Nemački Zeleni i Partija slobodnih demokrata (FDP) žele da uđu u zvanične koalicione pregovore sa Socijaldemokratskom partijom (SPD), čime bi mogla da se otvore vrata za formiranje takozvane „semafor koalicije“, saopštili su partijski lideri.
„Konsultovali smo se i došli do zaključka da ima smisla da nastavimo temeljnije pregovore sa FDP-om i SPD-om, naročito s obzirom na sličnosti koje smo utvrdili u bilateralnim pregovorima. I to je ono što predlažemo FDP-u“, rekla je novinarima Analena Berbok iz partije Zelenih, preneo je politico.eu.
Ubrzo nakon toga lider FDP-a Kristijan Lindner je saopštio da se njegova stranka složila sa Zelenima i da će dodatni pregovori sa SPD-om početi danas „da bi se utvrdile dodirne tačke“.
Berbok i Lindner su se obratili javnosti nakon što je svaka stranka zasebno održala inicijalne bilateralne pregovore i sa SPD-om i sa blokom CDU/CSU kancelarke Angele Merkel.
Zato je, ukazuje politico.eu, još verovatniji scenario u kojem bi bila uspostavljena „semafor koalicija“ sa SPD-om na čelu, koja je dobila ime po stranačkim bojama (SPD-crveno, FDP-žuto i zeleno), a rezultati anketa pokazuju da je Šolc, aktuelni ministar finansija i kandidat SPD-a za kancelara, ubedljivi favorit za naslednika Merkelove na funkciji.
U međuvremenu, blok CDU/CSU se bori sa unutrašnjim tenzijama nakon što je ostvario razočaravajuće rezultate na izborima, a prema informacijama koje su procurele sa sastanaka i sa Zelenima i sa FDP-om, razgovori sa obe partije su uzdrmali lidere bloka.
Na federalnim parlamentarnim izborima koji su održani 26. septembra SPD je odneo tesnu pobedu sa 25,7 odsto glasova dok je CDU/CSU pretrpeo gubitke, zadobivši poverenje samo 24,1 odsto birača (na prošlim izborima 32,9 odsto). Zeleni i FDP su ostvarili bolji rezultat u odnosu na prethodne izbore sa 14,8 odsto, odnosno 11,5 odsto (na izborima 2017. su imali 8,9 i 10,7 odsto).
Anketa instituta za ispitivanje javnog mnjenja Forsa koja je objavljena u utorak ukazuje da 53 odsto nemačkih birača favorizuju „semafor-koaliciju“. Samo 22 odsto se izjasnilo za vladu koju bi predvodio CDU/CSU, Zeleni i FDP, koja je poznata kao „Jamajka koalicija“, pošto se stranačke boje poklapaju s jamajskom zastavom.
Iako su se Zeleni i FDP složili da počnu pregovore sa SPD-om, lideri obe partije su ukazali da su i dalje otvoreni za mogućnost koalicije sa CDU/CSU ako stvari ne budu funkcionisale sa SPD-om.
„Za nas ’Jamajka koalicija’ je i dalje teorijski moguća opcija“, rekao je Lindner, naglašavajući da njegova partija ima više političkih sličnosti sa CDU/CSU.
Reagujući na vesti o koalicionim pregovorima, Markus Zeder, šef bavarske Hrišćansko-socijalne unije (CSU), rekao je da odluka Zelenih i FDP predstavlja „defakto odbijanje“ „Jamajka koalicije“, te da njegov blok treba da prihvati da najverovatnije neće ući u sledeći saziv vlade. Ministar ekonomije Peter Altmajer na sličan način je priznao da je CDU/CSU sada „posmatrač“ u koalicionom procesu, te je potrebno da nešto nauči iz izbora.
Međutim, lider CDU Armin Lašet je rekao da je blok i dalje otvoren za razgovore o „Jamajka koaliciji“ i da još uvek ima šanse za nju ako dođe do zastoja u koalicionim pregovorima. „Uvek smo jasno stavljali do znanja da će FDP i Zeleni odlučivati o daljoj proceduri.“
U međuvremenu, Šolc je rekao da će njegova partija sada nastojati da formira „vladu koja teži da se bavi ekonomskom i industrijskom modernizacijom Nemačke“ dok istovremeno vodi borbu protiv klimatskih promena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.