Crnogorski premijer Duško Marković izjavio je povodom dve godine od kada je Crna Gora postala punopravna članica NATO da se broj onih koji su se protivili članstvu u međuvremenu smanjio.
„Građani su imali priliku da se direktno uvere u nesporne koristi koje imamo kao 29. članica Alijanse. Pored porasta investicija i koristi u turizmu, i privrednici su, recimo, ti koji imaju direktne koristi putem integrisanosti u NATO kodifikacioni sistem. To su samo neki primeri koji daju osnova za sve veću uverenost građana u koristi članstva. Nisu se ostvarile ni dramatične prognoze protivnika da ćemo se odreći svog identiteta, da nećemo biti u stanju da odlučujemo o svojoj sudbini, da će da se otvaraju NATO baze i slično. Upravo suprotno se dešava“, kazao je premijer za Vijesti.
Ministar odbrane Predrag Bošković je Vijestima kazao da je učlanjenje značajno ojačalo međunarodnu poziciju Crne Gore i olakšalo ostvarenje drugog ključnog spoljnopolitičkog cilja – pristupanja Evropskoj uniji.
Govoreći o uticajima članstva kazao je da se u najznačajnijoj meri odražavaju na sistem odbrane i Vojsku Crne Gore.
Portparolka NATO Oana Lungesku je kazala da je Crna Gora pouzdan saveznik evroatlantske sigurnosti, a da istovremeno Crna Gora ima koristi od čvrstih sigurnosnih garancija koje dolaze sa članstvom u NATO.
Sa druge strane, predstavnici dela opozicionih stranaka koje se protive članstvu i dve godine kasnije smatraju da u NATO nije trebalo ulaziti.
U civilnom sektoru su, pak, saglasni da će na prave koristi od članstva biti potrebno da se sačeka još koja godina.
Crna Gora postala je punopravna članica na današnji dan 2017. godine, kada je šef crnogorske diplomatije Srđan Darmanović u Sjedinjenim Državama predao instrument o pristupanju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.