DW: Tilerson - velika nepoznanica 1Foto: EPA/ MICHAEL REYNOLDS

Reks Tilerson, koji će biti novi ministar spoljnih poslova SAD, je naftni magnat i milijarder koji nema nikakvo političko iskustvo, ali ima dobre veze sa državnicima i velikim biznismenima širom sveta, konstatuje danas Dojče vele.

Prenoseći pisanje nemačke štampe o budućem američkom šefu diplomatije.

Posle višenedeljnog nagađanja ko bi mogao biti naslednik Džona Kerija u Vašingtonu, konačno se zna da će to biri Reks Tilerson, šef Eksona, najvećeg naftnog i gasnog koncerna na svetu. No, time je iscprljeno i svo znanje o njemu kojim Berlin raspolaže, piše Špigel online.

Tilerson (64) ne zna ništa o spoljnoj politici, iako ima međunarodno iskustvo – doduše u surovom biznisu. Lista njegovih sagovornika u svetu je duga i impozantna. On je sa mnogim šefovima vlada pregovarao o projektima eksploatacije nafte i gasa – od Saudijske Arabija i Katara pa do Venecuele, navodi Špigel u tekstu pod naslovom „Velika nepoznanica“.

Dnevnik Velt tvrdi da je budući američki predsednik Donald Tramp sa Reksom Tilersonom u svoj kabinet uveo još jednog klimatskog skeptičara, koji rukovodi koncernom koji je gotovo tri decenije poricao promene klime.

Naučnici Eksona su, kako se priča, još 1981. upozorili da bi korišćenje fosilnih goriva moglo da šteti životnoj sredini – ali to saznanje je prećutano. Koncern je navodno investirao više od 30 miliona dolara za borbu protiv teze o promeni klime, piše Velt.

Novac je, tvrdi Grinpis, uložen u reklamnu kampanju i za naučnike koji su objavljivali skeptične studije. Sada su zaštitnici životne sredine ogorčeni zato što će Tilerson biti šef ministarstva – kuće koja na međunarodnom nivou pregovara o klimatskoj politici SAD.

Firma čiji koreni sežu do kompanije Standard oil koju je 1863. osnovao Džon D. Rokfeler, zbog toga je nedavno izgubila podršku osnivačke porodice koja je saopštila da sa Eksonom više ne želi da bude dovođena u vezu, navodi Velt.

„Šef diplomatije bez političkog iskustva“ je naslov kojim je Tilersona okarakterisao Frankfurter algemajne cajtung, ističući da on neke od najtešnjih veza gaji sa Rusijom i da se sa predsednikom Vladimirom Putinom i lično vrlo dobro razume.

Putin mu je 2013. godine dodelio jedan orden prijateljstva.

Prema navodima trusta mozgova CSIS, u čijoj upravi sedi i Tilerson, smatra se da on ima više ličnih kontakata sa Putinom od svih drugih Amerikanaca. On je rekao da nimalo ne drži do sankcija protiv Moskve, konstatuje nemački list.

Kada je reč o praktičnoj politici, teško je odrediti gde spada Tilerson. Kao šef Eksona, on s jedne strane zdušno zastupa interese fosilne energetske industrije, ali prihvata i promenu klime kao pravu i ozbiljnu stvar, piše Frankfurter algemajne cajtung i dodaje da navodno Tilerson nije pristalica izlaska SAD iz Pariskog sporazuma o zaštiti klime.

Pozicije menadžera o kriznim žarištima Siriji, Bliskom istoku, međunarodnom terorizmu ili odnosu sa Kinom – nisu poznate, o tim temama se još nije javno izjašnjavao, prenosi Dojče vele.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari