Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk predstavio je evropski okvir pregovora o razdruživanju sa Velikom Britanijom.
On je naglasio da je prioritet pitanje šta sa Evropljanima koji žive i rade na Ostrvu, kao i šta sa novcem koji je, po ranijem sporazumu, Velika Britanija dužna da nastavi da uplaćuje u evropski
budžet. Tusk, takođe, odbacuje mogućnost da Britanci po njih povoljan sporazum uslovljavaju učešćem u evropskoj bezbednosti i zajedničkoj borbi protiv terorizma, prenosi Glas Amerike.
Tek kada se ispregovara zadovoljavajući nivo detalja o razvodu, tek tada Unija pristaje da započne pregovore sa Londonom o budućnim odnosima – nikako paralelno, kako je tražila britanska vlada.
A vremena je malo, za dve godine se mora postići zadovoljavajući sporazum o razlazu.
„Pre svega, treba da mislimo na ljude- Evropljani iz svih delova Unije žive, rade, studiraju u Velikoj Britaniji. Dok god je Britanija unutar Unije, oni su zaštićeni ali moramo ih zaštiti i nakon odlaska te zemlje iz EU“, rekao je Tusk. Zatim, dodao je, moramo da izbegnemo zakonski vakuum za naše kompanije koje rade na Ostrvu, jer evropski zakoni, nakon razlaza, više neće važiti u toj zemlji.
Konačno, naglasio je Tusk, moramo da budemo sigurni da će Velika Britanija da ispuni sve svoje finansijske obaveze na koje se obavezala kao evropska članica. Oko tri miliona Evropljana živi u Velikoj Britaniji i oko milion Britanaca u EU, a kada je reč o finansijskim obavezama Londona, one se, do kraja budžetskog proračuna, procenjuju na 60 milijardi evra. Predsednik Evropskog saveta je odlučan da od britanske strane taj novac i naplati za, kako kaže, sve projekte koji su planirani i namenjeni svim Evropljanima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.