masovno na ulice protiv vlasti. A i zašto bi?
    Znate li šta je čudno u vašim komentarima? Zaobišli ste sve pozitivne momente u članku. Niste ništa rekli o srpsko-azerbejdžanskoj saradnji koja ide u korist obema zemljama. I zbog nečega ste usmerili pažnju samo na Jermene.
    U Nahčivanu je broj Jermena uoči jermensko-azerbejdžanskog sukoba 1980-ih bio mizeran. Svi Jermeni u Nahčivanu mogu da napune samo polovinu Kombank Arene u Beogradu. A Azerbejdžanaca je u Nahčivanu bilo više od 400.000. Odlazak Jermena sa te teritorije Azerbejdžana 1990-ih bio je prirodan, jer su Jermeni pre toga nasilno proterali iz Jermenije 250.000 Azerbejdžanaca, pošto su okupirali Nagorno-Karabah i drugih sedam regiona Azerbejdžana i napravili od 750.000 Azerbejdžanaca prinudno raseljena lica. Pritom su Jermeni napustili Nahčivan mirno i bez buke, dok mnoge činjenice svedoče o masakru Jermena nad civilnim Azerbejdžancima. Sudeći po saopštenjima svetskih medija, Jermeni sada napuštaju Jermeniju zbog diktature Sargsjana i beže u Azerbejdžan u nadi da pronađu sreću. Zadivljujuće, ali ih u Azerbejdžanu, bez obzira na stanje rata sa Jermenijom, ipak prihvataju. Uzgred, šta ste beše govorili o unutrašnjoj situaciji, nivou demokratije u Azerbejdžanu? : )
    Treba da shvatite da prisustvo verskih spomenika ili brojčana prednost uopšte ne daju pravo da se pretenduje na nečije teritorije. Upravo takvom logikom se rukovode Albanci na Kosovu i Metohiji, izjavljujući da Kosovo i Metohija nije srpska zemlja, jer su oni tamo većina i ima puno džamija. Zato se ne slažem sa vama da Jermeni i Srbi imaju sličnu sudbinu. Pre će biti da Albanci rade po principima Jermena. I jedni i drugi imaju ideju „Velike Albanije“ i „Velike Jermenije“, i Albanci i Jermeni žude za tuđim teritorijama. Setite se kada je izbio požar jermenskog separatizma na teritoriji Azerbejdžana(kraj 1980-ih), a kada je albanski separatizam zario nož u srce Srbije(druga polovina 1990-ih). Jeste se setili? A dalje se mislite.

Ostavite komentar


Svet

Naslovna strana

Naslovna strana za 2. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Stevan Filipović, filmski režiser

Da bismo bili savesni građani koji donose prave odluke na izborima, kao i u svim drugim sferama života, potrebni su nam jaki mediji.