Dok su američke demokrate u utorak uveče slavile, predsednik Donald Tramp i njegovi republikanci pokušavali su da shvate šta se dogodilo u nekim od „najcrvenijih država“.
Demokrate će prvi put za gotovo 25 godina imati punu kontrolu u oba doma parlamenta savezne države Virdžinije, u kojoj su do juče vladali republikanci tesnom većinom. „Ovde sam da izjavim danas da je Virdžinija zvanično plava“, kazao je demokratski guverner Ralf Nortam pred mnogobrojnim pristalicama u Ričmondu.
Tramp nije učestvovao u predizbornim skupovima u Virdžiniji u kojoj su demokrate na prošlogodišnjim izborima za Kongres ostvarile dobre rezultate. Rezultati izbora u utorak u Virdžiniji pokazuju nastavak toga trenda.
U Kentakiju, demokratski izazivač i glavni tužilac ove države Endrju Bešir proglasio je pobedu nad republikanskim kandidatom Metom Bevinom, koji nevoljno priznaje poraz. Bešir je proglasio sebe pobednikom sa osvojenih 49,2 odsto glasova u odnosu na 48,8 odsto koliko je glasalo za Bevina. Svojim glasačima, Bešer je poručio da je rezultat poruka da su ovo bili izbori „pravo protiv krivog“, umesto „desnice protiv levice“.
Bevin je, sa druge strane, sa bine u Fankfortu poručio da ne odustaje ni od čega te da je ovo jedna „tesna, tesna trka“. Bevin, koji je izabran 2015. za guvernera okarakterisao je izbore kao „referendum o Trampu“.
Čini se, međutim, da mu nije pomoglo ni to što se na poslednjem skupu pred glasanje pojavio predsednik lično kada je pozvao birače da podrže Bevina dok je za Bešira kazao da je „previše liberalan, previše ekstreman i previše opasan“. „Ako Bevin izgubi, šaljete zaista lošu poruku … ne možete dozvoliti da mi se to dogodi“, kazao je Tramp okupljenima na mitingu.
U jednom tvitu koji je pustio kasno u utorak uveče, može se zaključiti da je Tramp priznao poraz svog kandidata. „Met Bevin je pokupio najmanje 15 bodova poslednjih dana, ali možda i nedovoljno“, naveo je.
Iako poraz Bevina predstavlja udarac za Trampa koji je relativno popularan u Kentakiju i osvojio je ovu državu sa više od 60 odsto glasova 2016. reklo bi se da je sam Bevin doprineo ovakvim rezultatima. Ankete su pokazivale da je Bevin među najnepopularnijim guvernerima nakon što se sukobljavao s nastavnicima i sindikatima.
Bevin je optuživao nastavnike da se ponašaju nasilno, te da će zatvaranje škole kao posledica njihovih postupaka dovesti do toga da deca trpe seksualno zlostavljanje. Zbog ovih reči, kako kaže, ne žali.
Bešir, sa druge strane, obećava da kao guverner nikada nikoga neće zlostavljati. Demokrate su obećale da će, kada preuzmu vlast, usvojiti agendu koji su republikanci blokirali godinama, uključujući strože zakone o oružju, povećanje minimalca i ratifikaciju Amandmana o jednakim pravima.
Ishodi izbora održanih u utorak u četiri savezne države, među kojima su još i Misisipi i NJu DŽersi, mogli bi biti pokazatelj za predsedničke izbore 2020. na kojima će Tramp pokušati da osvoji drugi mandat. U Misisipiju republikanski političar i zamenik guvernera Tejt Rivs porazio je ministra pravosuđa te savezne države DŽima Huda, umerenog demokratu koji podržava pravo na nošenje oružja i protivi se pravu na abortus. U NJu DŽersiju se očekuje da će demokrate zadržati većinu u parlamentu.
Najviše interesa privukli su izbori u Virdžiniji u kojoj su stranke uložile najviše novca u predizborne kampanje. Bivši američki potpredsednik DŽo Bajden, favorit za demokratsku predsedničku nominaciju, obišao je Virdžiniju tokom vikenda i podržao na predizbornim skupovima nekoliko kandidata za parlament te države, a potpredsednik SAD Majk Pens održao je skup u subotu.
I drugi kandidati za demokratsku predsedničku nominaciju, poput senatorke Elizabet Voren, Kamale Haris, Emi Klobučar i Korija Bukera, takođe su učestvovali u kampanjama demokratskih kandidata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.