Mađarska, Nemačka, EU...: Šta Trampov kandidat za potpredsednika zaista misli o Evropi? 1Foto: EPA-EFE/SARAH YENESEL / POOL

Džej Di Vens, novoimenovani kandidata republikanaca za potpredsednika SAD ima mnogo toga da kaže o Evropi.

Kao šampion američkog izolacionizma i uporni kritičar pomoći Ukrajini, potez Donalda Trampa da nominuje 39-godišnjeg senatora iz Ohaja izazvala je paniku među diplomatama preko Atlantika.

Šta bi potpredsednik Vens mogao da znači za Evropu? Od „idiotske“ Nemačke do „islamističkog“ Ujedinjenog Kraljevstva. Politico je izlistao sve Vensove osvrte na neke od država Evrope kao i EU.

O EU

Vens je oštro kritikovao Brisel zbog odluke da uskrati sredstva Mađarskoj i Poljskoj zbog zabrinutosti za demokratiju i vladavinu prava.

„Znate, EU je zadržala milijarde dolara obećane pomoći od Mađarske, zbog svojih stavova o Ukrajini. Prikupila je milijarde dolara obećane pomoći od prethodne vlade u Poljskoj, zbog stavova konzervativne poljske vlade“, rekao je on u intervjuu u februaru.

„To nije nalog zasnovan na pravilima. To je Evropa od Brisela i Berlina, koja nameće liberalne imperijalističke poglede ostatku kontinenta“.

O Mađarskoj

Nalik Trampu, Vens je pohvalno govorio o mađarskom premijeru Viktoru Orbanu i predložio da se izvuče list iz njegove knjige o socijalnoj politici.

„U Mađarskoj pod Orbanom nude zajmove novopečenim parovima koji im se u nekom trenutku kasnije oprašta ako su ti parovi zaista ostali zajedno i dobili decu.

Zašto to ne možemo učiniti ovde? Zašto zapravo ne možemo da promovišemo formiranje porodice?“ rekao je konzervativnom istraživačkom centru 2021.

Vens je takođe pozvao na „buđenje“ škola i naveo Orbana kao inspiraciju u pojavljivanju na desničarskom podkastu prošlog septembra.

„Šta radite u Odeljenju za obrazovanje? Pa, vi radite ono što je Viktor Orban uradio u Mađarskoj, što je u suštini: ‘Ne smete više da predajete kritičku teoriju o rasi, više ne smete da predajete kritičku rodnu teoriju. Nije vam dozvoljeno da to radite stvari i dobijate dolar federalnog novca ili dolar državnog novca'“.

O Poljskoj

Vens je kritikovao Donalda Tuska nakon što je poljski premijer kritikovao republikance zbog blokiranja pomoći SAD Ukrajini u februaru ove godine.

„Novi lider Poljske hapsi političke protivnike i duguje bezbednost svoje zemlje mojoj velikodušnosti“, napisao je Vens u objavi na društvenim mrežama.

„Mogao bi razmisliti o tome da pokaže malo uvažavanja ili barem ublaži sopstvene autoritarne impulse“.

On je pozvao Bajdenovu administraciju da reaguje na reforme državnih medija Tuskove vlade u cilju čišćenja lojalista koje je postavila prethodna konzervativna vlada.

„Pozivam vas da ohrabrite novu poljsku vladu da preispita sve akcije koje bi mogle da ugroze nju ili slobode koje su i poljskim i američkim građanima dragi“, rekao je on u januaru.

Zabrinutost Poljske u pogledu bezbednosti zbog ruske agresije bila je prenaglašena, rekao je Vens u intervjuu za CNN prošlog decembra.

„Ideja da Putin može umarširati u Poljsku ili Berlin je apsurdna“, rekao je on.

O Nemačkoj

Berlinska vojska je beznačajna, a njena energetska politika je „idiotska“, kaže Vens.

„Ponašanje Nemačke u ovom ratu je sramotno i uvredljivo je za naše glasače što se previše republikanaca slaže sa tim.

Sva njihova obećanja su se materijalizovala u đubrivo“, besneo je na društvenim mrežama u martu prošle godine.

„Zašto američki poreski obveznici subvencionišu idiotsku nemačku energetsku politiku i slabu odbrambenu politiku? Misterija“.

Vens je još jednom napao nemačke odbrambene sposobnosti u eseju za Fajnenšel tajms u februaru.

„Nemačka troši znatno više od Francuske na odbranu svake godine. Francuska vojska uključuje šest visoko sposobnih kombinovanih brigada… ali Bundesver jedva može da sastavi jednu borbeno spremnu brigadu“, napisao je za FT.

„Nemačka je najvažnija ekonomija u Evropi, ali se oslanja na uvezenu energiju i pozajmljenu vojnu snagu“.

Vens je takođe prokomentarisao rastuću popularnost krajnje desnice u Nemačkoj u intervjuu u februaru, tvrdeći da „AfD dobro radi“ zbog „rastućeg otpora masovnoj migraciji“.

O Ujedinjenom Kraljevstvu

Britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lemi ubraja Vensa među svoje prijatelje, ali to nije sprečilo američkog senatora da udari na Britaniju nazivajući je „islamističkom zemljom“.

„Nedavno sam razgovarao sa prijateljem i razgovarali smo. znate, o jednoj od velikih opasnosti u svetu, naravno, nuklearno širenje“, rekao je on na konzervativnoj konferenciji prošle nedelje.

„I pričao sam o tome koja je prva istinski islamistička zemlja koja će dobiti nuklearno oružje, a mi smo bili kao, možda je to Iran, znate, možda Pakistan a onda smo nekako konačno odlučili možda je to zapravo Velika Britanija, pošto su laburisti upravo preuzeli vlast.“

O Italiji

Čak ni krajnje desničarska italijanska premijerka Đorđa Meloni nije mogla da izbegne Vensov gnev.

„Pobeda Melonijeve u Italiji bila je u velikoj meri odbacivanje imigracione politike u Briselu. Pa ipak, ona je bila potpuna katastrofa kada je reč o stvarnom smanjenju migracije u Italiju“, rekao je Vens u intervjuu u februaru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari