Dvoje dece i dobrovoljna sterilizacija za manji natalitet 1Foto: EPA-EFE/ PIYAL ADHIKARY

Nekoliko indijskih država razmatra uvođenje kontroverzne politike “dvoje dece” i podsticanje sterilizacije kao sredstva za kontrolu broja stanovnika. Među njima su i najmnogoljudnija indijska država Utar Pradeš, koja ima 240 miliona stanovnika, Asam i Gudžarat.

U ovim državama na vlasti je, kao i na centralnom nivou, hinduistička nacionalistička stranka Bharatiia Janata Parti (BJP), piše britanski Gardijen.

Prema britanskom dnevniku, država Utar Pradeš, najavila je zakon kojim bi porodice sa više od dvoje dece bile uskraćene za državne beneficije, subvencije i poslove.

U ovom zakonskom predlogu BJP podstiče se dobrovoljna sterilizacija nakon rođenja drugog deteta.
Glavni ministar države Jogi Aditianath smatra se jednim od najoštrijih nacionalističkih figura u stranci i verovatno će biti ponovo izabran na državnim izborima sledeće godine.

Vlada Utar Pradeša tvrdi da je ovakvo zakonsko rešenje nužno zbog „ograničenih ekoloških i ekonomskih resursa”.
Severoistočna država Asam, prošlog meseca je najavila slične mere meru, a Gudžarat će razmotriti slično zakonodavstvo.

Međutim, ne slažu se svi sa ovim predlozima. Iako se očekuje da će Indija, koja ima nešto više od 1,3 milijarde stanovnika, preteći Kinu i naredne decenije postati najmnogoljudnija zemlja, mnogi su doveli u pitanje neophodnosti i motive politike „dvoje dece“ u indijskim državama.

Istraživanja u Utar Pradešu pokazuju da se natalitet u državi gotovo prepolovio između 1993. i 2016. i nastavlja da pada, uz predviđanja da će do 2025. prosečni broj dece po majci pasti na 2,1 .

Odluka nekoliko vlada država da predlože politiku “dvoje dece” smatra se politički motivisanom, pogotovo zbg izbora sledeće godine u Utar Pradešu.

U Utar Pradešu i državama poput Asama, koje imaju značajan udeo muslimanskog stanovništva, rašireno je neutemeljeno verovanje da muslimanske porodice imaju više dece i ugrožavaju hindu većinu.

Politika “dvoje dece” već je sprovođena u različitim oblicima u 12 država širom Indije, ali su je četiri ukinule zbog nedostatka dokaza o njenoj efikasnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari